Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

W styczniu rozpocznie się budowa Głównego Urzędu Miar

W styczniu rozpocznie się budowa kieleckiego kampusu Głównego Urzędu Miar. Profesor Jacek Semaniak, prezes GUM mówi, że jest to możliwe, ponieważ nie było odwołań ze strony firm, które przegrały w przetargu.

Autor: Daniel Lenart

30.11.2020 13:18

image Laboratorium Głównego Urzędu Miar w Kielcach - wizualizacja Fot. / Biuro projektowe BDM Architekci
Komentarze

- Pewnie gdyby były, to procedura stała by się bardziej skomplikowana. Musielibyśmy przed Krajową Izbą Odwoławczą dowodzić słuszności naszego wyboru. Odwołań nie ma, więc sytuacja jest klarowna - twierdzi profesor Jacek Semaniak.

Swoje oferty złożyło 15 firm. Przetarg wygrało przedsiębiorstwo Anna-Bud, które przedstawiło najtańszą ofertę, na prawie 105 mln zł. Inwestycja ma zakończyć się w 2023 roku, a jej koszt to około 189 mln zł.

Na kieleckim Telegrafie powstanie sześć laboratoriów. Profesor Jacek Semaniak mówi, że nie będą one powielać badań prowadzonych w Warszawie, a jeżeli, to w bardzo zmienionej, nowatorskiej formie. W laboratorium czasu będzie działała na przykład fontanna cezowa, dzięki której niezwykle precyzyjnie można odmierzać jednostki czasu.

- Te atomy cezu będą chłodzone przez wiązki laserowe, kierowane przeciwbieżnie. Później te atomy zostaną zmuszone do oddziaływania z polem elektromagnetycznym - tłumaczy profesor Jacek Semaniak.

Podobna fontanna cezowa działa już w Laboratorium Czasu i Częstotliwości Centrum Badań Kosmicznych PAN w Borówcu pod Poznaniem. Taki zegar atomowy jest bardzo dokładny. Dopiero po około 150 milionach lat może zacząć się spóźniać najwyżej o sekundę.

Początkowo w Kielcach miało powstać osiem laboratoriów, ale nie wystarczyłoby na nie pieniędzy. Stąd zaplanowano drugi etap budowy kampusu, choć jak zastrzega profesor Jacek Semaniak na razie za wcześnie jest mówić o terminach inwestycji, bo GUM dopiero stara się o pieniądze na ten cel. W ramach drugiego etapu budowy kieleckiego kampusu GUM mają tu powstać laboratorium promieniowania jonizującego oraz laboratorium elektryczności i magnetyzmu.

Prezes Głównego Urzędu Miar podkreśla, że inwestycja przyciągnie do Kielc wiele firm i przyczyni się do dynamicznego rozwoju regionu.

icon-tag

Tagi do tego wpisu

prof. Jacek Semaniak RK Kielce Główny Urząd Miar
other news

Podobne wiadomości

Prace przy budowie laboratoriów GUM rozpoczną się na początku nowego roku

Prace przy budowie laboratoriów GUM rozpoczną się na początku nowego roku

Wiemy, kto zbuduje GUM w Kielcach

Wiemy, kto zbuduje GUM w Kielcach

Andrzej Bętkowski: na dniach wyłonimy wykonawcę laboratoriów GUM

Andrzej Bętkowski: na dniach wyłonimy wykonawcę laboratoriów GUM

Są pieniądze na budowę GUM w Kielcach

Są pieniądze na budowę GUM w Kielcach