Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

UROCZYSTOŚCI SETNEJ ROCZNICY ZWYCIĘSKIEJ BITWY WARSZAWSKIEJ [PROGRAM]

15. sierpnia obchodzimy setną rocznicę zwycięskiej Bitwy Warszawskiej, która zadecydowała o ostatecznym wyniku wojny polsko-bolszewickiej oraz zagwarantowała odradzającej się Polsce niepodległość. Z tej okazji liczne instytucje kultury oraz urzędy państwowe i samorządowe przygotowały szereg wydarzeń rocznicowych. Przedstawiamy listę najważniejszych z nich.

Autor: Ewa Pociejowska-Gawęda , Michał Kita , Emilia Sitarska , Anna Głąb , Marta Gajda , Magdalena Galas-Klusek

13.08.2020 10:11

image Kadr z filmu Bitwa Warszawska 1920 Fot. Krzysztof Wojciewski / Forum Film / materiały prasowe

KIELCE I POWIAT KIELECKI

KIELCE

piątek, 14 sierpnia

Godz. 10 w Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych odbędzie się uroczysty apel z okazji Święta Wojska Polskiego i 100 r. Bitwy Warszawskiej.

Godz. 12, Kielce, Rynek

Odsłonięcie tablicy upamiętniającej 100. rocznicę utworzenia Armii Ochotniczej walczącej z bolszewikami.  Wydarzeniu będzie towarzyszyć otwarcie plenerowej wystawy IPN - „Bij Bolszewika. Polacy wobec wojny z sowiecką Rosją w 1920 roku”. Tablica upamiętniająca Armię zostanie umieszczona na budynku kieleckiego ratusza


sobota 15, sierpnia

Godz. 10, Kielce, Kościół Garnizonowy - uroczysta msza święta w intencji Ojczyzny i żołnierzy Wojska Polskiego

Godz. 11-13 składanie wieńców i kwiatów przez mieszkańców Kielc i władze województwa pod pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego na Placu Wolności w obecności Wojskowej Asysty Honorowej

 

niedziela,16 sierpnia

Godz. 16, Kielce, Plac Wolności - wręczenie sztandaru 10. Świętokrzyskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej

Godz. 18,  Kościół Garnizonowy w Kielcach - zostanie msza święta, po której o godz. 19.30 odbędzie się koncert „Polska dziękuje. W świętokrzyskim pieśń się niesie". Podczas koncertu dyrygował będzie Piotr Rubik, a wystąpią m.in. Wrocławski Chór Akademicki, Chór Garnizonowy, Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Świętokrzyskiej, Studio Tańca i Stylu Rewanż i wielu innych artystów.

 

BRZEZINY (gm. Morawica)

Niedziela, 16 sierpnia, plac ks. Augusta Żołontkowskiego 1.

Program obchodów :

- godz. 12.00 msza święta w kościele parafialnym w intencji Ojczyzny i mieszkańców, którzy walczyli o wolną i niepodległą Ojczyznę. 

- około godz. 13.00 odsłonięcie i poświęcenie pamiątkowej tablicy.


KOWALA (gm. Sitkówka-Nowiny)

Sobota, 15 sierpnia, godzina 12.00, lotnisko dla modeli samolotów

Klub Modelarstwa Sportowego w Kielcach w ramach obchodów Święta Wojska Polskiego organizuje piknik lotniczy. Wydarzenie rozpocznie się od uroczystego wciągnięcia flagi na maszt na lotnisku Klubu Modelarstwa Sportowego w Kowali. Wydarzenie, które w związku z epidemią koronawirusa odbędzie się bez udziału publiczności, będzie można oglądać za pośrednictwem transmisji na żywo w mediach społecznościowych Klubu Modelarstwa Sportowego. Podczas wydarzenia zaprezentują się modele polskich samolotów wojskowych oraz tych, które latały w polskich barwach. Wśród nich m.in. PZL P.11c, PZL P.50, Hawker Hurricane, Supermarine Spitfire, TS-11 Iskra, MiG-29 i wiele innych.


BUSKO-ZDRÓJ

15 sierpnia w Busku-Zdroju odbędą się skromne uroczystości. Przed południem na tamtejszym deptaku przy pomniku Tadeusza Kościuszki oddany zostanie hołd swoim poprzednikom. Następnie pod pomnikiem złożone zostaną wiązanki kwiatów. Organizatorem uroczystości jest przedstawiciele Koła Związku Żołnierzy Wojska Polskiego w Busku-Zdroju.

Upamiętniając 100. rocznicę Bitwy Warszawskiej buscy radni podjęli uchwały o nadaniu nazw dla trzech nowych rond na terenie Gminy Busko-Zdrój. ,,100-lecia Bitwy Warszawskiej” otrzymało rondo położone w pasie drogi wojewódzkiej na odcinku Siesławice - Zbludowice, ,,Piłsudczyków” rondo położone w pasie drogi wojewódzkiej na odcinku Radzanów - Kawczyce, a ,,generała Józefa Hallera” rondo położone w pasie drogi wojewódzkiej na odcinku Radzanów - Nowy Korczyn.

 

KAZIMIERZA WIELKA

Wyjątkową oprawę będą mieć tegoroczne uroczystości w Kazimierzy Wielkiej.  Wydarzenie, które odbędzie się  w 100. rocznicę Bitwy Warszawskiej, rozpocznie się o godz. 10.30 mszą święta w intencji ojczyzny w kościele pw. Podwyższenia Krzyża Św. Po niej uczestnicy  przemaszerują na Rynek w Kazimierzy Wielkiej. Tam nastąpi uroczyste nadanie sztandaru dla miejscowego koła nr 11 Związku Żołnierzy Wojska Polskiego.

W południe zostanie odegrany hymn RP oraz podniesiona zostanie flaga państwowa na maszt. Po powitaniu zaproszonych gości nastąpi główna część wydarzenia: odczytanie aktu ufundowania sztandaru, wbicie pamiątkowych i honorowych gwoździ, poświęcenie i wręczenie sztandaru. Po zakończeniu uroczystości dla wszystkich będzie wojskowa grochówka.

 

JĘDRZEJÓW

15 sierpnia z okazji 100-lecia Bitwy Warszawskiej 1920 i Święta Wojska Polskiego o godz. 10 wicemarszałek województwa świętokrzyskiego Marek Bogusławski, starosta jędrzejowski Paweł Faryna i burmistrz Jędrzejowa Marcin Piszczek o godz. 11 zapalą znicze na grobach Bohaterów Wojennych na cmentarzu Św. Trójcy, po czym o godz. 12 w klasztorze cystersów odbędzie się msza święta w intencji Ojczyzny. Po mszy złożone będą wiązanki kwiatów pod Pomnikiem Bohaterów Ziemi Jędrzejowskiej.

 

POWIAT KONECKI

Uroczystości „W hołdzie Bohaterom w 100. Rocznicę Bitwy Warszawskiej” rozpoczną się 15 sierpnia o godz. 13.45. W programie: godz. 13.45 - przemarsz na teren Koszar Powiatu Koneckiego, uroczyste podniesienie flagi. Godz. 14.00 - msza święta. Godz. 14.45 - złożenie wieńców. Ponadto w programie podsumowanie konkursu „XV pytań na 15 sierpnia - w hołdzie Bohaterom", występ młodzieży, recital Bartłomieja Kurowskiego, wernisaż wystaw, żołnierski posiłek w Leliwie.

 

PIŃCZÓW

W Pińczowie uroczystości rozpoczną się o godz. 11. Uczestnicy uroczystości w tym władze gminy, delegacja ze Starostwa i Muzeum Regionalnego, spotkają się przed pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego, aby złożyć w tym miejscu wiązanki i zapalić znicze. Następnie o godz. 11.30 odprawiona zostanie msza święta w kościele pw. św. Jana Apostoła i Ewangelisty.

 

POWIAT OSTROWIECKI

KUNÓW

Gmina Kunów przygotowała uroczyste obchody 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej - „Aby czas nie zatarł i niepamięć”. W niedzielę, 16 sierpnia, wydarzenia rozpocznie msza święta w kościele w Janiku. Następnie uczestnicy przemaszerują przed pomnik w Kolonii Inwalidzkiej, złożą wiązanki kwiatów oraz znicze. Przy pomniku w Kolonii Inwalidzkiej odbędzie się także prelekcja „Aby czas nie zatarł i niepamięć”, występ uczniów Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Janiku oraz Orkiestry Polowej Brygady Polskich Drużyn Strzeleckich.

Z kolei o godz. 18 na kunowskim Rynku odbędzie się koncert Strażackiej Orkiestry Dętej z Kunowa, o godz. 19 projekcja filmu „Bitwa Warszawska 1920” w reżyserii Jerzego Hoffmana.  O godz. 21 wraz z zespołem Kunowianie odbędzie się wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych. Obchodom towarzyszyć będą: wystawa „Bitwa Warszawska. Stulecie zwycięstwa” oraz rodzinne rysowanie symboli narodowych. Dla uczestników przygotowano śpiewaniki patriotyczne i magnesy okolicznościowe oraz poczęstunek.

 

OSTROWIEC ŚWIĘTOKRZYSKI

14 sierpnia o godz. 19 Miejskie Centrum Kultury zaprasza na dziedziniec Ostrowieckiego Browaru Kultury na projekcję filmu niemego „Cud nad Wisłą” w autorskiej oprawie muzycznej zespołu The Washing Machine.

15 sierpnia o godz. 10.30 msza święta w kolegiacie pw. św. Michała, następnie przemarsz na cmentarz parafialny przy ul. Denkowskiej, gdzie przed obeliskiem Poległych uczniów gimnazjum im. Joachima Chreptowicza zaplanowano złożenie wieńców i okolicznościowe przemowy.

 

POWIAT SANDOMIERSKI

SANDOMIERZ

15 sierpnia uroczystości Święta Wojska Polskiego w 100. rocznicę Bitwy Warszawskiej będzie miała miejsce na Cmentarzu Katedralnym o godz. 12. Z okazji rocznicy Zamek Królewski w godz. od 21 do 23 rozświetli biało-czerwona iluminacja.

Ponadto w górnej pierzei Rynku Starego Miasta od 15 do 21 sierpnia oglądać będzie można wystawę przygotowaną przez oddział Archiwum Państwowego w Sandomierzu pod tytułem „Wojna polsko-bolszewicka z zasobów Archiwum Państwowego w Kielcach i jego oddziału w Sandomierzu”.

 

POWIAT SKARŻYSKI

SKARŻYSKO-KAMIENNA

12.00 – w Muzeum im. Orła Białego wernisaż wystawy "Warszawa nie zawiodła"

SKARŻYSKO KOŚCIELNE

17.00 – w Majkowie odsłonięcie tablicy upamiętniającej wojskowych i duchownych uczestniczących w Bitwie Warszawskiej

SUCHEDNIÓW

19.00 – wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych na dziedzińcu Ośrodka Kultury Chrześcijańskiej im. Jana Pawła II

 

STARACHOWICE

10.00 – zbiórka pocztów sztandarowych przed kościołem Wszystkich Świętych

10.15 – program artystyczny z okazji rocznicy 100-lecia Bitwy Warszawskiej

10.30 - uroczysta msza święta w intencji Ojczyzny. Przez cały dzień można będzie składać indywidualnie kwiaty i znicze pod Pomnikiem Niepodległości.

Od 14 sierpnia od godz. 10.00 ma stronie parkkultury.starachowice.eu oraz na profilu Parku Kultury na Facebooku będzie można oglądać wystawę on-line „Bitwa Warszawska. Stulecie zwycięstwa”. Przypomina ona najważniejsze fakty i postaci związane z historią wojny polsko-bolszewickiej, jej przyczyny, przebieg i skutki. Wystawę można oglądać dzięki uprzejmości Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Biura Programu „Niepodległa”.

 

POWIAT STASZOWSKI

STASZÓW

16 sierpnia o godz. 18 w Parku im. Adama Bienia odbędzie się koncert „Mój Dom Polska”. Wystąpi Krzysztof Gwiazda, Anna Cymerman i Danuta Błażejczyk. Organizatorem wydarzenia jest Staszowski Ośrodek Kultury.


OBCHODY 100-LECIA BITWY WARSZAWSKIEJ. LISTA NAJWAŻNIEJSZYCH WYDARZEŃ W KRAJU

14 sierpnia 2020 r.

Uroczystość wręczenia nominacji generalskich w Pałacu Prezydenckim - godz. 10.30

Otwarcie Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku - godz. 12.00

Premiera Filmu VR "Wiktoria 1920" w Muzeum Narodowym w Warszawie - godz. 17.00

Specjalny Koncert w CSW - godz. 19.00

Apel Pamięci przed Pomnikiem Poległych w 1920 r. na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach - godz. 19.00

Galowy Koncert MON w Teatrze Polskim w Warszawie - godz. 20.30

Wmurowanie kamienia węgielnego pod budowę Muzeum Bitwy Warszawskiej w Ossowie

Otwarcie wystawy "Fotorelacje. Wojna 1920" w Muzeum Narodowym w Warszawie - wystawa potrwa do 15 listopada

 

15 sierpnia 2020 r.

Msza św. w Katedrze Polowej WP pod przewodnictwem bp. polowego Józefa Guzdka - godz. 9.30

Msza św. na Cmentarzu Bohaterów 1920 roku w Ossowie pod przewodnictwem przewodniczącego KEP apb. Stanisława Gądeckiego - godz. 9.30

W Pałacu Prezydenckim w Warszawie Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda spotka się z Sekretarzem Stanu USA Michaelem Pompeo - godz. 10.45

Uroczysta Odprawa Wart przy Grobie Nieznanego Żołnierza w Warszawie - godz. 12.00

Koncerty jazzowe (każdy 45 minut) na dziedzińcu Ministerstwa Kultury - 13.00-22.00

Piknik MON - pokaz sprzętu wojskowego na pl. Piłsudskiego w Warszawie

Msza św. na Cmentarzu Żołnierzy Polskich 1920 roku w Radzyminie pod przewodnictwem Prymasa Polski apb. Wojciecha Polaka - godz. 17.00

Widowisko "Balonowy Cud nad Wisłą" w Ogrodzie Dolnym Zamku Królewskiego - 17.30

Widowisko Multimedialne "1920. Wdzięczni Bohaterom" na Stadionie Narodowym w Warszawie - godz. 20.45

"1920. Wdzięczni bohaterom". Widowisko historyczne uhonoruje pamięć o Bitwie Warszawskiej

 

16 sierpnia 2020 r.

Msza św. pod przewodnictwem bp. warszawsko-praskiego Romualda Kamińskiego i poświęcenie figury Matki Bożej Zwycięskiej w parafii św. Jana Pawła II w Radzyminie - godz. 12.00

Widowisko muzyczne "Urodzeni do wolności" w parafii św. Brata Alberta w Wesołej-Zielonej (Warszawa) - godz. 19.00

Premiera filmu "Wojna Światów" w Teatrze Polskim w Warszawie - godz. 20.00

100. ROCZNICA BITWY WARSZAWSKIEJ – PROGRAM WYDARZEŃ ROCZNICOWYCH (wykaz wydarzeń z Polski - plik do pobrania)

 

BITWA WARSZAWSKA

Była przełomowym momentem wojny z bolszewikami. Zwycięstwo okrzyknięto Cudem nad Wisłą, a pomoc w sukcesie przypisano opiece Najświętszej Maryi Panny, której święto Wniebowzięcia przypadło na kulminacyjny moment zmagań. Zasługi w zakresie dowodzenia należy przypisać zarówno naczelnemu wodzowi Józefowi Piłsudskiemu, jak i szefowi sztabu generałowi Tadeuszowi Rozwadowskiemu oraz generałom Władysławowi Sikorskiemu – dowódcy 5 armii, Józefowi Hallerowi – dowódcy Armii Ochotniczej walczącej na przedpolach Warszawy i Maxime’owi Weygandowi. Zwycięstwo było możliwe dzięki zjednoczeniu narodu oraz poświęceniu polskich żołnierzy powstrzymujących bolszewicką nawałę. Wśród nich wyróżniły się formacje złożone z ochotników, w tym gimnazjalistów i studentów, którzy odpowiedzieli na apel „Ojczyzna w niebezpieczeństwie”. Szczególną postacią był skromny ksiądz Ignacy Skorupka. W wielu wyobrażeniach i w legendzie jest prezentowany jako ten, który poległ, prowadząc z krzyżem w ręku żołnierzy do boju. Postać Skorupki uosabia obrońcę cywilizacji zachodniej i chrześcijaństwa przed niszczycielską rewolucją bolszewicką. Do legendy przeszły zażarte starcia na przedmościu warszawskim pod Radzyminem i Ossowem w połowie sierpnia 1920 r. Równie ważne były zmagania Frontu Północnego i walki nad Wkrą oraz decydujące uderzenie wyprowadzone znad Wieprza. Nie bez znaczenia były osiągnięcia polskiego radiowywiadu. Zwycięstwo pod Warszawą utrwaliło jednak głównie mit Józefa Piłsudskiego – wskrzesiciela państwa i zwycięskiego wodza. To on stworzył koncepcję przeprowadzenia bitwy i kierował decydującym uderzeniem znad Wieprza. A zwycięstwo było doniosłe! Już współcześni podkreślali jego znaczenie, a Edgar Vincent D’Abernon nazwał Bitwę Warszawską „osiemnastą decydującą bitwą w dziejach świata”. Pod Warszawą ocalono bowiem nie tylko niepodległość Polski, lecz także zatamowano ekspansję bolszewizmu na Europę.

100. ROCZNICA ZWYCIĘSKIEJ BITWY WARSZAWSKIEJ - czytaj więcej

icon-tag

Tagi do tego wpisu

RK Ostrowiec Św. RK Starachowice RK Jędrzejów RK Kazimierza Wielka RK Sandomierz RK Kielce RK Końskie Bitwa Warszawska
other news

Podobne wiadomości

SETNA ROCZNICA ZWYCIĘSKIEJ BITWY WARSZAWSKIEJ [HISTORIA]

SETNA ROCZNICA ZWYCIĘSKIEJ BITWY WARSZAWSKIEJ [HISTORIA]

W niedzielę wielkie święto w rocznicę Bitwy Warszawskiej

W niedzielę wielkie święto w rocznicę Bitwy Warszawskiej

Wojewoda: razem podziękujmy bohaterom Bitwy Warszawskiej

Wojewoda: razem podziękujmy bohaterom Bitwy Warszawskiej

W Ossowie ruszyła budowa Muzeum Bitwy Warszawskiej 1920 roku

W Ossowie ruszyła budowa Muzeum Bitwy Warszawskiej 1920 roku