Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

POLSKI ŁAD. Minister Cieślak wręczył promesy na Ponidziu

Prawie 100 mln zł bezzwrotnego dofinansowania otrzymają samorządy z Ponidzia z Programu Inwestycji Strategicznych Polski Ład. Promesy na realizację zadań zakwalifikowanych w pierwszym naborze wręczył samorządowcom minister Michał Cieślak.

Autor: Marta Gajda-Kruk

26.10.2021 14:52

image 6.10.2021. Busko-Zdrój.. Konferencja dotycząca inwestycji finansowanych z Polskiego Ładu. Na zdjęciu (od lewej): Jacek Wilk - wójt gminy Tuczępy, Ryszard Zych - burmistrz Stopnicy, Adam Pałys - wójt gminy Solec-Zdrój, Wiesław Skop - burmistrz Pacanowa, Paweł Zagaja - burmistrz Nowego Korczyna, Zbigniew Janik - wójt Gnojna, Jarosław Jaworski - burmistrz Wiślicy. Przemawia: minister Michał Cieślak Przemawia minister Michał Cieślak Fot. Marta Gajda-Kruk / Radio Kielce
Komentarze

Czeki otrzymało 7 samorządów z powiatu buskiego, a więc gmina Gnojno, Tuczępy, Pacanów, Nowy Korczyn, Wiślica, Solec-Zdrój oraz Stopnica.

Jak informuje minister Michał Cieślak, w sumie w województwie świętokrzyskim zostało złożonych ponad 335 projektów infrastrukturalnych. 138 z nich zostało zakwalifikowanych do dofinansowania, które wynosi 95 proc.

- Najwięcej wniosków zostało złożonych na inwestycje w infrastrukturę drogową i projekty wodno-kanalizacyjne. Są też 15 to projekty dotyczące odnawialnych źródeł energii i infrastruktury sportowej - dodał.

Dodatkowe pieniądze na inwestycje przyspieszą rozwój naszego regionu, polepszą życie mieszkańców - dodał.

- Większość wniosków na Ponidziu. To kilkadziesiąt ważnych i oczekiwanych inwestycji. To szansa na zmniejszenie nierówności społecznych i stworzenie lepszych warunków do życia - dodał.

Poniżej rozmowa z ministrem Michałem Cieślakiem:

 

W planach jest uruchomienie jeszcze co najmniej czterech naborów. Najbliższy rozpocznie się za kilkanaście dni. Być może już w tym roku rząd podejmie decyzję i przyzna kolejne promesy w ramach drugiego naboru z FIS. Kilka gmin z województwa w tym m.in. Busko i powiat buski nie otrzymały wsparcia w pierwszym rozdaniu.

- Będziemy rozmawiać z tymi włodarzami. Zrobię wszystko co możliwe, aby te wnioski znalazły się w kolejnym naborze, aby samorządu uzupełniły braki, a wnioski spełniały wszystkie wytyczne Banku Gospodarstwa Krajowego - dodał.

Minister Michał Cieślak przypomniał, że od 2 lipca do 15 sierpnia tego roku trwał pierwszy pilotażowy nabór wniosków. Każda jednostka bądź związek samorządu terytorialnego mógł zgłosić maksymalnie trzy propozycje, w tym: jeden wniosek bez kwotowego ograniczenia, jeden wniosek, którego wartość dofinansowania nie przekroczyła 30 mln zł oraz jeden wniosek z dofinansowaniem nie przekraczającym 5 mln zł.

Jak informowało Radio Kielce w poniedziałek (26 października) opublikowana została lista inwestycji Program Inwestycji Strategicznych.

 


icon-tag

Tagi do tego wpisu

Solec-Zdrój Wiślica Pacanów Nowy Korczyn Michał Cieślak Gnojno Stopnica RK Kazimierza Wielka Tuczępy Polski Ład
other news

Podobne wiadomości

Program Inwestycji Strategicznych pod lupą

Program Inwestycji Strategicznych pod lupą

Lista Inwestycji Strategicznych w Twojej gminie [SPRAWDŹ]

Lista Inwestycji Strategicznych w Twojej gminie [SPRAWDŹ]