Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Jakie lektury na maturze z języka polskiego? [ARKUSZE]

„Lalka” Bolesława Prusa i „Ziemia obiecana” Władysława Reymonta pojawiły się na podstawowym egzaminie z języka polskiego, który rozpoczął tegoroczne matury. W województwie świętokrzyskim do dzisiejszego egzaminu przystąpiło około 10 tys. absolwentów.

Autor: Daniel Lenart

04.05.2021 11:47 / Aktualizacja 04.05.2021 13:22

image 04.05.2021 Kielce. Zespół Szkół Elektrycznych. Matura z języka polskiego Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce
Komentarze

ZOBACZ ARKUSZE EGZAMINACYJNE

Abiturienci przed egzaminem spodziewali się tematów z „Lalki” Bolesława Prusa. Ta lektura była wymieniana jako maturalny pewnik. I rzeczywiście, pojawił się temat rozprawki, odwołujący się do tej lektury.

Absolwenci IV Liceum Ogólnokształcącego w Kielcach wychodzili z egzaminu bardzo zadowoleni. Byli jednak zaskoczeni, bo z gratulacjami czekał na nich Zbigniew Koniusz, wojewoda świętokrzyski.

- W rozprawce trzeba było napisać, czy ambicje pomagają w osiągnięciu wyznaczonego celu. Ja argumentowałem, że nie. Jako przykład podałem między innymi niespełnioną miłość Wokulskiego do Izabeli - mówił jeden z maturzystów.

Drugim tematem do wyboru było pytanie o to, czy miasto jest przyjazne, czy wrogie człowiekowi. Maturzyści musieli się przy tym odwołać do „Ziemi obiecanej” Władysława Reymonta.

Niestety, podobnie jak w ubiegłym roku, pierwszy dzień matur przebiegał z problemami. Do wielu szkół w naszym województwie wpłynęły fałszywe alarmy bombowe. Pojawiły się też informacje o tym, że arkusze z pytaniami wyciekły i były znane już kilka godzin przed egzaminem. Sprawdzi to Centralna Komisja Egzaminacyjna.

Sama sesja maturalna potrwa do 21 maja. Marek Szymański, dyrektor Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Łodzi mówi, że absolwenci mogli wybrać maksymalnie sześć przedmiotów dodatkowych na poziomie rozszerzonym.

- Do najpopularniejszych przedmiotów należą język angielski, matematyka i język polski. Do języka angielskiego, najchętniej wybieranego na poziomie rozszerzonym zgłosiło się dokładnie 5187 osób - informuje Marek Szymański.

W środę maturzyści będą mierzyli się z matematyką na poziomie podstawowym. Do tego egzaminu przystąpi ponad 11 tys. maturzystów z województwa świętokrzyskiego, z czego około 2 tys. to absolwenci z lat poprzednich, którzy chcą poprawić wynik matury.

Galeria zdjęć Kielce. Zespół Szkół Elektrycznych. Matura z języka polskiego (04.05.2021) [Zdjęcia: 23]
icon-tag

Tagi do tego wpisu

matura język polski maturzyści RK Ostrowiec Św. RK Starachowice RK Sandomierz RK Kielce RK Końskie
other news

Podobne wiadomości

Wojewoda trzyma kciuki za świętokrzyskich maturzystów

Wojewoda trzyma kciuki za świętokrzyskich maturzystów

Matury zagrożone? Alarmy bombowe w świętokrzyskich szkołach

Matury zagrożone? Alarmy bombowe w świętokrzyskich szkołach

Matury czas zacząć. Dziś język polski

Matury czas zacząć. Dziś język polski

Matury odbędą się później? Ministerstwo zabiera głos

Matury odbędą się później? Ministerstwo zabiera głos