Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Działalność Polskiej Organizacji Wojskowej z Chobrzan w reportażu TVP

Telewizja Polska nakręciła reportaż o Podziemnej Organizacji Wojskowej, która w latach 50-tych ubiegłego wieku działała w Liceum Ogólnokształcącym w Chobrzanach w gminie Samborzec. Placówka nosiła wtedy nazwę Państwowe Gimnazjum Ogólnokształcące.

Autor: Grażyna Szlęzak-Wójcik

20.12.2020 16:52

image Zdjęcia do reportażu o Polskiej Organizacji Wojskowej z Chobrzan Fot. Sławomir Mazur / TVP3 Kielce
Komentarze

Zdjęcia były kręcone w szkole, w pobliskim lasku tzw. Choinach, gdzie młodzież należąca do organizacji spotykała się potajemnie, jak również w domu jednego z mieszkańców Chobrzan Sławomira Płazy oraz w stuletniej szkole w Wiązownicy Kolonii ponieważ potrzebne były pomieszczenia odpowiadające tamtej epoce.

Polska Organizacja Wojskowa w  gimnazjum Chobrzanach powstała jako opozycja wobec ówczesnego ustroju komunistycznego w Polsce. Po dwóch latach działalności jej członkowie zostali aresztowani, przesłuchani przez Urząd Bezpieczeństwa i osadzeni w więzieniu. Tych zagadnień dotyczy reportaż. Jego inicjatorem jest nauczyciel historii i wiedzy o społeczeństwie Tomasz Styczeń, który był bardzo zaangażowany w powstanie materiału, zbierając informacje nt. POW z Chobrzan  m.in. w IPN w Kielcach.

Jak powiedział Robert Soja, dyrektor Liceum Ogólnokształcącego w Chobrzanach, w inscenizacjach do reportażu brali udział uczniowie, w sumie 12 osób. Była to żywa lekcja historii, zupełnie coś innego niż słuchanie wiadomości w szkole i notowanie. Młodzież bardzo to przeżywała, starała się jak najlepiej wcielić w postacie, których dotyczy reportaż. Dyrektor dodał, że ze dla szkoły taki reportaż to również ogromna promocja.

W Liceum Ogólnokształcącym w Chobrzanach 5 lat temu odsłonięto tablicę upamiętniającą założycieli i działaczy Polskiej Organizacji Wojskowej. Premiera reportażu w TVP Historia - 21 grudnia o godzinie 18.15.

icon-tag

Tagi do tego wpisu

Samborzec Chobrzany RK Sandomierz Polska Organizacja Wojskowa Robert Soja
other news

Podobne wiadomości

Spektakl kręcony w Wąchocku otrzymał watykańskiego Oscara [OGLĄDAJ]

Spektakl kręcony w Wąchocku otrzymał watykańskiego Oscara [OGLĄDAJ]

Telewizyjny serial będzie kręcony w skansenie w Tokarni

Telewizyjny serial będzie kręcony w skansenie w Tokarni

Znana aktorka zagra w serialu, który będzie kręcony w Busku?

Znana aktorka zagra w serialu, który będzie kręcony w Busku?