Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Co drogowcy zbudują w nadchodzącym roku?

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad przedstawiła plany na nadchodzący rok. Najważniejszym zadaniem w województwie świętokrzyskim jest ogłoszenie przetargu na budowę odcinka drogi S74 przez Kielce. Kontynuowane będą także prace na obwodnicach: Wąchocka i Ostrowca Św.

Autor: Paulina Michta

30.12.2021 13:52

image   Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce
Komentarze

 Małgorzata Pawelec-Buras, rzecznik prasowy Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w Kielcach mówi, że w nadchodzącym roku planowany jest szereg działań.

- W 2022 roku planowane jest ogłoszenie przetargu na 5-kilometrowy odcinek, który połączy węzeł Kielce Zachód, czyli skrzyżowanie z drogą ekspresową S7, z istniejącą trasą Kielce - Cedzyna. Trwa także postępowanie przetargowe na odcinki drogi S74 od Mniowa do Kielc, a w przyszłym roku planujemy wyłonienie wykonawcy i podpisanie z nim umowy. Podobnie będzie z drugim etapem obwodnicy Morawicy, gdzie prace na pierwszym odcinku dobiegają końca, a zakończenie inwestycji planowane jest na kwiecień 2022 roku - informuje rzecznik.

W przyszłym roku kontynuowane będą prace nad budową chodnika i ścieżki rowerowej Nagłowice – Prząsław i chodnika w Wyszmontowie. Planuje się także ogłoszenie przetargów na budowę kolejnych chodników na odcinkach drogi numer 74 Tomaszów – Marcinkowice i trasy krajowej numer 9 Opatów – Okalina, a także na doświetlenie przejść dla pieszych.

Kontynuowane będą prace na obwodnicy Wąchocka, na drodze 42 i Ostrowca Św., na drodze numer 9. Pierwsza z inwestycji realizowana jest w ramach Rządowego Programu Budowy 100 Obwodnic, a druga w ramach programu Budowy Dróg Krajowych.

W przyszłym roku wszczęte zostaną także postępowania przetargowe na prace przygotowawcze odcinków o łącznej długości 124 km oraz kontynuacje poprzednich zadań.

- Kontynuowane będą również prace przygotowawcze do budowy obwodnic: Osieka, Chmielnika i Starachowic, realizowanych w ramach Programu Budowy 100 Obwodnic, jak i do rozbudowy odcinków drogi numer 79. Prace przygotowawcze prowadzone są aktualnie dla odcinków o łącznej długości 54 km drogi 79: Ożarów – Sobótka, Skrzypaczowice – Osiek - Połaniec – Słupia.

- W 2022 roku planujemy także ogłoszenie przetargu na dokumentację projektową dla kolejnego odcinka DK79 od Słupi do Nowego Korczyna. Wszczęte zostaną także postępowania przetargowe na prace przygotowawcze dla inwestycji na odcinkach drogi 78: Goleniowy- Nagłowice – Prząsław, Jędrzejów – Kije i drogę 79 Sośniczany – Koprzywnica. Opracowana dokumentacja pozwoli na rozbudowę i przebudowę kolejnych świętokrzyskich odcinków DK79 i DK78 o łącznej długości 70 km - wyjaśnia Małgorzata Pawelec- Buras.

W 2021 roku podpisano także umowę na projekt i budowę obwodnicy Opatowa, a także budowę łącznika północnego. - W przyszłym roku planowane jest złożenie wniosków o zezwolenie na realizację inwestycji drogowych tak, aby od 2023 r. można było prowadzić prace budowlane zarówno w śladzie obwodnicy Opatowa jak i łącznika północnego - dodaje rzecznik.

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad w 2022 roku w skali kraju ogłosi przetargi na zadania o łącznej długości prawie 475 km i wartości prawie 22,5 mld zł.

icon-tag

Tagi do tego wpisu

GDDKiA RK Ostrowiec Św. RK Starachowice RK Jędrzejów RK Kazimierza Wielka RK Sandomierz RK Kielce RK Końskie Małgorzata Pawelec-Buras
other news

Podobne wiadomości

Inwestycje za miliard na drogach krajowych

Inwestycje za miliard na drogach krajowych

GDDKiA mówi: sprawdzam. Jak wygląda budowa obwodnic w regionie?

GDDKiA mówi: sprawdzam. Jak wygląda budowa obwodnic w regionie?

Ogromne pieniądze na świętokrzyskie drogi [MAPY, LISTA]

Ogromne pieniądze na świętokrzyskie drogi [MAPY, LISTA]

Rządowe miliony na świętokrzyskie drogi [LISTA]

Rządowe miliony na świętokrzyskie drogi [LISTA]