Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Centrum Komunikacyjne czeka na nowych przewoźników [DUŻO ZDJĘĆ]

Około 650 kursów ma odprawiać po wznowieniu roku szkolnego kielecki dworzec autobusowy. Rok temu po gruntownej przebudowie, nastąpiło otwarcie kieleckiego Centrum Komunikacyjnego.

Autor: Marcin Marszałek

25.08.2021 13:00

image 25.08.2021. Kielce Dworzec Autobusowy Fot. Wiktor Taszłow / Radio Kielce
Komentarze

Barbara Damian, dyrektor Zarządu Transportu Miejskiego w Kielcach, zwraca uwagę, że przez ostatni rok na kieleckiej mapie komunikacji miejskiej zaszły widoczne zmiany.

- Obecnie na dworcu mamy ponad 50 przewoźników. Kolejnych siedmiu czeka na wydanie odpowiednich zezwoleń. Aktualnie funkcjonuje 95 linii komunikacyjnych.

W czasie wakacji część przejazdów była zawieszona. Jednak wraz z początkiem roku szkolnego prywatni przewoźnicy będą wykonywali ok. 650 kursów dziennie. Do tego należy dodać przeszło 210 kursów wykonywanych przez autobusy komunikacji miejskiej. O ile pandemia ponownie nie pokrzyżuje naszych planów, to w dni robocze z dworca autobusowego będzie odjeżdżać ponad 800 autobusów – podsumowuje Barbara Damian.

Dyrektor ZTM wskazuje, że aktualnie największy wpływ na to gdzie dany przewoźnik rozpoczyna i kończy przejazdy swoich linii mają pasażerowie.

- Nie prowadzimy statystyk, które pozwoliłby na określenie ilu osób dziennie korzysta z dworca. Jednak widać, że na co dzień obsługa ma pełne ręce roboty. Wiele osób stale dzwoni lub dopytuje o rozkłady jazdy. W ostatnich tygodniach widzimy na dworcu bardzo dużo pasażerów. Do tej pory nie mieliśmy sytuacji, by którykolwiek przewoźnik zrezygnował z korzystania z obiektu. Kluczowy wpływ na to wszystko mają pasażerowie. Jeśli ktoś np. chce dojechać do Buska-Zdroju i ma do wyboru dworzec autobusowy lub przystanek gdzieś w mieście to wiemy, że podróżni o wiele chętniej wolą skorzystać z centrum komunikacyjnego. Praktycznie wszystkie dalekobieżne kursy takich firm jak Polonus czy Flixbus rozpoczynają się na dworcu autobusowym. Nadal są jeszcze pojedyncze firmy przewozowe, którzy omijają dworzec. Obecnie jednak są one w mniejszości.

- Rada miasta podjęła uchwałę, w której pojawił się zapis o zobowiązaniu przewoźników do korzystania z dworca. Jedna z firm złożyła skargę do Sądu Administracyjnego, która została uchylona. 

Barbara Damian zaznacza, że jednym ze sposobów radzenia sobie z przewoźnikami omijającymi dworzec autobusowy jest likwidowanie przystanków w centrum miasta. W ostatnim czasie były to m.in. dwa przystanki na ul. Czarnowskiej i na ul. Gosiewskiego.

- Jest to jedna z możliwych i oczywistych dróg rozwiązania problemu, którą możemy stosować zgodnie z prawem. Jednak w tej chwili czekamy na początek września, by zobaczyć skąd i z czyich usług przewozowych będą korzystać uczniowie.

Na dzień dzisiejszy można powiedzieć, że mamy już 90 proc. przewoźników u siebie. I być może z początkiem przyszłego miesiąca, jesieni oraz pogorszeniem pogody kolejne firmy przewozowe  przeniosą się na dworzec – podkreśliła.

Zaprojektowany w latach 70-tych ubiegłego wieku dworzec autobusowy po przebudowie stał się nowoczesnym obiektem dostosowanym do współczesnych standardów. Z jednoczesnym zachowaniem oryginalnej i unikatowej bryły i charakterystycznych okien. Modernizacja budynku kosztowała niemal 70 mln zł.

W związku z pierwszą rocznicą oddania wyremontowanego i przebudowanego Dworca Autobusowego w najbliższy piątek, 27 sierpnia 2021 r., w godzinach 15.00 - 18.00, przed obiektem (przed Punktem Promocji Kielc) w Kielcach odbędzie się Piknik Rodzinny.

Powstanie strefa zabawy „Tomek i Przyjaciele”, będą występy artystyczne, konkursy z nagrodami i ciekawe warsztaty - to tylko niektóre z atrakcji, jakie czekają na uczestników imprezy. O godzinie 15.30 na ręce prezydenta Kielc zostanie przekazany certyfikat „Kielce najbardziej przyjaznym miastem w Polsce”.

Nieco wcześniej, o godzinie 14.00 na poziomie 0 - wejście tunelami od ulicy Czarnowskiej, otwarta zostanie czasowa wystawa pamiątek po dawnym dworcu.

Piknik Rodzinny „Kielce najbardziej przyjaznym miastem w Polsce”, który uczci „przyjazd” Tomka do Kielc, zakończenie wakacji oraz pierwszą rocznicę oddania do użytku Dworca Autobusowego po modernizacji, organizuje Miasto Kielce, wspólnie z marką Tomek i Przyjaciele, przy wsparciu Zarządu Transportu Miejskiego w Kielcach, Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie, Młodzieżowego Domu Kultury, Muzeum Zabawek i Zabawy oraz Wzgórza Zamkowego - Instytutu Dizajnu.

Galeria zdjęć Kielce. Dworzec Autobusowy (25.08.2021) [Zdjęcia: 50]
icon-tag

Tagi do tego wpisu

ZTM Urząd Miasta Kielce RK Kielce Barbara Damian dworzec autobusowy centrum komunikacyjne
other news

Podobne wiadomości

Świętokrzyskie inwestycje wśród najlepszych w kraju [GŁOSUJ]

Świętokrzyskie inwestycje wśród najlepszych w kraju [GŁOSUJ]

Miało być centrum komunikacyjne, ale wciąż jest tylko dworzec

Miało być centrum komunikacyjne, ale wciąż jest tylko dworzec

Kiedy kielecki „spodek” stanie się prawdziwym centrum komunikacyjnym?

Kiedy kielecki „spodek” stanie się prawdziwym centrum komunikacyjnym?

Centrum Komunikacyjne będzie gotowe za rok

Centrum Komunikacyjne będzie gotowe za rok