Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Zima w gospodarstwie to czas na renowację maszyn

Gospodarstwo ogrodnicze Bakalarczyk w Starachowicach jest prowadzone od 1979 roku przez kolejne już pokolenie właścicieli. Do ojca Dariusza dołączył syn Michał Bakalarczyk. Obaj mają wykształcenie ogrodnicze, bo - jak podkreślają - bez gruntownej wiedzy trudno obecnie prowadzić jakąkolwiek działalność.

Autor: Anna Głąb

20.01.2022 14:40

image   Fot. Magdalena Galas-Klusek / Radio Kielce
Komentarze

Zima w gospodarstwie to czas na renowację maszyn. Michał Bakalarczyk zaznacza, że teraz prowadzony jest serwis maszyn, aby przygotować się do wiosny:

- Zimą zabieramy się za narzędzia, które tego wymagają, ale nie naciskają, bo rośliny naciskają i pracy przy nich nie można odłożyć.

Obecnie w jednym dużym tunelu foliowym już są posadzone bratki, jest ich kilkadziesiąt tysięcy sztuk:

- Bratki, prymulki, stokrotki, goździki i byliny sadziliśmy od września do początku listopada. Teraz są okryte agrowłókniną i pod podwójną folią czekają do wiosny. Sadzonki kupujemy, zwłaszcza że obecnie w wielu przypadkach trzeba mieć na nie licencję.

Tunel nie jest ogrzewany, Dariusz Bakalarczyk zaznacza, że uprawia w gospodarstwie takie gatunki bratków, które przetrzymują zimę w nieogrzewanym tunelu foliowym:

- Ogrzewanie go to byłby duży nakład pracy i opału, ale nigdy nie zdarzyło się, aby przemarzły, te odmiany dobrze sobie radzą nawet przy niskich temperaturach.

Sezon rozpocznie się w marcu, kiedy pierwsze wiosenne kwiaty będą sprzedawane, odbiorcami w gospodarstwie Bakalarczyków są klienci indywidualni. To z kolei wymaga od właścicieli szerokiej gamy odmian:

- Mamy około 50 odmian pelargonii i surfinii, bo klienci mają inne gusta i musimy mieć szeroką ofertę.

Kwiaty z gospodarstwa Bakalrczyków można kupić na miejscu, ale także na okolicznych targach.

icon-tag

Tagi do tego wpisu

rolnictwo RK Ostrowiec Św. RK Starachowice RK Jędrzejów RK Kazimierza Wielka RK Sandomierz RK Kielce RK Końskie ZOOM NA WIEŚ