Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Wśród pszczół nasilają się choroby

Problem z hodowlą pszczół jest bardzo duży. W ostatnich latach nasiliła się inwazja roztocza warroza, jak również rozprzestrzenia się choroba nosemoza, która znacznie osłabia pszczoły.

Autor: Grażyna Szlęzak-Wójcik

13.01.2022 14:29

image   Fot. Robert Felczak / Radio Kielce
Komentarze

- To dwa główne powody, które wpływają na pogorszenie zdrowotności pszczół i powodują bardzo wysoki spadek populacji tych owadów w pasiekach. Widać to szczególnie na wiosnę gdy pszczelarze odnotowują nawet 30, 40 procentowe spadki pni pszczelich - powiedział Grzegorz Forkasiewicz, wójt gminy Rytwiany, który wraz z żoną Moniką prowadzi pasiekę składającą się z 80 uli.

W walce z chorobą oraz jej zapobieganiu bardzo duże znaczenie mają umiejętności pszczelarza, jego doświadczenie i terminowość wykonywania zabiegów.

- Jeżeli chodzi o profilaktykę nosemozy, to pszczelarze głównie opierają się na starych metodach związanych z pozyskiwaniem odpowiednich ziół, wykonaniu naparów i roztworów, którymi dokarmiane są pszczoły - dodał Grzegorz Forkasiewicz.

icon-tag

Tagi do tego wpisu

Grzegorz Forkasiewicz rolnictwo RK Ostrowiec Św. RK Starachowice RK Kazimierza Wielka RK Sandomierz RK Kielce RK Końskie pszczoły
other news

Podobne wiadomości

Święto Pszczoły w Bałtowie

Święto Pszczoły w Bałtowie

To rzemiosło dla tych, którzy kochają pszczoły, a nie miód

To rzemiosło dla tych, którzy kochają pszczoły, a nie miód

Pszczoły dadzą przykład studentom

Pszczoły dadzą przykład studentom

Pszczoły cierpią z powodu aury

Pszczoły cierpią z powodu aury