Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Wiceminister Norbert Kaczmarczyk: nie pozostawimy rolników bez wsparcia

- Staramy się, aby żaden polski rolnik, żaden producent rolny nie został poszkodowany w wyniku wojny na Ukrainie - stwierdził podczas spotkania z dziennikarzami w Kielcach wiceminister rolnictwa Norbert Kaczmarczyk.

Autor: Michał Kita

13.05.2022 13:42

image 13.05.2022. Kielce. Konferencja członków Solidarnej Polski. Na zdjęciu: Norbert Kaczmarczyk - pełnomocnik rządu ds. Przetwórstwa i Rozwoju Rynków Rolnych Fot. Wiktor Taszłow / Radio Kielce
Komentarze

Wiceminister zaznaczył, że wprowadzenie przez rząd programu dopłat do jabłek deserowych jest spełnieniem postulatów sadowników i przetwórców z województwa świętokrzyskiego.

- Mamy do czynienia z wojną na Ukrainie, a jest to sytuacja, w której eksport jabłek na wschód stał się dużym problemem, co z kolei mogło się przełożyć na ogromny zastój na rynku jabłek. Dzięki pomysłowi zdjęcia z rynku jabłek deserowych i wprowadzenia dopłat 30 groszy do kilograma tych jabłek unikniemy tego zastoju - wyjaśnia.

Rządowy mechanizm wsparcia dla producentów polega na dopłacie 30 groszy do każdego kilograma jabłek deserowych, sprzedanych zakładowi przetwórczemu, który przystąpi do programu i przetworzy owoce. Przed wprowadzeniem tego rozwiązania, za jabłka konsumpcyjne sadownicy otrzymywali od 80 groszy do 1,20 zł za kilogram. To nie pokrywało nawet kosztów produkcji.

Mimo tak niskiej ceny, i tak występowały problemy ze sprzedażą tych owoców, więc trzeba było dodatkowych opłat za utrzymanie owoców w chłodniach.

Obecnie zakłady przetwórcze, uczestniczące w programie, proponują sadownikom ceny od 62 do 65 gr za kilogram jabłek deserowych, do tego 30 gr dopłaty ze strony państwa. Przyjęte zostaną wszystkie zadeklarowane wcześniej przez sadowników owoce.

Norbert Kaczmarczyk, podkreśla, że mimo trwającej na Ukrainie wojny Polska jest bezpieczna pod względem żywnościowym.

- Tylko w 2020 roku wartość nadwyżek eksportu produktów rolno-spożywczych wyniosła ponad 34 mld euro, natomiast w ubiegłym roku ta kwota osiągnęła wartość ponad 37 mld euro. Był to kolejny rekord eksportu towarów rolno-spożywczych. Polska eksportuje nadwyżki, jednocześnie nie wyprzedając swojego kapitału. Ponad 80 proc. produkcji zbóż trafia na rynek krajowy, a tylko 20 proc. trafia na eksport - wyjaśnia.

Norbert Kaczmarczyk przypomina, że reagując na wysokie ceny nawozów, ministerstwo rolnictwa i rozwoju wsi przygotowało wsparcie dla rolników w postaci dopłat w wysokości 500 zł do hektara dla gruntów ornych oraz 200 zł dla trwałych użytków zielonych.

Wiceminister rolnictwa zapowiedział, że w ramach Krajowego Planu Odbudowy rząd zamierza przeznaczyć 4,5 mld zł na inwestycje w przetwórstwo produktów spożywczych. Umożliwi to skrócenie łańcuchów dostaw produktów - z pola do stołu.

Galeria zdjęć Kielce. Konferencja członków Solidarnej Polski (13.05.2022) [Zdjęcia: 5]
icon-tag

Tagi do tego wpisu

Kazimierza Wielka Kielce Końskie Sandomierz Starachowice Jędrzejów Ostrowiec Świętokrzyski RK Ostrowiec Św. RK Starachowice RK Jędrzejów RK Kazimierza Wielka RK Sandomierz RK Kielce sadownicy rolnicy RK Końskie Norbert Kaczmarczyk
other news

Podobne wiadomości

Dobre wieści dla rolników, dotyczące emerytur

Dobre wieści dla rolników, dotyczące emerytur

Sejmowe komisje za nowelizacją ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników

Sejmowe komisje za nowelizacją ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników

Jakie są nastroje świętokrzyskich rolników?

Jakie są nastroje świętokrzyskich rolników?

Komisja Europejska będzie szybko udzielać zgód na pomoc dla rolników

Komisja Europejska będzie szybko udzielać zgód na pomoc dla rolników