Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Urząd Statystyczny w Kielcach bada koniunkturę w gospodarstwach rolnych

14 stycznia Urząd Statystyczny w Kielcach rozpoczął badanie koniunktury w gospodarstwach rolnych (AK-R), które do poniedziałku (17 stycznia) można zrealizować samodzielnie przez Internet.

17.01.2022 21:43
Źródło: Urząd Statystyczny w Kielcach

image Urząd Statystyczny w Kielcach Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce
Komentarze

Od 18 do 31 stycznia ankieterzy statystyczni będą kontaktować się z respondentami telefonicznie. W województwie świętokrzyskim do badania wylosowanych zostało blisko 1300 gospodarstw rolnych. Dane z zakresu rolnictwa są niezmiernie istotne dla całej gospodarki i każdego z nas, bo rolnictwo to szczególny rodzaj działalności, który spełnia bardzo ważną funkcję - wyżywienie ludności.

Rolnictwo to szczególny rodzaj działalności, który spełnia bardzo ważną funkcję - wyżywienie ludności. Aby zrealizować ten cel - zaspokoić zapotrzebowanie na żywność, niezbędne są działania sprzyjające zrównoważonemu rozwojowi. Do tego potrzebne są dane pozwalające ocenić stan gospodarki, zdiagnozować aktualne problemy, określić potrzeby i ocenić rezultaty wdrażanych zmian. Tutaj zaczyna się rola statystyki. Ankieterzy statystyczni muszą przejść wiele kilometrów, wykonać setki telefonów, żeby zebrać dane. Jednak kluczem do sukcesu są niezawodni respondenci, dzięki którym mamy aktualne informacje.

14 stycznia br. rozpoczęło się badanie koniunktury w gospodarstwach rolnych (AK-R), które realizowane jest 2 razy w roku. W tej edycji wezmą udział te same gospodarstwa rolne, z którymi w lipcu przeprowadziliśmy pierwszą edycję badania, poprzedzoną Listem Prezesa GUS. W sumie wylosowanych zostało blisko 1300 gospodarstw rolnych z województwa świętokrzyskiego.

Opinie użytkowników gospodarstw rolnych na temat koniunktury w rolnictwie – tej bieżącej i na przyszłość - są dla nas bardzo ważne. Wyniki ankiety posłużą do analiz zmian zachodzących w produkcji roślinnej i zwierzęcej oraz oceny ogólnej sytuacji w rolnictwie oraz kształtowania polityki rolnej i żywnościowej kraju. Zatem przekazując dane, inwestujemy w naszą lepszą przyszłość.

Jak można przekazać dane?

Badanie realizowane jest poprzez:

  1. Samospis - formularz można wypełnić samodzielnie na stronie https://rolnictwo.stat.gov.pl/ - od 14 do 17 stycznia br.
  2. Wywiad telefoniczny – nasi ankieterzy będą dzwonić z numeru infolinii 22 279 99 99 - od 18 do 31 stycznia br.

Wywiad trwa na ogół od 10 do 20 minut. Czy to dużo? Pewnie tak, każdy ceni swój czas, a szczególnie cenią go rolnicy, dla których codzienne obowiązki w gospodarstwach nie znają wymiaru etatu. Dlatego właśnie ten temat – Pracujący i nakłady pracy w gospodarstwach rolnych - przedstawimy Państwu w następnym materiale, do którego lektury już serdecznie zapraszamy.

Dane zbierane w trakcie badania są objęte tajemnicą statystyczną, a ich przekazanie jest obowiązkowe. Obowiązek przekazywania danych wynika z art. 30 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 29 czerwca 1995 r. o statystyce publicznej (Dz. U. z 2021 r. poz. 955).

Jeśli chcą Państwo uzyskać szczegółowe informacje na temat badania lub sprawdzić tożsamość ankietera, zapraszamy do kontaktu z infolinią (22 279 99 99) od poniedziałku do piątki w trakcie trwania badania, w godzinach 8.00-18.00.

Serdecznie dziękujemy za życzliwość i wyrozumiałość wobec ankieterów kontaktujących się z Państwem w celu przeprowadzenia badania.