Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Rozpoczynają się szkolenia chemizacyjne

Okres zimowy to organizacyjnie najlepszy czas na szkolenie chemizacyjne. Większość rolników dba o spełnienie tego obowiązku, są jednak przypadki w których o braku ważności takiego zaświadczenia rolnik dowiaduje się podczas kontroli.

Autor: Marta Gajda-Kruk

18.01.2022 15:54

image   Fot. Ewa Pociejowska-Gawęda / Radio Kielce
Komentarze

Szkolenie z zakresu stosowania środków ochrony roślin jest obowiązkowe i ważne pięć lat od daty wystawienia - informuje Mariusz Krupa z Powiatowego Zespołu Doradztwa Rolniczego w Kazimierzy Wielkiej.

- Ustawa z dnia 8 marca 2013 roku o środkach ochrony roślin wspomina o użytkowniku profesjonalnym czyli osobie, która stosuje środki ochrony roślin w ramach działalności gospodarczej i zawodowej. Dla tych osób to szkolenie jest obowiązkowe. Jeśli ktoś ma ogród, działkę z której produkuje wyłącznie na własne potrzeby jest użytkownikiem nieprofesjonalnym. Taka osoba nie ma obowiązku posiadania zaświadczenia o ukończeniu tego szkolenia - tłumaczy.

- Wyróżnia się dwa typy szkoleń - dodaje Mariusz Krupa. - Dla osób, które nigdy takiego szkolenia nie miały jest dwudniowe szkolenie podstawowe. Dla osób, którym skończyła się ważność prowadzimy jednodniowe szkolenia uzupełniające. Warto również zwrócić uwagę na ważność badania technicznego opryskiwacza jak również na ewentualne sprawdzenie czy prawidłowo odnotowaliśmy wszystkie zabiegi w ewidencji ochrony roślin.

Osoba nie posiadająca zaświadczenia o szkoleniu może być ukarana mandatem lub sankcjami takimi jak zmniejszenie dopłat obszarowych. Koszt szkolenia to ok. 100 zł. Mandaty zaczynają się od 100 zł.

Szczegółowe informacje na temat terminów szkoleń, można uzyskać w siedzibach powiatowych zespołów doradztwa rolniczego lub na stronie Świętokrzyskiego Doradztwa Rolniczego.

Powiatowy Zespół Doradztwa Rolniczego w Kazimierzy Wielkiej informuje rolników z terenu powiatu kazimierskiego, że w styczniu i lutym organizowane będzie szkolenie podstawowe oraz uzupełniające (szkolenie dla osób które już kiedyś robiły takie szkolenie) z zakresu Stosowania Środków Ochrony Roślin.

Szkolenie zakończy się wydaniem zaświadczenia, do którego są niezbędne dane tj.: PESEL oraz data i miejsce urodzenia. Zapisy w Powiatowym Zespole Doradczym w Kazimierzy Wielkiej w godz. 7.00 - 15.00 pod nr tel. (41) 35-22-207.

Podstawowy kurs umożliwiający stosowanie środków ochrony roślin przy użyciu opryskiwaczy, organizuje w najbliższym czasie Powiatowy Zespół Doradztwa Rolniczego w Sandomierzu

Odbędzie się on 27 i 28 stycznia od godz. 8.00 w siedzibie sandomierskiego Oddziału ŚODR (przy ul. Mokoszyńskiej 3). Należy zabrać ze sobą dowód osobisty. Kurs wymagany jest przy zakupie środków ochrony roślin I i II klasy toksyczności. Szczegółowe informacje i zapisy pod numerem telefonu: 692 134 390

Inne szkolenia:

19 stycznia o godzinie 9 w budynku remizy OSP w Szczytnikach w gminie Dwikozy odbędzie się bezpłatne szkolenie na temat „Zasad prowadzenia gospodarstwa metodami ekologicznymi”.

O godz. 10.00 - odbędzie się szkolenie na temat „Systemów i metod małej retencji wodnej”.

Z kolei o godz. 8.00 w GOK w Łoniowie szkolenie na temat „Ubezpieczeń społecznych oraz majątkowych”.

icon-tag

Tagi do tego wpisu

rolnictwo RK Starachowice RK Jędrzejów RK Kazimierza Wielka RK Sandomierz ŚODR RK Kielce RK Końskie
other news

Podobne wiadomości

Rolnicy mogą liczyć na pomoc. Ruszyły szkolenia

Rolnicy mogą liczyć na pomoc. Ruszyły szkolenia