Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Ptasia grypa w województwie

Na zbiorniku Browary w Końskich znaleziono padłego łabędzia zakażonego ptasią grypą. To pierwszy taki przypadek w województwie świętokrzyskim.

Autor: Magdalena Galas-Klusek

20.01.2022 10:54

image Końskie. Zbiornik Browary, w którym wyłowiono łabędzia zakażonego ptasią grypą Fot. Magdalena Galas-Klusek / Radio Kielce
Komentarze

Jak informuje Bogdan Konopka, wojewódzki lekarz weterynarii, to nowa odmiana wirusa ptasiej grypy H5N1. Obecnie w Polsce stwierdzono 13 przypadków padłych ptaków, z czego 12 to dzikie ptaki, w tym łabędź niemy w Końskich.

- Jeżeli występuje przypadek grypy u ptaka dzikiego, to wyznacza się strefę ochronną do kilku kilometrów od epicentrum, gdzie znaleziono chore zwierzę i wzmaga środki bioasekuracji.

Bogdan Konopka dodaje, że występowanie wirusa w środowisku jest bardzo niebezpieczne również dla ptaków hodowlanych. Powiatowi lekarze weterynarii wzmagają kontrole gospodarstw, aby zapobiec zakażeniu lub szybko je wykryć.

- Przede wszystkim chodzi o to by ograniczyć kontakt ptactwa dzikiego z ptactwem u rolników.

Wirus ptasiej grypy jest szczególnie dotkliwy ekonomicznie, ponieważ w przypadku wykrycia wirusa w hodowli całe stado jest wybijane, nie ma też możliwości sprzedaży mięsa.

Wojewódzki lekarz weterynarii uspokaja, że wirus nie jest obecnie niebezpieczny dla ludzi.

- Każdorazowo przy potwierdzeniu ogniska choroby i stwierdzeniu odmiany H5N1, sprawdzana jest patogenność dla człowieka. Być może w przyszłości dojdzie do mutacji i ten patogen będzie zagrażał życiu i zdrowi ludzi, ale na razie nie ma takiego zagrożenia.

Znalezionych padłych zwierząt nie można dotykać, należy takie przypadki zgłaszać powiatowym lekarzom weterynarii.

icon-tag

Tagi do tego wpisu

ptasia grypa Bogdan Konopka RK Końskie
other news

Podobne wiadomości

Ptasia grypa nadal groźna. Trzy ogniska w Świętokrzyskiem

Ptasia grypa nadal groźna. Trzy ogniska w Świętokrzyskiem