Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Ocalić tradycję od zapomnienia. Przepisy i porady w publikacji ŚODR

Tradycyjne przepisy i technologie zachowano od zapomnienia. Świętokrzyski Ośrodek Doradztwa Rolniczego wydał publikację „Świętokrzyska tradycja źródłem inspiracji”.

Autor: Magdalena Galas-Klusek

22.01.2022 19:33

image Fot. / ŚODR
Komentarze

Jak mówi Jolanta Krupa, koordynatorka projektu ze Świętokrzyskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w książce można w niej znaleźć dobre przykłady wykorzystania tradycyjnych rozwiązań kulinarnych w kuchni i agroturystyce.

- Publikacja jest rezultatem wieloletniej pracy, zbierania przepisów na produkty i potrawy tradycyjne. Chcieliśmy to wszystko zebrać w jednym miejscu, żeby ocalić tradycję od zapomnienia.

Książka ma pomóc np. osobom, które dopiero myślą o założeniu agroturystyki lub restauracji, która oparta byłaby na tradycji. Setki przepisów podawanych przez restauratorów, koła gospodyń wiejskich mogą być inspiracją dla rolników i przedsiębiorców.

Przepisy i przykłady gospodarstw funkcjonujących z sukcesem ułożone są powiatami. Jolanta Krupa przedstawia najlepsze przepisy z powiatu buskiego.

- Mamy przepis na kaczkę stopnicką z kopytkami, perliczkę dworską i oczywiście królowa śliwka damacha. Ze śliwki damachy mamy przepis na farsz do pierogów. Wykonuje się go z suszonych owoców śliwki damachy, orzechów włoskich, jabłek. Polewa się śmietanką.

Poza przepisami na tradycyjne potrawy w książce znajdziemy też gospodarstwa, które tradycyjne technologie uczyniły sposobem na życie. W powiecie buskim z sukcesem funkcjonuje farma Łukasików, w której produkowane są tradycyjne sery np. buncok strzałkowski, drugim przykładem z powiatu buskiego jest olejarnia Zagłoby, gdzie na zimno wytłaczany jest olej z dyni, czarnuszki, lnu, lnianki siewnej, sezam czy rzepak.

Publikację można bezpłatnie pobrać ze strony Świętokrzyskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego, jest również dostępna w formie książki w siedzibie ŚODR.

icon-tag

Tagi do tego wpisu

Świętokrzyski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach ŚODR RK Końskie
other news

Podobne wiadomości

Nowoczesne sadownictwo na filmach szkoleniowych - to propozycja ŚODR

Nowoczesne sadownictwo na filmach szkoleniowych - to propozycja ŚODR

Sandomierski oddział Świętokrzyskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w nowej siedzibie

Sandomierski oddział Świętokrzyskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w nowej siedzibie

Poprawią się warunki pracy w sandomierskim oddziale ŚODR

Poprawią się warunki pracy w sandomierskim oddziale ŚODR