Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Związek współtwórcy Konstytucji 3 Maja z ziemią konecką. Wyjątkowa wystawa

Na dobrze znanym obrazie Jana Matejki „Konstytucja 3 Maja 1791 roku” na ramionach posłów niesiony jest marszałek Sejmu Wielkiego - Stanisław Małachowski z dokumentem Konstytucji wzniesionym do góry. Właśnie ten obraz i centralna postać marszałka, którego wielu myli z królem, jest pretekstem do wystawy zorganizowanej przez Starostwo Powiatowe w Końskich.

Autor: Magdalena Galas-Klusek

01.05.2021 16:48

image 01.05.2021. Białaczów. Pałac Małachowskich. Ekspozycja przypominająca związek Stanisława Małachowskiego z ziemią konecką Fot. / Beata Kij
Komentarze

- Ekspozycja ma przypomnieć związek Stanisława Małachowskiego z ziemią konecką - mówi jeden z organizatorów wystawy, Mariusz Słowiński.

- Stanisław Małachowski urodził się w Końskich. Tu się wychowywał i często tu przebywał. Miał swój majątek i dobra, które zachowały się do dziś w okolicy Końskich i Białaczowa - podkreślił.

Jak informuje Marcin Wiaderny ze Starostwa Powiatowego w Końskich, na piętnastu planszach można zobaczyć miejsca związane ze Stanisławem Małachowskim, jego dobra, ale też jego związek z tworzeniem Konstytucji 1791.

01.05.2021. Białaczów. Pałac Małachowskich. Ekspozycja przypominająca związek Stanisława Małachowskiego z ziemią koneckąFot. Beata Kij

- Na planszach zobaczymy jego dobra i osiągnięcia. Warto zaznaczyć, że Stanisław Małachowski w jednym roku zdobył dwa najważniejsze w Polsce odznaczenia - order Świętego Stanisława i order Orła Białego - mówi.

Wystawę będzie można zobaczyć w trzech miejscach: w Pałacu Małachowskich w Białaczowie, w kościele w Petrykozach, a 3 maja przed kolegiatą świętego Mikołaja w Końskich.

icon-tag

Tagi do tego wpisu

Konstytucja 3 Maja RK Końskie Pałac Małachowskich Stanisław Małachowski Białaczów
other news

Podobne wiadomości

Tablica Małachowskich uroczyście odsłonięta w Końskich

Tablica Małachowskich uroczyście odsłonięta w Końskich

Życie współtwórcy Konstytucji 3 Maja tematem konkursu

Życie współtwórcy Konstytucji 3 Maja tematem konkursu

Stanisław Małachowski na znaczku pocztowym

Stanisław Małachowski na znaczku pocztowym

Współtwórca Konstytucji 3 Maja mieszkał w Końskich

Współtwórca Konstytucji 3 Maja mieszkał w Końskich