Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Żołnierze WOT doskonalą swoje umiejętności

Żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej ze 102. batalionu lekkiej piechoty w Sandomierzu w ten weekend przechodzą szkolenia rotacyjne w kilku miejscowościach województwa świętokrzyskiego, między innymi w Ostrowcu Św. przy współpracy z policją i strażą pożarną.

Autor: Grażyna Szlęzak-Wójcik , Emilia Sitarska

18.07.2020 10:39

image 18.07.2020. Ostrowiec Świętokrzyski. Szkolenie żołnierzy WOT na zaporze na rzece Kamiennej Fot. Emilia Sitarska / Radio Kielce

Jak informuje Daniel Woś z biura prasowego 10. Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej, szkolenia prowadzą doświadczeni instruktorzy oraz strażacy i policjanci. Tematyka szkoleń obejmuje zagadnienia dotyczące działań przeciwkryzysowych.

Żołnierze uczą się i doskonalą umiejętności z zakresu udzielania pierwszej pomocy, patrolowania, współpracy z podmiotami medycznymi oraz organizacjami pozarządowymi. Zakres ćwiczeń dotyczy również posługiwania się środkami ochrony osobistej, organizacji kwarantanny i  przeprowadzania  dezynfekcji ludzi, sprzętu i infrastruktury.

Brygadier Paweł Borek, dowódca Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 2 w Ostrowcu Św. szkolił terytorialsów na zaporze na rzece Kamiennej. Jak informuje, spotkanie związane było z działaniami przeciwpowodziowymi na terenach zalewowych.

- Żołnierze WOT-u nauczyli się i przećwiczyli podstawową czynność, jaką jest podnoszenie korony wałów przy pomocy worków i rękawów. Prawdopodobnie jeszcze w sierpniu będziemy kolejne elementy działań przeciwpowodziowych - mówi brygadier.

Paweł Borek podkreśla zaangażowanie, uczestnicy chętnie zadają pytania, jednak dodaje, że w podobnych akcjach bardzo ważne jest doświadczenie i wiedza. Podpułkownik Arkadiusz Nenutil, dowódca 102. batalionu lekkiej piechoty 10. Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej mówi, że ćwiczenia mają przygotować żołnierzy na czas kryzysu.

- Te zajęcie przede wszystkim przygotowują nas do współdziałania z innymi służbami, żeby nieść pomoc okolicznym mieszkańcom. Z tego terenu wywodzą się żołnierze dlatego niesienie pomocy przez nich jest bardzo ważne. Utożsamiają się z tym terenem, jest dla nich znany - mówi ppłk Arkadiusz Nenutil.

Jak dodaje dowódca, szkolenia mają różnorodną tematykę. Pandemia koronawirusa wymusiła szkolenie z zakresu wsparcia podmiotów medycznych takich jak szpitale, czy DPS-y. W przyszłości wąskie grono terytorialsów będzie uczyć się współpracy z Lotniczym Pogotowiem Ratunkowym, czy Strażą Graniczną. 

Szeregowy Krzysztof Zimnicki uważa, ze Wojska Obrony Terytorialnej zapewniają rozwój i dużo możliwości. Szkolenia są bardzo ważne, sam jest instruktorem.

Z kolei Paulina Chodakowska z Opatowa do WOT-u wstąpiła jeszcze w szkole średniej, ponieważ działalność w tej formacji mogła połączyć z nauką.

- Całą wiedzę zdobywamy powoli i wydaje mi się, że jak ją przyswoimy to wtedy, gdy będzie ona potrzebna, będzie ją łatwiej użyć - twierdzi Paulina Chodakowska.

Przez cały weekend szkoli się 245 osób należących do 102. batalionu. Szkolenia odbywają się również w: Sandomierzu, okolicach Buska-Zdroju i na terenie powiatu staszowskiego. Podczas szkolenia terytorialsi szlifują też umiejętności posługiwania się karabinkiem MSBS Grot. Szkolenie  potrwa do niedzieli.

Galeria zdjęć Ostrowiec Świętokrzyski. Szkolenie żołnierzy WOT na zaporze na rzece Kamiennej (18.07.2020) [Zdjęcia: 38]
icon-tag

Tagi do tego wpisu

RK Sandomierz WOT Daniel Woś ppłk Arkadiusz Nenutil 102. batalion lekkiej piechoty 10. Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej
other news

Podobne wiadomości

WOT przyjmuje ochotników. Co ich czeka?

WOT przyjmuje ochotników. Co ich czeka?

Nowy dowódca kieleckiego batalionu WOT

Nowy dowódca kieleckiego batalionu WOT

WOT szkoli młodzież z zabezpieczeń przed COVID-19

WOT szkoli młodzież z zabezpieczeń przed COVID-19

WOT podsumowuje działania w walce z koronawirusem

WOT podsumowuje działania w walce z koronawirusem