Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Żołnierze pamiętają o bohaterach. Porządkowali groby i pomniki powstańców

Pamiętają o bohaterach, którzy polegli. Terytorialsi 10. Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej im. mjr. cc. Eugeniusza Gedymina Kaszyńskiego pseudonim „Nurt” odwiedzili i porządkowali symboliczne miejsca pamięci związane z Powstaniem Warszawskim.

Autor: Dionizy Krawczyński

29.07.2020 15:35

image 29.07.2020. Żołnierze WOT porządkują pomniki AK. Na zdjęciu: nagrobek w Ostrowcu Św. Fot. / ŚBOT

Akcja porządkowania grobów i pomników powstańców odbyła się w związku ze zbliżającą się 76 rocznicą wybuchu Powstania Warszawskiego. W dniach poprzedzających rocznicę żołnierze odwiedzili miejsca związane z Powstaniem Warszawskim oraz bohaterami akcji ,,Burza” i akcji ,,Zemsta” (marsz na pomoc walczącej Warszawie)  w naszym regionie.

W ramach tej ostatniej, kilka tysięcy żołnierzy z Okręgu Kielce AK "Jodła" miało iść na pomoc walczącej stolicy. Była to największa zorganizowana próba niesienia pomocy powstaniu. Udało się zgromadzić około 6 tys. żołnierzy. Brak broni ciężkiej oraz możliwości skrytego podejścia do stolicy sprawił, że akcję odwołano.  

Żołnierze odwiedzili między innymi pomniki w Cisowie, Szewcach, Sandomierzu, pomnik bitwy pod Pielaszowem, grób powstańca  w Ostrowcu Św. Uporządkowali również pomnik na Skwerze Szarych Szeregów w Kielcach, gdzie 1 sierpnia o godzinie 17.00 odbędą się główne uroczystości 76 rocznicy Powstania Warszawskiego z udziałem wojska i innych służb mundurowych.

- Z perspektywy oddziałów partyzanckich, które przebywały w Górach Świętokrzyskich, czynny udział w powstaniu wzięło kilkanaście osób. Rdzennych mieszkańców Kielecczyzny walczących w powstaniu było zaledwie kilku. To byli żołnierze frontowi, którzy mieli za sobą rok lub dwa lata działań dywersyjnych i partyzanckich. Oni walczyli w pierwszej linii np. w zgrupowaniach „Parasol” - ustalił dr Marek Jedynak z kieleckiej Delegatury IPN.

Galeria zdjęć Żołnierze WOT porządkują pomniki AK (29.07.2020) [Zdjęcia: 10]
icon-tag

Tagi do tego wpisu

Powstanie Warszawskie RK Ostrowiec Św. RK Sandomierz RK Kielce
other news

Podobne wiadomości

WOT pobiera wymazy po feralnym weselu

WOT pobiera wymazy po feralnym weselu

Rekruterzy szukają ochotników do WOT

Rekruterzy szukają ochotników do WOT

Nowe szkolenie WOT: działania przeciwpowodziowe oraz gaszenie lasów

Nowe szkolenie WOT: działania przeciwpowodziowe oraz gaszenie lasów

Żołnierze WOT doskonalą swoje umiejętności

Żołnierze WOT doskonalą swoje umiejętności