Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Znów będą bezpłatne badania wykrywające tętniaka aorty brzusznej

Od września Wojewódzki Szpital Zespolony w Kielcach wznowi wykonywanie bezpłatnych badań w kierunku wykrywania tętniaka aorty brzusznej. Z badania ultrasonograficznego będą mogły skorzystać osoby powyżej 65. roku życia, u których stwierdzono np. chorobę wieńcową i nadciśnienie tętnicze.

Autor: Iwona Murawska

17.08.2020 13:33

image Zdjęcie ilustracyjne Fot. Marzena Mąkosa / Radio Kielce

Jak informuje Anna Mazur-Kałuża, program realizowany jest od grudnia 2018 roku i dotychczas skorzystało z niego około 800 osób.

- Poszerzenie aorty lekarze stwierdzili u kilkudziesięciu przebadanych pacjentów. Kilka osób zostało już zoperowanych, a te, u których stwierdzono nieprawidłowości, zostały skierowane do lekarza rodzinnego, który zadecyduje o dalszej diagnostyce - zaznacza.

Dr Jarosław Miszczuk, kierownik Klinki Chirurgii Naczyniowej w szpitalu na Czarnowie przypomina, że tętniak aorty brzusznej nie daje żadnych objawów, dlatego warto korzystać z badań profilaktycznych. Jak mówi, nie każde poszerzenie aorty jest tętniakiem, a z kolei nie każdy tętniak wymaga leczenia operacyjnego.

- Do leczenia operacyjnego kierujemy tych chorych, którzy mają poszerzenie aorty powyżej 50-55 milimetrów. Tętniak aorty brzusznej do momentu pęknięcia nie daje żadnych objawów. Jeżeli jednak pęknie, wówczas chory odczuwa bardzo silny ból brzucha w okolicy lędźwiowej. Do tego dołączają się objawy narastającego krwotoku wewnętrznego, spadek ciśnienia, przyspieszenie tętna i bladość. Chory traci przytomność, aż w końcu umiera - wyjaśnia dr Jarosław Miszczuk.

Na badania aorty brzusznej można zarejestrować się za pośrednictwem ogólnopolskiej infolinii 22 211-18-64. Infolinia pracuje od godziny 8.00 do 16.00.

Śmiertelność w przypadku planowego leczenia tętniaka aorty brzusznej wynosi około 1 proc., natomiast jeżeli tętniak pęknie, umiera nawet ok. 70 proc. pacjentów.

icon-tag

Tagi do tego wpisu

badania profilaktyczne Wojewódzki Szpital Zespolony RK Kielce
other news

Podobne wiadomości

W Kielcach wykonają bezpłatne badania wykrywające tętniaka aorty brzusznej

W Kielcach wykonają bezpłatne badania wykrywające tętniaka aorty brzusznej

Szpital na Czarnowie zaprasza na badania w kierunku tętniaka aorty brzusznej

Szpital na Czarnowie zaprasza na badania w kierunku tętniaka aorty brzusznej

Tętniak niewykryty w porę grozi śmiercią

Tętniak niewykryty w porę grozi śmiercią