Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Zmiana w szpitalu na Czarnowie. Część oddziału tylko dla dzieci z koronawirusem

Część oddziału infekcyjno-neurologicznego w Świętokrzyskim Centrum Pediatrii w Kielcach od jutra (wtorek, 25 sierpnia) będzie przeznaczona tylko dla dzieci zakażonych koronawirusem. Taką decyzję podał wojewoda świętokrzyski.

Autor: Iwona Murawska

24.08.2020 17:11

image Kielce. Świętokrzyskie Centrum Pediatrii. Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Bartosz Stemplewski, dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach, w skład którego wchodzi centrum pediatrii przyznaje, że oddział infekcyjno-neurologiczny w Świętokrzyskim Centrum Pediatrii, jest jedynym taki oddziałem w województwie, dlatego najlepiej gdyby nie zmieniał swojego charakteru. Jak mówi, na początku epidemii dzieci nie chorowały na COVID-19, a teraz praktycznie codziennie odnotowuje się zakażeniem koronawirusem dziecka.

- Ponadto przed nami sezon grypowy. Natomiast nasz oddział infekcyjno-neurologiczny jako jedyny w województwie posiada izolatki. Chcemy je oczywiście przeznaczyć na odizolowanie tych dzieci, które ewentualnie mogą być podejrzane o zachorowaniem COVID-em, ale także dla tych dzieci, dotychczas przebywających w nich z powodu np. grypy - mówi Bartosz Stemplewski.

Jak dodał dyrektor, szpital będzie prosił wojewodę świętokrzyskiego, by miejsce na leczenie dzieci zakażonych koronawirusem wyznaczyć w innej lecznicy. Jak mówi dyrektor, takie miejsce można by wyznaczyć na pediatrii w którymś ze szpitali powiatowych, który ma najmniejsze obłożenie.

- Takie miejsce można by wyznaczyć na oddziale pediatrycznym, który ma obłożenie łóżek mniejsze niż np. 50 procent. Tam mogłyby być leczone dzieci, które nie wymagają specjalistycznej opieki np. chirurga, czy ortopedy, a na taką pomoc mogą liczyć w naszym szpitalu. Nie chcemy, by dzieci chore na COVID-19 blokowały miejsca dla tych, które potrzebują takiej opieki jakiej nie ma w innych świętokrzyskich szpitalach - dodał Bartosz Stemplewski.

Wojewoda świętokrzyski przebywa na urlopie, natomiast wicewojewoda do sprawy ma odnieść się jutro.

Obawy ma również personel oddziału infekcyjno-neurologicznego w Świętokrzyskim Centrum Pediatrii w Kielcach. Zgodnie bowiem z wytycznymi, osoby które pracują na oddziale na którym leczone są osoby zakażone koronawirusem, nie mogą pracować w innych podmiotach medycznych.

icon-tag

Tagi do tego wpisu

Wojewódzki Szpital Zespolony wicewojewoda Rafał Nowak Świętokrzyskie Centrum Pediatrii wojewoda świętokrzyski RK Kielce Bartosz Stemplewski Zbigniew Koniusz koronawirus
other news

Podobne wiadomości

Po przerwie spowodowanej pandemią koronawirusa szpital wznawia kolejne badania

Po przerwie spowodowanej pandemią koronawirusa szpital wznawia kolejne badania