Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Zmarła Cecylia Korban z Nidy - ceniona twórczyni ludowa

We środę, 7 kwietnia, zmarła Cecylia Korban z Nidy - poetka, twórczyni ludowa, gawędziarka, pieśniarka i wikliniarka. Przez ponad 60 lat aktywnie uczestniczyła w życiu kulturalnym gminy Morawica.

Autor: Dorota Klusek

08.04.2021 15:18

image Cecylia Korban z Nidy Fot. / UMiG w Morawicy
Komentarze

Cecylia Korban urodziła się 14 września 1931 roku we wsi Nida. Już w dzieciństwie zaczęła układać pierwsze rymowanki. Potrafiła ułożyć tekst „na poczekaniu”, z łatwością okraszając go melodią. W ten sposób powstawały też przyśpiewki. Działając w organizacjach młodzieżowych i zespołach artystycznych, od 1959 roku zbierała repertuar ludowy, ale także tworzyła własne utwory.

Wielokrotnie występowała w Bukowinie Tatrzańskiej, uczestnicząc w „Sabałowych Bajaniach”, rozsławiając swoim gawędziarstwem i pieśniami ludowymi ziemię świętokrzyską, gdzie zdobywała prestiżowe miejsca i nagrody.

Reprezentowała Morawicę podczas Międzynarodowych Buskich Spotkaniach Folklorystycznych w Busku-Zdroju. Chętnie spotykała się z dziećmi i młodzieżą w szkołach, organizując warsztaty z wikliniarstwa oraz przedstawiając swoją twórczość artystyczną i świętokrzyską gwarę.

Jej twórczość ludowa cieszyła się zainteresowaniem, czego dowodem były liczne nagrody, wyróżnienia i odznaczenia, jakie otrzymywała.

Cecylia Korban była także założycielką zespołu „Nidzianecki”.

icon-tag

Tagi do tego wpisu

Morawica Twórczość ludowa RK Kielce