Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Zmarł żołnierz NSZ i AK z Ożarowa

W wieku 94 lat zmarł dziś kapitan Zbigniew Michał Blinowski ps. „Ostry”. Był żołnierzem Narodowych Sił Zbrojnych i Armii Krajowej. Kapitan Zbigniew Blinowski był członkiem Związku Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych, koło nr 6 w Ostrowcu Świętokrzyskim, a także honorowym członkiem Związku Strzeleckiego „Strzelec”. W 1999 roku otrzymał tytuł Weterana Walk o Wolność i Niepodległość Ojczyzny.

Autor: Emilia Sitarska

20.11.2020 18:04

image 21.03.2018 Ożarów. Awans i odznaczenie dla Zbigniewa Blinowskiego podczas sesji Rady Miejskiej w Ożarowie Fot. / Michał Ślusarz

W 2018 roku, decyzją ministra obrony narodowej, otrzymał żołnierski awans do rangi kapitana. Został wtedy także odznaczony złotym medalem „Za zasługi dla obronności kraju”. Tego dnia, podczas rozmowy z naszą reporterką, wspominał wzruszony swoich kolegów.

- Ja miałem dużo szczęścia. Sam się dziwiłem, że innym nie uchodziło byle co i zaraz ginęli rozstrzelani - wspominał.

Dzięki jego staraniom w Ostrowcu Świętokrzyskim ponad 10 lat temu powstało rondo im. Narodowych Sił Zbrojnych.

Całe życie Zbigniew Blinowski związany był z Ożarowem, gdzie mieszkał do ostatnich dni.

Pogrzeb odbędzie się 24 listopada o godzinie 13:00 w kościele pw. Świętego Stanisława Biskupa i Męczennika.

 

Kapitan Zbigniew Michał Blinowski urodzony 23 maja 1926 r., należał do NSZ od stycznia 1943 do kwietnia 1944 roku, następnie do połowy stycznia 1945 roku przybywał w szeregach AK. W Narodowych Siłach Zbrojnych należał do oddziału (NN) „Ścibora”, pchor. Mariana Kaczmarskiego „Dymszy”, natomiast do oddziału „Kruka” w Armii Krajowej. Uczestniczył w akcji na samochody żandarmerii pod Drygulcem wiosną 1943 roku oraz w akcji na warsztaty rusznikarskie w Ożarowie w sierpniu 1944 r. W 2005 otrzymał dyplom uznania za wybitny wkład w umacnianie polskiego patriotyzmu i polskich tradycji narodowych oraz kultywowanie i przekazywanie młodemu pokoleniu najchlubniejszych kart naszej polskiej historii i jej bohaterów narodowych, podpisany przez Przewodniczącego Światowej Federacji Polskich Kombatantów płk. w st. Sp. Antoniego Hedę „Szarego”. Z dniem 2 października 2006 został awansowany z ppor. na porucznika przez Siły Zbrojne Rzeczpospolitej Polskiej. W styczniu 2008 roku uczestniczył w sesji rady miejskiej w Ostrowcu Świętokrzyskim, na której przedstawił argumenty przy wyborze nazwy „Ronda Narodowych Sił Zbrojnych”. Rondo NSZ w Ostrowcu Św. jest jednym z pierwszych rond w Polsce, które nosi tę nazwę. Przez swoją działalność konspiracyjną, przynależność do Narodowych Sił Zbrojnych, był wielokrotnie szykanowany, miał problemy ze znalezieniem pracy, dewastowano mu dom. Zbigniew Blinowski wystąpił w filmie „Tarzan - ułan z Zawichostu”, gdzie okazał się niezwykle cennym świadkiem. Bez wątpienia jest to bohater, żołnierz wierny tradycji i zasadom moralnym Narodowych Sił Zbrojnych. Dla niego NSZ to całe życie, duma i honor. 21 marca 2018 r. w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Ożarowie miało miejsce odznaczenie porucznika Zbigniewa Blinowskiego. Został wtedy mianowany na stopień kapitana oraz odznaczony Złotym Medalem „Za zasługi dla obronności kraju”. Odznaczenie odbyło się w asyście przedstawicieli Sił Zbrojnych Rzeczpospolitej Polskiej. Aktu mianowania dokonał zastępca szefa Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego, ppłk Bogdan Kołkowski. W imieniu Stowarzyszenia Ostrowieccy Patrioci Kapitan Zbigniew Blinowski odebrał pamiątkowy ryngraf Narodowych Sił Zbrojnych. W czerwcu 2018 roku z inicjatywy Stowarzyszenia Ostrowieccy Patrioci kapitan Zbigniew Blinowski został odznaczony medalem Pro Patria.
Opracował Michał Ślusarz, prezes Ostrowieckich Patriotów

icon-tag

Tagi do tego wpisu

Ożarów Armia Krajowa Narodowe Siły Zbrojne RK Ostrowiec Św.
other news

Podobne wiadomości

Medal i awans dla kombatanta z Ożarowa

Medal i awans dla kombatanta z Ożarowa