Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Złota Pinezka dla Krzyżtoporu. To nagroda od użytkowników Map Google

Zamek Krzyżtopór w Ujeździe, jako jedyna atrakcja turystyczna w województwie świętokrzyskim, otrzymał od Google Polska Złotą Pinezkę. To wyróżnienie dla najbardziej docenionych zabytków w każdym z województw przez użytkowników Map Google.

Autor: Emilia Sitarska

04.08.2020 18:52

image Zamek Krzyżtopór Fot. / mat. prasowe

Elżbieta Różalska z Google Polska wyjaśnia, że Złote Pinezki to statuetki przyznawane z okazji 15-lecia funkcjonowania Map Google.

– To szczególne wyróżnienie, bo chociaż przyznane przez nas, to tak naprawdę jest to nagroda w imieniu samych podróżników i użytkowników map. To właśnie dzięki ich ocenie i zaangażowaniu mogliśmy wyłonić jedną atrakcję turystyczną w każdym z województw. Miejsce szczególne i warte odwiedzenia – mówi Elżbieta Różalska.

Złota Pinezka trafiła do zamku Krzyżtopór w Ujeździe dzięki opiniom turystów. Łącznie na mapach Google XVII-wieczna warownia ma ponad 8 tys. opinii, a średnia ocena to 4,7. Wójt Iwanisk Marek Staniek mówi, że cieszy go taka nagroda. Dzięki inwestycjom i kolejnym pomysłom zamek zyskuje na atrakcyjności.

– Kiedyś mogliśmy pozyskać 12 mln, żeby zrewitalizować zamek, dzisiaj turyści mogą np. skorzystać z aplikacji, gdzie można zobaczyć jak w czasach świetności wyglądał ten zamek – mówi wójt Marek Staniek.

Turyści z Zielonej Góry, którzy grupowo zwiedzali Krzyżtopór uważają, że nagroda jak najbardziej się należy. Podkreślają, że to miejsce wymaga jeszcze wiele pracy, ale ma bardzo duży potencjał. Obiecują, że wystawią dobre opinie na Mapach Google.

– Dam nawet ocenę 5,5. To miejsce jest przepiękne i robi wrażenie – mówią turyści i podkreślają, że Złota Pinezka się należy.

Poseł PiS Krzysztof Lipiec dziękuje turystom za to, że dzielą się swoimi opiniami.

– Ten sukces jest tym większy, że Złota Pinezka została przyznana przez turystów, którzy tu przyjeżdżali i odwiedzali oraz ocenili zamek. Jestem wdzięczny odwiedzającym nasz region za to, że Krzyżtopór zaistniał na Mapach Google – mówi Krzysztof Lipiec.

W województwie świętokrzyskim wśród najczęściej wyszukiwanych atrakcji turystycznych przez Mapy Google w czerwcu znalazły się: Jaskinia Raj, Zamek Królewski w Chęcinach, Dąb Bartek, Zamek Krzyżtopór w Ujeździe, Rezerwat przyrody Kadzielnia, Łysa Góra, Muzeum Wsi Kieleckiej Park Etnograficzny czy Rezerwat przyrody Góry Pieprzowe.

Do tej pory przyznano 8 Złotych Pinezek. Otrzymały je takie zabytki, jak m.in.: Zamek w Malborku, Mosty w Stańczykach, Wały Chrobrego, Pałac Branickich w Białymstoku, ZOO Wrocław Afrykarium, Żywe Muzeum Piernika czy Muzeum Zamoyskich w Kozłówce.

icon-tag

Tagi do tego wpisu

Krzysztof Lipiec Kadzielnia Krzyżtopór dąb Bartek jaskinia Raj Ujazd zamek w Chęcinach Muzeum Wsi Kieleckiej Iwaniska Łysa Góra RK Ostrowiec Św. Park Etnograficzny Marek Staniek Góry Pieprzowe Mapy Google Złota Pinezka Elżbieta Różalska
other news

Podobne wiadomości

Ogrody w Krzyżtoporze dzięki pomocy państwa?

Ogrody w Krzyżtoporze dzięki pomocy państwa?

Nocne zwiedzanie Krzyżtoporu

Nocne zwiedzanie Krzyżtoporu

Krzyżtopór można zwiedzać wirtualnie

Krzyżtopór można zwiedzać wirtualnie

Krzyżtopór już można zwiedzać

Krzyżtopór już można zwiedzać