Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Zdalne zawody European Rover Challenge. Łaziki rozpoczynają zmagania

Przez trzy dni temat Marsa i podboju Kosmosu będzie dominował w Kielcach. Dziś w stolicy województwa świętokrzyskiego rozpoczną się zawody łazików marsjańskich ERC. Z powodu pandemii koronawirusa zmagania odbywały się będą zdalnie, zespoły będą mogły kontrolować swój pojazd nie ruszając się z uczelni.

Autor: Daniel Lenart

10.09.2020 13:40 / Aktualizacja 11.09.2020 06:26

image 05.08.2020 Kielce. Konferencja przed finałem szóstych europejskich zawodów łazików marsjańskich Fot. Zbigniew Masternak / UMWŚ

Każda drużyna będzie używała identycznego robota, natomiast zadaniem zespołów jest takie zaprogramowanie łazików, żeby możliwe jak najwięcej zadań wykonywał autonomicznie.

Rywalizacja rozpocznie się o godzinie 10.00. Łukasz Wilczyński, prezes European Space Foundation i główny organizator ERC zapewnia, że mimo pandemii zawody będzie można oglądać na miejscu, przy torze utworzonym na terenie kampusu Politechniki Świętokrzyskiej. Możliwe będzie też śledzenie transmisji z zawodów w Internecie.

- Będzie strefa pokazów, będą wystawcy. Będzie można też wziąć udział między innymi w warsztatach robotycznych dla rodzin z dziećmi. W przeciwieństwie do lat poprzednich, teren zawodów będzie ogrodzony, wyznaczymy kilka wejść - informuje Łukasz Wilczyński.

Wchodzącym będzie mierzona temperatura, poza tym będą oni wypełniali ankietę medyczną. Jednocześnie również dziś o godzinie 10.00 w auli Politechniki Świętokrzyskiej, która jest współorganizatorem ERC rozpocznie się konferencja branżowa.

Jak mówi Łukasz Wilczyński, będą w niej brali przedstawiciele firm, ale też NASA, czy Europejskiej Agencji Kosmicznej. Konferencja będzie podzielona na kilka paneli.

- Będzie panel dotyczący nauki na łazikach. Pojazdy eksplorujące obecnie Marsa czy Księżyc to niezwykle skomplikowane mobilne laboratoria. My będziemy mówili co tam się dokładnie znajduje. Poza tym będzie też między innymi panel poświęcony kobietom w Kosmosie - informuje Łukasz Wilczyński.

Konferencja będzie w języku angielskim i potrwa do godziny 17.00. Można ją będzie obejrzeć w auli albo w Internecie na stronie roverchallenge.eu.

W sobotę zawody ERC rozpoczynają się o godzinie 10.00 i potrwają do 17.00. W ramach imprez towarzyszących będzie można obejrzeć pokazy i prezentacje dotyczące m.in. kolonizacji Marsa i planów powrotu na Księżyc. Ten punkt programu rozpocznie się o godzinie 11.30. Z kolei o godzinie 15.15 Politechnika Poznańska zaprezentuje projekt Centrum Badań Kosmicznych.

Niedzielna odsłona ERC to ostatnie dyscypliny w zawodach łazików. Konkurencje rozpoczną się o godzinie 10.00 i potrwają do 13.00. W międzyczasie na kampusie będą trwały pokazy i projekcje filmów. Tuż po 14.00 zaplanowano prezentację Planetarium i Obserwatorium Astronomicznego im. Mikołaja Kopernika w Chorzowie.

Ceremonia, podczas której poznamy najlepsze drużyny zawodów łazików marsjańskich rozpocznie się o godzinie 16.00.

icon-tag

Tagi do tego wpisu

łaziki marsjańskie Politechnika Świętokrzyska RK Kielce European Rover Challenge Łukasz Wilczyński European Space Foundation
other news

Podobne wiadomości

Zawody łazików marsjańskich nie są zagrożone

Zawody łazików marsjańskich nie są zagrożone

Marsjański tor czeka w Kielcach na łaziki

Marsjański tor czeka w Kielcach na łaziki

Łaziki wrócą do Kielc. Będzie jeszcze więcej atrakcji

Łaziki wrócą do Kielc. Będzie jeszcze więcej atrakcji

Pokazy łazików i promocja odnawialnych źródeł energii na pikniku

Pokazy łazików i promocja odnawialnych źródeł energii na pikniku