Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Zbigniew Koniusz: zdjęcie pewnych nakazów zostało odczytane jako oznaka super normalności

Wzrosła liczba zakażonych koronawirusem w regionie. Wojewoda świętokrzyski Zbigniew Koniusz, przypomniał na naszej antenie o pojawieniu się dwóch ognisk COVID-19. Jedno w Świętokrzyskim Centrum Ratownictwa Medycznego, a drugie w starachowickim DPS.

Autor: Katarzyna Podraza

22.06.2020 08:30 / Aktualizacja 22.06.2020 08:41

image Zbigniew Koniusz - wojewoda świętokrzyski Fot. Karol Żak / Radio Kielce

Do tego, jak mówi gość Radia Kielce, dochodzi też grupa osób zza wschodniej granicy, u których również potwierdzono zakażenie patogenem.

- Sanepid we właściwy sposób prowadzi te sprawy. To obcokrajowcy ze wschodu, którzy przyjechali głównie na zbiory truskawek. Przypuszczam, że jest to grupa około trzydziestu kilku osób - mówi Zbigniew Koniusz.

Wojewoda pytany o przyczyny wzrostu osób zainfekowanych patogenem i tych przebywających na kwarantannie w regionie stwierdził, że zbyt szybko zapomnieliśmy o trwającej pandemii.

- Sami siebie widzimy, no nie będziemy tutaj ukrywać, zdjęcie pewnych nakazów zostało odczytane jako już oznaka super normalności, ale tak do końca nie jest. Zaczęliśmy się grupować - od imprez stricte rodzinnych, poprzez różne wydarzenia masowe do 150 osób - takie są oczywiście dopuszczone, otwarte są galerie, centra handlowe, kontakty są bardzo szerokie - zaznaczył Zbigniew Koniusz.

Gość Radia Kielce pytany o liczbę wykonywanych w Świętokrzyskiem testów na obecność COVID -19 powiedział, że w tej kwestii jesteśmy wiodącym województwem na mapie całego kraju.

- Jesteśmy pierwszym województwem, które wykonuje najwięcej testów w przeliczeniu na milion mieszkańców. Przypomnę, do końca zeszłego tygodnia było to przeszło 60 tys., czyli nie mamy się czego powstydzić. Wykonujemy te testy bardzo racjonalnie - mówi wojewoda.

Odnosząc się do sytuacji w kieleckim magistracie, gdzie u sekretarza miasta potwierdzono zakażenie koronawirusem wojewoda stwierdził, że służby bardzo skrupulatnie badają sprawę, a osoby z bliskiego kontaktu zostały poddane kwarantannie.

icon-tag

Tagi do tego wpisu

Rozmowa Dnia RK Kielce Zbigniew Koniusz Fundusz Rozwoju Przewozów Autobusowych koronawirus
other news

Podobne wiadomości

Zbigniew Koniusz: na wczesnym etapie udało się opanować rozwój epidemii  [OGLĄDAJ]

Zbigniew Koniusz: na wczesnym etapie udało się opanować rozwój epidemii [OGLĄDAJ]

Zbigniew Koniusz: nie ma lawinowego wzrostu zachorowań

Zbigniew Koniusz: nie ma lawinowego wzrostu zachorowań

Spodziewany Gość: Zbigniew Koniusz

Spodziewany Gość: Zbigniew Koniusz

Zbigniew Koniusz: stajemy w obliczu groźby suszy. Musimy reagować

Zbigniew Koniusz: stajemy w obliczu groźby suszy. Musimy reagować