Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Zawody łazików marsjańskich nie są zagrożone

Zawody łazików marsjańskich nie są zagrożone - zapewnia Łukasz Wilczyński, prezes European Space Foundation, który jest pomysłodawcą i głównym organizatorem wydarzenia. Impreza odbędzie się w dniach 11-13 września w Kielcach.

Autor: Daniel Lenart

04.09.2020 15:18

image Zdjęcie ilustracyjne Fot. Wiktor Taszłow / Radio Kielce

Wczoraj poinformowaliśmy, że z rywalizacji wycofali się faworyci, czyli drużyna Impuls z Politechniki Świętokrzyskiej. Powodem było podejrzenie zakażenia koronawirusem u dwóch członków drużyny. Łukasz Wilczyński przyznaje, że zespołów, które zrezygnowały jest więcej.

- Wycofały nam się dwie drużyny z Niemiec i jedna z Anglii. Jako powód podały kłopoty, które wywołała pandemia. W ich przypadku chodzi o przesunięcie zajęć i egzaminy, które wypadają im we wrześniu - tłumaczy Łukasz Wilczyński.

Jak dodaje, zawody będą bardzo zacięte, bo przystąpi do nich 29 drużyn z całego świata, w tym po raz pierwszy będą to między innymi reprezentanci uczelni z Rosji. Sama rywalizacja będzie prowadzona zdalnie. Drużyny nie będą musiały przyjeżdżać do Kielc, bowiem łazik będzie sterowany automatycznie za pomocą przygotowanego przez zawodników oprogramowania.
Jak podkreśla Łukasz Wilczyński, zawody będą dostępne dla publiczności.

- Będzie strefa pokazów, będą wystawcy, będzie można wziąć udział w warsztatach dla rodzin z dziećmi. Oczywiście z powodów pandemii musimy wprowadzić pewne obostrzenia. Teren zawodów będzie ogrodzony, a przy wejściach będzie mierzona temperatura - informuje Łukasz Wilczyński.

Bardzo bogato prezentuje się też program imprez towarzyszących zawodom. 11 września w auli głównej Politechniki Świętokrzyskiej rozpocznie się konferencja branżowa poświęcona przemysłowi kosmicznemu. Weźmie w niej udział wielu ciekawych gości, między innymi z NASA, z Europejskiej Agencji Kosmicznej oraz przedstawiciele wielu firm z branży. Konferencja odbywać się będzie w języku angielskim, a wśród paneli dyskusyjnych znajdą się zagadnienia dotyczące technologii wykorzystywanych przez łaziki. Inny panel będzie poświęcony kobietom w Kosmosie.
12 i 13 września również w auli politechniki zaplanowano różnego rodzaju pokazy i prelekcje popularno-naukowe. Odbędzie się także debata dotycząca fizyki podróży międzygwiezdnych, podczas której mowa będzie na przykład o tym, czy wizje prezentowane przez filmy scence fiction mają szanse spełnienia.

Jednocześnie na serwisie streamingowym Twich będzie można obejrzeć zawody w grze Rover Mechanic Simulator produkcji polskiego studia Pyramid Games. Zgłosili się do niego gracze z całej Polski.

European Rover Challenge będzie można oglądać w sieci na stronie www.roverchallenge.eu.

icon-tag

Tagi do tego wpisu

łaziki marsjańskie Politechnika Świętokrzyska RK Kielce European Rover Challenge Łukasz Wilczyński
other news

Podobne wiadomości

Drużyna Impuls z PŚk wycofała się z mistrzostw European Rover Challenge. Powodem koronawirus

Drużyna Impuls z PŚk wycofała się z mistrzostw European Rover Challenge. Powodem koronawirus

Marsjański tor czeka w Kielcach na łaziki

Marsjański tor czeka w Kielcach na łaziki

Łaziki wrócą do Kielc. Będzie jeszcze więcej atrakcji

Łaziki wrócą do Kielc. Będzie jeszcze więcej atrakcji