Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Zamiast metalu… jelita czyli sztuka gry na dawnych instrumentach

Flet traverso, klawesyn, pianoforte czy wirginał – to nazwy wybranych instrumentów dawnych, których brzmienie można usłyszeć podczas II Świętokrzyskich Dni Muzyki Dawnej. W ramach festiwalu odbywa się także Academia Kielcensis, czyli kursy dla młodych muzyków, zainteresowanych poznaniem tajników gry na tych instrumentach.

Autor: Dorota Klusek

13.09.2021 15:37

image 13.09.2021. Kielce. II Świętokrzyskie Dni Muzyki Dawnej. Czar starych instrumentów Fot. Wiktor Taszłow / Radio Kielce
Komentarze

Zajęcia odbywają się w klasztorze na Karczówce w Kielcach. Jak informuje siostra Hanna Szmigielska, pomysłodawca i koordynator festiwalu, bierze w nich udział ponad 30 osób z różnych zakątków Polski, a także z zagranicy, m.in.: Czech, Węgier czy z Ukrainy.

- Są to studenci muzyki, którzy grają na różnych instrumentach i chcą się specjalizować w muzyce dawnej. Ponieważ zaprosiliśmy na festiwal orkiestrę Arte del Suonatori, która jest złożona z wielkich mistrzów tej muzyki, grających na całym świecie, na najbardziej prestiżowych salach, na najlepszych festiwalach, to oni przyjadą i przy każdym pulpicie orkiestrowym zasiądzie mistrz i uczeń - wyjaśnia.

Codziennie sprawdzian przed publicznością

Profesor Marek Toporowski, dyrektor festiwalu podkreśla, że nauka odbywa się na kilku poziomach.

- Po pierwszą są to lekcje indywidulane. Po drugie uczestnicy przygotowują utwór „Te Deum” Marca-Antoine Charpentiera, który wykonają na koniec festiwalu. Szczególnie smyczkowcy pracują w ten sposób, że będą grali w jednym głosie z bardziej doświadczonym muzykiem, który prowadzi zajęcia. Będzie to nauka przez praktykę. Jest jeszcze trzecia forma - to koncerty uczestników, które odbywają się w całym regionie. To jest taka możliwość sprawdzenia praktycznego tego, czego się nauczyli podczas zajęć - tłumaczy.

13.09.2021. Kielce. II Świętokrzyskie Dni Muzyki Dawnej. Czar starych instrumentówFot. Wiktor Taszłow / Radio Kielce

Pierwsze takie „sprawdziany” już w poniedziałek (13 września). O godzinie 18.30 jedna grupa wystąpiła w klasztorze na Karczówce w Kielcach, a druga w zabytkowym kościele w Tarczku. Następnie we wtorek (14 września) zaplanowano koncert w kolegiacie w Wiślicy oraz w Opactwie Cystersów w Wąchocku, w środę - w klasztorze na Świętym Krzyżu, a w czwartek - w Opactwie Cystersów w Jędrzejowie. Poza koncertem w Wąchocku, który rozpocznie się o godzinie 19, na pozostałe organizatorzy zapraszają na godzinę 18.30. Wstęp wolny.

Zamiast metalu… jelita

W Academii Kielcensis uczestniczą prawdziwi pasjonaci. Elżbieta Ziarnik przyjechała z Katowic.

- Od wielu lat podobała mi się idea muzyki dawnej. Gram na fortepianie, ale dojrzewała we mnie myśl, żeby nauczyć się grać na klawesynie - wyjaśniła.

Dominika Garncarz przyjechała z Wrocławia. Gra na skrzypcach i altówce historycznej. Wskazuje na różnice między oboma instrumentami.

- Na przykład w budowie wewnętrznej instrumentu, jak również w tym, że zamiast strun metalowych, są struny jelitowe, z jelit zwierzęcych, na-przykład wołów czy baranów, które się odpowiednio przygotowuje, skręca. Elastycznością przypominają bardzo napięty sznurek niż metalowy drut. Dodatkowo wykorzystujemy zupełnie inne smyczki, bardziej przypominają łuk – zaznaczyła.

Na Academię Kielcensis trafiła podążając za zespołem Arte del Suonatori.

- Z nim była związana moja praca dyplomowa na uczelni i kiedy zorientowałam się, że tutaj będzie prowadzić zajęcia, postanowiłam się zgłosić. Nie ma lepszej formy nauki niż uczenie się od mistrza - powiedziała.

13.09.2021. Kielce. II Świętokrzyskie Dni Muzyki Dawnej. Czar starych instrumentówFot. Wiktor Taszłow / Radio Kielce

- Szukałem w internecie czegoś związanego z muzyką barokową i znalazłem informacje o tych kursach - mówi Jan Waraszkiewicz, który przyjechał z Białorusi.

- Gram na flecie poprzecznym, który nazywa się traverso. Jest on wykonany z drzewa i dlatego wydobywający się z niego dźwięk jest delikatniejszy niż ten z fletu orkiestrowego - zaznaczył.

Pasja do sztuki, muzyki i historii w jednym

Zapytany, dlaczego młodzi ludzie, tacy jak on, chcą grać na dawnych instrumentach, odpowiedział:

- Myślę, że to jest po prostu pasja. Pasja do sztuki, pasja do muzyki i pasja do historii jednocześnie - stwierdził.

Utwór „Te Deum”, nad którym pracują muzycy na warsztatach, zabrzmi w niedzielę, 19 września, o godzinie 17, w bazylice katedralnej, podczas koncertu finałowego.

- To jest fantastyczna, efektowna kompozycja, jeden z najczęściej opracowywanych tekstów muzyki katolickiej - mówi prof. Marek Toporowski.

13.09.2021. Kielce. II Świętokrzyskie Dni Muzyki Dawnej. Czar starych instrumentówFot. Wiktor Taszłow / Radio Kielce

- „Te Deum” Marca-Antoine Charpentiera jest utworem, który łączy w sobie niezwykłą błyskotliwość, potęgę, moc, dostojeństwo, z miejscami bardzo emocjonalnymi i lirycznymi. Muzyka francuska barokowa jest rzadko w Polsce wykonywana, więc myślimy, że to będzie ciekawe doświadczenie i jest to utwór, który dobrze zabrzmi w takim wnętrzu, jak kielecka katedra - dodał.

Zanim odbędzie się wielki finał, oprócz występów Academii Kielcensis na melomanów czekają kolejne koncerty, które zaplanowano w Zespole Państwach Szkół Muzycznych w Kielcach, w Dawnym Pałacu Biskupów Krakowskich czy w bazylice katedralnej w Kielcach. Wstęp bezpłatny. Szczegóły na internetowej stronie festiwalu.

Galeria zdjęć Kielce. II Świętokrzyskich Dni Muzyki Dawnej. Czar starych instrumentów (13.09.2021) [Zdjęcia: 12]
icon-tag

Tagi do tego wpisu

Klasztor Karczówka RK Ostrowiec Św. RK Starachowice RK Jędrzejów RK Kazimierza Wielka RK Sandomierz RK Kielce Tarczek RK Końskie Świętokrzyskie Dni Muzyki Dawnej Marek Toporowski
other news

Podobne wiadomości

Średniowieczne głosy wypełniły kielecką katedrę

Średniowieczne głosy wypełniły kielecką katedrę

Dawne arie i muzyka na historycznym instrumencie

Dawne arie i muzyka na historycznym instrumencie

W Pałacu Biskupów Krakowskich zabrzmiały średniowieczne pieśni

W Pałacu Biskupów Krakowskich zabrzmiały średniowieczne pieśni

Muzyka dawna będzie rozbrzmiewała na ziemi świętokrzyskiej [PROGRAM]

Muzyka dawna będzie rozbrzmiewała na ziemi świętokrzyskiej [PROGRAM]