Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Zakopiańskie imieniny Stefana Żeromskiego

Katarzyna Pakosińska, Krzysztof Zanussi i kapela Zakopiany będą gośćmi Imienin Stefana, które przed dworkiem Stefana Żeromskiego w Ciekotach odbędą się za tydzień, 5-6 września. W tym roku dzieła pisarza przeczytają Mistrzowie Mowy Polskiej, a publiczności zostanie przybliżony zakopiański okres działalności Żeromskiego.

Autor: Dorota Klusek

27.08.2020 12:28

image Kapela Zakopiany Fot. / Centrum Edukacji i Kultury „Szklany Dom" w Ciekotach

Jak podkreśla Wojciech Purtak, dyrektor Centrum Edukacji i Kultury „Szklany Dom” w Ciekotach, będą to dwa dni pełne ciekawych spotkań, poświęconych twórczości Stefana Żeromskiego.

Pierwszego dnia, w sobotę 5 września, do Ciekot przyjadą laureaci prestiżowego plebiscytu Mistrz Mowy Polskiej.

- Uznałem, że będą to idealne osoby do czytania prozy Żeromskiego. Okazało się, ze biuro Mistrza Mowy Polskiej bardzo przychylnie spojrzało na ten pomysł. Zaproszenie laureatów do nas nie było trudne, bo jak się okazało, nie tylko pięknie posługują się naszym językiem, ale także są miłośnikami twórczości Stefana Żeromskiego - wyjaśnia.

Zaproszeni goście reprezentują różne dziedziny kultury: Katarzyna Pakosińska to artystka kabaretowa, Krzysztof Zanussi to jeden z najbardziej cenionych reżyserów w historii polskiego kina, Paweł Sztompke, jako prezenter Polskiego Radia, od lat promuje polską piosenkę, a Leszek Mikos jest cenionym znawcą sztuki operowej.

Katarzyna PakosińskaFot. Centrum Edukacji i Kultury „Szklany Dom" w Ciekotach

Spotkanie z Mistrzami Mowy Polskiej rozpocznie się o godzinie 17. Przeczytają oni wybrane rozdziały „Zmierzchu”, „Rozdziobią nas kruki, wrony”, „Siłaczki” i „Ech leśnych”. Po każdym z dzieł prof. Bolesław Faron poprowadzi rozmowę z gośćmi dotyczącą twórczości Stefana Żeromskiego. Wydarzenie zostanie zarejestrowane i zaprezentowane w późniejszym terminie również w formie online.

Drugiego dnia imprezy, w niedzielę 6 września, motywem przewodnim będzie „Rzeczpospolita Zakopiańska Żeromskiego”. Dyrektor Wojciech Purtak wyjaśnia, że jest ku temu ważny pretekst.

- To będzie góralskie świętowanie w nawiązaniu do tego, że Stefan Żeromski sprawował funkcję prezydenta Rzeczpospolitej Zakopiańskiej. Także ten akcent tatrzański będzie dominował w niedzielę - podkreśla.

Zostanie otwarta wystawa „Tatrzańskie pejzaże Stefana Żeromskiego w obiektywie Roberta Gąsienicy”, ukazująca najpiękniejsze części Zakopanego i Tatr. Będzie też spotkanie autorskie z pisarzem Maciej Pinkwartem wokół książki „Stefan Żeromski. Prezydent Rzeczpospolitej Zakopiańskiej”, która szczegółowo przedstawia zakopiański okres życia pisarza.

Na finał świętowania, o godzinie 19, zagra kapela Zakopiany. Podczas koncertu usłyszmy zarówno tradycyjne góralskie kompozycje, jak i znane i lubiane piosenki, kojarzące się z góralami.

W niedziele wystąpi także Młodzieżowa Orkiestra Dęta z Masłowa, która podsumuje udział w projekcie grantowym „Kulturalnie w Górnie i Masłowie - cykl warsztatów”. Tradycyjnie już na Imieninach nie zabraknie podsumowania roku, które przedstawią kustosz Kazimiera Zapałowa i dyrektor Wojciech Purtak.

Fot. Centrum Edukacji i Kultury „Szklany Dom" w Ciekotach

W niedzielę impreza rozpocznie się o godzinie 16.00.

Na każdy z imieninowych dni obowiązują rezerwacje bezpłatnych wejściówek pod adresem: szklanydom@maslow.pl lub telefonicznie: 41-311-21-28. Obowiązuje reżim sanitarny z zachowaniem dystansu społecznego, zakrywaniem ust i nosa oraz dezynfekcją dłoni.

icon-tag

Tagi do tego wpisu

Masłów Ciekoty Szklany Dom Stefan Żeromski RK Kielce Kazimiera Zapałowa Wojciech Purtak
other news

Podobne wiadomości

Stefan Żeromski i jego czasy pokazane przez pryzmat prywatnych listów

Stefan Żeromski i jego czasy pokazane przez pryzmat prywatnych listów

„Szklany Dom” w Ciekotach z nowym dyrektorem

„Szklany Dom” w Ciekotach z nowym dyrektorem