Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Za nami trzecia edycja Jesieni Organowej im. profesora Feliksa Rączkowskiego

Koncert finałowy pn. „Głos mój podnoszę do Boga Rodzicy” zwieńczył tegoroczną edycję „Jesieni Organowej im. Feliksa Rączkowskiego”.

Autor: Marta Gajda-Kruk

10.10.2021 19:21

image 10.10.2021. Busko-Zdrój. Koncert finałowy pn. „Głos mój podnoszę do Boga Rodzicy” Fot. Marta Gajda-Kruk / Radio Kielce
Komentarze

W niedzielne popołudnie w kościele pw. Św. Brata Alberta w Busku-Zdroju mogliśmy podziwiać brzmienie 38 głosowych organów, za którymi zasiedli: Mateusz Rzewuski, a następnie małżeństwo organistów - Zuzanna i Maciej Batorowie, którzy od 2011 roku są związani ze Świdnicą i tam tworzą jedno z najbardziej zauważalnych centrów muzyki organowej w Polsce. Oprócz tego mogliśmy się zachwycać sopranem Angeliki Rzewuskiej.

Ksiądz prałat Marek Podyma, proboszcz parafii św. Brata Alberta w Busku-Zdroju, jeden ze współorganizatorów festiwalu muzyki organowej, nie kryje zadowolenia, że wydarzenie nabrało charakteru i rozmachu. Dziś, jak podkreślił, koncerty rozbrzmiewają nie tylko w Busku, ale również w Bazylice Grobu Bożego w Miechowie i w świątyni w Skalbmierzu.

- A to nadaje rangę, ale i nowe możliwości. Wszystkie te utwory pokazują potencjał tego instrumentu, jego subtelność, a zarazem potęgę – zaznaczył.

Instrument udało się nieodpłatnie pozyskać parafii w 2016 roku z likwidowanego kościoła w Bielefeld, w Niemczech. Dziś wzbogacony o kolejne głosy instrument umożliwia wykonywanie wielu utworów z różnych epok.

Mateusz Rzewuski, jest jednym z najaktywniej koncertujących artystów młodego pokolenia. Podkreślił, że cieszy fakt, że organy kościelne mogą służyć nie tylko do liturgii, ale do propagowania muzyki klasycznej. - Instrument jest bardzo przyjemny. Możemy w nim odnaleźć dużo możliwości brzmieniowych – zaznaczył.

Od 2 do 10 października w świątyni odbywały się nie tylko koncerty, ale i edukacyjne prelekcje o historii organów od czasów starożytnych po XXI wiek. Był też pokaz wnętrza instrumentu.

Koncerty finałowe odbyły się także w świątyni w Skalbmierzu. Z kolei o godzinie 19.00 po raz ostatni podczas tegorocznej edycji jesieni organowej będziemy mogli podziwiać artystów podczas koncertu w Bazylice Grobu Bożego w Miechowie.

Patron festiwalu, Feliks Rączkowski urodził się w 1906 r. w Szczaworyżu, zmarł 16 września 1989 r. w Warszawie. To polski organista i kompozytor. Komponował utwory organowe i wokalne. Autor licznych opracowań pieśni kościelnych.

Galeria zdjęć Busko-Zdrój. Koncert finałowy pn. „Głos mój podnoszę do Boga Rodzicy” (10.10.2021) [Zdjęcia: 8]
icon-tag

Tagi do tego wpisu

Busko-Zdrój Skalbmierz RK Kazimierza Wielka ksiądz Marek Podyma kościół św. Brata Alberta Jesień Organowa im. Feliksa Rączkowskiego
other news

Podobne wiadomości

Muzyka duszy na III Buskiej Jesieni Organowej

Muzyka duszy na III Buskiej Jesieni Organowej

Kolejny koncert w ramach Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej

Kolejny koncert w ramach Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej

Organy będą miały koncertowe towarzystwo

Organy będą miały koncertowe towarzystwo

Zabytkowe organy w Dzierążni znów grają

Zabytkowe organy w Dzierążni znów grają