Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Z Małogoszcza do Ghany. Nowy nuncjusz apostolski przyjął święcenia w Kielcach

Ksiądz Henryk Jagodziński, kapłan diecezji kieleckiej przyjął święcenia biskupie w bazylice katedralnej w Kielcach. Uroczystościom przewodniczył arcybiskup Jan Romeo Pawłowski, delegat ds. Przedstawicielstw Papieskich i szef III Sekcji Sekretariatu Stanu.

Autor: Iwona Murawska

18.07.2020 15:30

image 18.07.2020. Kielce. Święcenia biskupie ks. Henryka Jagodzińskiego w Bazylice Katedralnej w Kielcach Fot. Wiktor Taszłow / Radio Kielce

Podczas homilii hierarcha podkreślał, że Bóg namaścił kapłana Henryka.

- W oczach Boga jest ojcem, bratem, sługą, pasterzem i obrońcą. Biskup Jagodziński stał się następcą apostołów – mówił arcybiskup.

Jak informowaliśmy, ksiądz Henryk Jagodziński 3 maja został mianowany przez papieża Franciszka nuncjuszem apostolskim w Ghanie. Jednocześnie otrzymał godność arcybiskupa tytularnego Limosano.

Duchowny przyznał, że na jego barkach spoczął ogromny ciężar, ale jednocześnie jest wdzięczny Bogu i Papieżowi Franciszkowi za takie wyróżnienie.

- Po raz trzeci przed Bogiem w kościele leżałem krzyżem, by podjąć nowe wyzwania, nową misję w kościele. Wiem, że to nie jest misja łatwa, ale ufając w Boże Miłosierdzie i w Bożą opiekę myślę, że podołam – zapewnił biskup Jagodziński.

Jako swoje biskupie zawołanie wybrał słowa „Aż po krańce świata”. Tarcza jego herbu jest biało-czerwona. Na białym polu znajduje się krzyż z podwójnym ramieniem, a na czerwonym - żółta róża.

- Czerwień i biel to krew i woda wypływające z serca Jezusowego, ale też nasze barwy narodowe. Podwójny krzyż to nasz krzyż świętokrzyski, forma relikwiarza zawierającego fragmenty drzewa Krzyża Świętego. Jest on w herbie naszego województwa oraz Małogoszcza, z którego pochodzę. Z kolei róża symbolizuje Maryję - wyjaśnił hierarcha.

W uroczystości udział wzięła m.in. rodzina biskupa. Jarosław Jagodziński, jego starszy brat nie krył wzruszenia i dumy.

- Cała Kielecczyzna jest dumna i się cieszy. To jest mój młodszy brat, bardzo jestem z niego dumny. Jestem bardzo wzruszony, brakuje mi słów - powiedział Jarosław Jagodziński tuż po zakończeniu mszy świętej.

O dumie mówił też Krzysztof Słoń, senator Prawa i Sprawiedliwości obecny w bazylice katedralnej.

- Jeden z nas, ten który wywodzi się z naszego kieleckiego kościoła dostąpił takiego ogromnego zaszczytu, jakim jest reprezentowanie Stolicy Apostolskiej w Ghanie, jako nuncjusz. Arcybiskup Henryk, tak jak mówił podczas homilii biskup Jan Romeo Pawłowski, to chłopak z Małogoszcza, kleryk naszego seminarium, bardzo nam wszystkim bliski. Jesteśmy z niego dumni – powiedział senator.

Biskup Henryk Jagodziński urodził się 1 stycznia 1969 roku w Małogoszczu. Święcenia kapłańskie przyjął w 1995 roku z rąk biskupa Kazimierza Ryczana. To on po dwóch latach skierował młodego kapłana do Rzymu na studia z prawa kanonicznego. Następnie biskup Henryk Jagodziński otrzymał propozycję studiowania w Szkole Dyplomacji Watykańskiej. Duchowny posługiwał w placówkach dyplomatycznych na Białorusi, w Chorwacji, Indiach, Bośni i Hercegowinie.

Biskup Henryk Jagodziński zamierza wyjechać do Ghany 1 września. Wcześniej chce odwiedzić na prywatnej audiencji Ojca Świętego Franciszka. Jego zadaniem jako nuncjusza apostolskiego będzie utrzymywanie więzów między papieżem, a Kościołem lokalnym oraz między Stolicą Apostolską, a władzami kraju, do którego zostaje posłany.

W Ghanie jest statystycznie 73 proc. chrześcijan, wśród których 12 proc. to katolicy. Pozostali to różne kościoły protestanckie wywodzące się z dawnej reformy oraz kościoły zielonoświątkowe. Oprócz chrześcijan jest ok 17 proc. muzułmanów i kilka procent wyznawców religii tradycyjnych.

Galeria zdjęć Kielce. Święcenia biskupie ks. Henryka Jagodzińskiego w Bazylice Katedralnej w Kielcach (18.07.2020) [Zdjęcia: 70]
icon-tag

Tagi do tego wpisu

Krzysztof Słoń Małogoszcz nuncjusz RK Kielce ks. prałat Henryk Mieczysław Jagodziński Ghana abp Jan Romeo Pawłowski Jarosław Jagodziński
other news

Podobne wiadomości

Ksiądz prałat Henryk Jagodziński z Małogoszcza przyjmie jutro święcenia biskupie

Ksiądz prałat Henryk Jagodziński z Małogoszcza przyjmie jutro święcenia biskupie

Kapłan z Małogoszcza przyjmie święcenia biskupie w kieleckiej katedrze

Kapłan z Małogoszcza przyjmie święcenia biskupie w kieleckiej katedrze

Ksiądz z Małogoszcza został nuncjuszem papieskim

Ksiądz z Małogoszcza został nuncjuszem papieskim