Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Wzrasta zaufanie Polaków do e-medycyny

Rośnie zaufanie Polaków do e-medycyny - wynika z najnowszego raportu STADA Health Report 2020. Już 74 proc. polskich pacjentów jest skłonnych do korzystania z konsultacji medycznych za pośrednictwem Internetu w przypadku mniej istotnych dolegliwości lub powikłań.

13.07.2020 10:20

image Fot. / iStock

W porównaniu z rokiem ubiegłym, odsetek Polaków skłonnych do odbywania konsultacji online w ostatnim roku wzrósł w o 16 punktów procentowych: z 58 proc. w 2019 roku do 74 proc. w 2020 roku. W porównaniu do uzyskanej w badaniu średniej stawia to Polskę na 5 miejscu w kwestii gotowości do korzystania z teleporad medycznych. Oznacza to, że jedynie 8 proc. badanych uznało za osobistą interakcję z lekarzem za szczególnie istotną – poniżej średniej europejskiej, która w tym roku wyniosła 11 proc. Badaniem objęto przeszło 24 tys. respondentów z 12 krajów Europy, w tym Niemcy, Wielka Brytania, Francja, Hiszpania, Włochy, Belgia, Polska, Austria, Szwajcaria, Finlandia, Serbia i Rosja.

Ankietowanych zapytano m.in. o możliwość konsultacji medycznej za pośrednictwem konkretnych narzędzi wirtualnych, takich jak kamerka internetowa, a także o zakup leków online, czy korzystanie z aplikacji kontrolujących stan zdrowia. Badanie pokazało, że - choć Polacy są wśród krajów najbardziej otwartych na większość rozwiązań zaproponowanych przez ankieterów STADA - nie są świadomi wszystkich możliwości, jakie oferuje dziś telemedycyna. Najbardziej otwarci na tę kwestię okazali się mieszkańcy Hiszpanii – aż 82 proc. z nich mogło wyobrazić sobie korzystanie z tego typu rozwiązań – znacznie powyżej średniej europejskiej (70 proc.). O wiele bardziej sceptyczni wobec wirtualnych konsultacji lekarskich okazali się Belgowie – zaledwie 58 proc. badanych okazało się skłonnych korzystać z doradztwa medycznego online. Z wynikiem 74 proc., Polska zajęła 5. miejsce wśród krajów najbardziej przychylnych do korzystania z konsultacji medycznych online.

- Obecna, trudna sytuacja związana z pandemią SARS-CoV-2 poddała tradycyjny, znany dotąd model opieki zdrowotnej ogromnej próbie. Jednocześnie, jednak, przyspieszył także rozwój telemedycyny, która pomaga odciążać służbę zdrowia i jej godnych szacunku przedstawicieli. Cieszy więc fakt, że Polacy tak szybko przekonują się do e-medycyny, bo jest to jedno z nielicznych praktycznych narzędzi pomagających ulżyć przeciążonej służbie zdrowia oraz jej godnym podziwu przedstawicielom - podsumowuje wyniki dyrektor generalny STADA Poland, Krzysztof Stec.

Najbardziej świadomymi użytkownikami korzystającymi z usług aptek internetowych okazali się Niemcy, z których prawie połowa (44 proc.) wiedziała o tym, że może zamówić leki na receptę tylko wtedy, gdy wcześniej dostarczy receptę mailem.

Z wynikiem 84 proc. Polacy są drugim pod względem chęci korzystania z aplikacji śledzących postęp leczenia zaleconego przez lekarza, zaraz po Serbii (86 proc.). Przy średniej europejskiej na poziomie 75 proc. Przy czym jedynie 8 proc. Polaków obawia się o bezpieczeństwo swoich danych w przypadku korzystania z aplikacji, 5 proc. ma obawy związane z cyfryzacją danych dotyczących ich zdrowa, a 6 proc. ma zaufanie, że dane są dobrze chronione.

icon-tag

Tagi do tego wpisu

RK Zdrowie