Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Wystawa o sandomierskich bohaterach wolności otwarta

W Zamku Królewskim w Sandomierzu otwarto wystawę z okazji 40. rocznicy powstania NSZZ „Solidarność”. Są na niej plansze z informacjami o początkach niezależnych związków zawodowych, a także o sandomierskich bohaterach wolności z tamtego czasu.

Autor: Grażyna Szlęzak-Wójcik

12.09.2020 18:38

image 12.09.2020 Sandomierz. Wystawa z okazji 40. rocznicy powstania NSZZ „Solidarność” Fot. Grażyna Szlęzak-Wójcik / Radio Kielce

Ekspozycja obejmuje również kopie dokumentów o strajkach i postulatach, jest oryginalna flaga NSZZ "Solidarność" z lat 80. i zakładowe znaczki. 

Zgromadzone przedmioty pochodzą z delegatur IPN w Kielcach i Rzeszowie, Archiwum Państwowego w Sandomierzu oraz od osób prywatnych.

Uczestniczący w otwarciu wystawy poseł Krzysztof Lipiec, lider świętokrzyskich struktur PiS przypomniał ogromne zasługi Solidarności dla polskiego narodu i samorządności oraz dla Europy Środkowo-Wschodniej. Konsekwencją tego ruchu był m.in. upadek muru berlińskiego.

- Zawsze byłem blisko tego związku, mam świadomość, że 21 postulatów do tej pory nie zostało zrealizowanych, ale teraz jest ten dobry czas dla „Solidarności”, bo polski rząd wsłuchuje się w głos świata pracy mocno artykułowany przez związkowców i jestem przekonany, że te postulaty wreszcie staną się rzeczywistością - stwierdził poseł Lipiec.

Biskup sandomierski Krzysztof Nitkiewicz podkreślił, że ludzie tworzący „Solidarność” kierowali się wartościami chrześcijańskimi i nie ma w tym nic dziwnego, bo Pan Bóg zaszczepił w człowieku pragnienie wolności. Chociaż na różne sposoby ktoś może próbować to pragnienie zdusić jak np. na Białorusi czy w innych systemach totalitarnych, to jednak ono będzie się ciągle odzywało, bo tkwi w naturze człowieka - dodał biskup.

- W Polsce pewnie było troszeczkę łatwiej, bo duch patriotyczny i jedność narodowa są niewątpliwie mocniejsze, jednak trzeba było bożej pomocy i solidarności czysto ludzkiej, aby to dzieło doszło do skutku - powiedział biskup Krzysztof Nitkiewicz.

Hierarcha dodał, że ma rodzinne doświadczenia związane z NSZZ ”Solidarność”, ponieważ jego siostra, jako studentka w Gdańsku była internowana i wywieziona do Gołdapi.

- Byłem świadkiem, jak to dzieło się rodziło i jak potem ci sami ludzie, tak radośni w 1980 roku cierpieli w różnych ośrodkach internowania - powiedział ordynariusz sandomierski.

Marek Jońca, członek zarządu województwa świętokrzyskiego powiedział, że doskonale pamięta początki „Solidarności” i jej założycieli, ponieważ pracował wtedy w „Siarkopolu”.

- Każda rocznica budzi we mnie głęboką refleksję, że mamy wolną i niepodległą Polskę. To jest ważne, że młode pokolenia mogą dzisiaj czerpać z tego dziedzictwa. Ta wystawa niech będzie zarejestrowaną pamięcią tamtego okresu - stwierdził.

Bohaterem jednej z plansz na wystawie jest Kazimierz Plachimowicz, który był przewodniczącym komisji zakładowej NSZZ „Solidarność” w Spółdzielni Transportu Wiejskiego w Sandomierzu i członkiem zarządu NSZZ „Solidarność” Ziemia Sandomierska. Przygotowując wystawę z przykrością stwierdził, że materiałów z tamtego okresu jest bardzo mało, ocenia je na około 5 procent.

- Wszystko na bieżąco było niszczone przez ówczesną władzę i jej służby - wyjaśnił.

-Trudno było nawet ustalić pełne składy komisji zakładowych, na planszach są takie miejsca, gdzie widnieje tylko nazwisko przewodniczącego, bo ktoś je zapamiętał, a pozostałych osób już nie, dlatego tak ważne jest podtrzymywanie pamięci i przekazywanie jej coraz to młodszym - podkreślił Kazimierz Plachimowicz.

Dyrektor Muzeum Okręgowego w Sandomierzu Dominik Płaza wyraził zadowolenie, że wystawa trafi do szerokiego grona odbiorców, także do młodzieży. Do końca października będzie w zamku, natomiast później odwiedzać będzie szkoły ponadpodstawowe w regionie.

Galeria zdjęć Sandomierz. Wystawa z okazji 40. rocznicy powstania NSZZ „Solidarność” (12.09.2020) [Zdjęcia: 9]
icon-tag

Tagi do tego wpisu

Krzysztof Lipiec Sandomierz NSZZ Solidarność Wystawa bp Krzysztof Nitkiewicz RK Sandomierz Zamek Królewski
other news

Podobne wiadomości

40-lecie „Solidarności”. Wystawa w Wojewódzkim Domu Kultury

40-lecie „Solidarności”. Wystawa w Wojewódzkim Domu Kultury

„Tu rodziła się Solidarność” - wystawa z historią w tle otwarta

„Tu rodziła się Solidarność” - wystawa z historią w tle otwarta