Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Wystarczył rąbek chusteczki. Grzegorz Świtalski zrekonstruował dawny haft sandomierski

Dawny haft sandomierski został zrekonstruowany na podstawie najstarszych zachowanych motywów. Zrobił to Grzegorz Świtalski, mieszkaniec Sandomierza związany ze środowiskiem wodniackim.

Autor: Grażyna Szlęzak-Wójcik

09.08.2020 12:41

image Rekonstrukcja haftu sandomierskiego opracowana przez Grzegorza Świtalskiego Fot. / sandomierka.pl

Inspiracją był rąbek chusteczki z XIX wieku, widniejącej na okładce atlasu dawnych polskich strojów ludowych Janusza Kamockiego. Do istniejącego motywu u podstawy haftu dołożył motyw wody, czyli fale. Mają one kojarzyć Sandomierz, jako miasto nad Wisłą i licznych, historycznych związków jego mieszkańców z tą rzeką. Motyw wody widnieje też na jednej z kamienic w rynku starego miasta, której właściciele zajmowali się wcześniej handlem zbożem, który odbywał się na Wiśle.

- Skoro nawet sandomierscy winiarze mają już swój haft, który wykorzystują na koszulach, występując w nich na wydarzeniach promujących winiarstwo, to myślę, że najwyższa pora, aby taki haft przywrócić też miastu. Jestem otwarty na współpracę i chętnie go udostępnię. Rekonstrukcję konsultowałem z kilkoma etnografami, którzy wyrazili swoją pozytywną ocenę na temat tego haftu - powiedział Grzegorz Świtalski.

Odtworzony haft sandomierski widnieje na łodzi "Dubas Sandomierka". Pojawia się też na plakatach promujących wodne imprezy na Wiśle.

icon-tag

Tagi do tego wpisu

RK Sandomierz Grzegorz Świtalski haft sandomierski