Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Wyjątkowy koncert w wyjątkowym miejscu

Klasztor na Świętym Krzyżu po raz kolejny zmienił się dziś w świątynię muzyki. W ramach II Letniego Festiwalu Muzyki Sakralnej „Ucho Igielne”, odbył się koncert młodego niemieckiego artysty - Thomasa Corneliusa.

Autor: Marcin Przemirski

19.07.2020 20:31

image 19.07.2020. Święty Krzyż. II Letni Festiwal Muzyki Sakralnej „Ucho Igielne”. Recital organowy Thomasa Corneliusa. Na zdjęciu: Thomas Cornelius Fot. Wiktor Taszłow / Radio Kielce

Organista, pianista, klawesynista, muzyk filharmonii w Habsburgu zaprezentował dziś repertuar klasyczny - w programie pod tytułem „Kod mistrzów” zagrał dzieła Bacha, Buxtehuda, Rachmaninowa, a także własne utwory. Thomas Cornelius jest bowiem kompozytorem, autorem muzyki do ponad 30 filmów dla niemieckiej telewizji.

Jak powiedziała Magdalena Kusztal z Fundacji im. Edwarda Kusztala w Kielcach, która organizuje wydarzenie, festiwal ma na celu popularyzowanie szeroko pojętej kultury, poprzez przez muzykę i sztukę sakralną. Święty Krzyż jest miejscem wyjątkowo duchowym, w którym nawet ci turyści, którzy przyjeżdżają tu tylko ze względu na architekturę, czy historię ulegają jego czarowi i czują mistycyzm, w którym można się poczuć blisko Boga.

Thomas Cornelius powiedział, że Święty Krzyż to miejsce magiczne, gdzie można poczuć magię sacrum i profanum, i jeśli kiedyś otrzyma zaproszenie, na pewno tu wróci. Był również zachwycony organami. Jego zdaniem, mechaniczny instrument pozwala na lepszy kontakt z muzyką.

Obecna na koncercie wiceminister sportu, poseł Anna Krupka, powiedziała, że Festiwal Muzyki Sakralnej „Ucho Igielne” jest doskonałą promocją regionu. Muzyka w tak wyjątkowych miejscach przyciągnie nie tylko mieszkańców naszego województwa, ale turystów i melomanów z całej Polski. Przyciąga również miejsce, zdaniem wiceminister, bastion polskości, chrześcijaństwa i naszej kultury.

To nie ostatnia okazja, by obcować z niezwykłą muzyką w niezwykłym otoczeniu. W przyszłą sobotę, 25 lipca, na dziedzińcu Zamku Królewskiego w Sandomierzu będzie można wysłuchać muzyki znanych wiedeńczyków - Straussów.

Zwieńczeniem tegorocznego festiwalu będzie koncert, który odbędzie się u dominikanów, czyli w kościele świętego Jakuba w Sandomierzu. W otoczeniu wspaniałych winnic będzie można posłuchać dwóch mistrzów - Krzysztofa Pendereckiego i Fryderyka Chopina. Ciekawostką jest fakt, że utwory będą wykonywane na skrzypcach.

Nowością tegorocznej edycji „Ucha Igielnego” jest niepowtarzalna możliwość nocnego zwiedzania świątyń po zakończonym koncercie. Dodatkową zachętą niech będzie fakt, że udział w koncertach jest bezpłatny. Istnieje jednak konieczność zachowania reżimu sanitarnego.

Galeria zdjęć Święty Krzyż. II Letni Festiwal Muzyki Sakralnej „Ucho Igielne” (19.07.2020) [Zdjęcia: 31]
icon-tag

Tagi do tego wpisu

Święty Krzyż Anna Krupka RK Kielce Magdalena Kusztal Ucho igielne Letni Festiwal Muzyki Sakralnej „Ucho Igielne”
other news

Podobne wiadomości

Kolejny koncert festiwalu „Ucho Igielne”. Wystąpi znany niemiecki organista

Kolejny koncert festiwalu „Ucho Igielne”. Wystąpi znany niemiecki organista

Kolejny koncert II Letniego Festiwalu Muzyki Sakralnej „Ucho Igielne” przed nami

Kolejny koncert II Letniego Festiwalu Muzyki Sakralnej „Ucho Igielne” przed nami

Publiczność jest niezwykle spragniona doznań kulturalnych. Rozpoczął się festiwal „Ucho Igielne”

Publiczność jest niezwykle spragniona doznań kulturalnych. Rozpoczął się festiwal „Ucho Igielne”

Rusza kolejna edycja festiwalu „Ucho Igielne” [PROGRAM]

Rusza kolejna edycja festiwalu „Ucho Igielne” [PROGRAM]