Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Wyjątkowe uroczystości ku czci poległych żołnierzy Armii Krajowej

W Iłży upamiętniono bohaterów bitwy pod Piotrowym Polem, która miała miejsce 1 października 1944 roku. To jedna z dwóch najbardziej znaczących bitew II wojny światowej w tej okolicy.

Autor: Anna Głąb

04.10.2020 15:17

image 04.10.2020. Piotrowe Pole. Uroczystości w rocznicę bitwy z 1944 roku Fot. Anna Głąb / Radio Kielce

Bitwa na Piotrowym Polu była jedną z ostatnich walk korpusu wchodzącego w skład kieleckiego oddziału Armii Krajowej, przypominał Marek Jedynak z Instytutu Pamięci Narodowej, delegatury w Kielcach.

- Przeważające siły niemieckie otoczyły oddziały Wincentego Tomasika ps. „Potok”. Partyzanci w nierównej walce na bliską odległość, grupami próbowali wydostać się z okrążenia. Udało im się pokonać ten pierścień, ale kilkudziesięciu z nich straciło życie – powiedział historyk.

Partyzantów pochowano najpierw w miejscu walki, później ich ciała przeniesiono na iłżecki cmentarz. W każdą pierwszą niedzielę października odbywają się uroczystości upamiętniające bitwę. Dziś, po mszy w kościele w Iłży i modlitwie na cmentarzu, uroczystości przeniosły się do lasu, gdzie stoi krzyż i kapliczka upamiętniające wydarzenia z 1944 roku.

Podczas spotkania poświęcony został krzyż ufundowany przez gospodarzy miejsca, czyli Lasy Państwowe. Jak przypomniał Piotr Kacprzak, zastępca dyrektora Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu, takie krzyże są ustawione w każdym z 23 nadleśnictw regionalnej dyrekcji. To znak wdzięczności leśników za niepodległą Ojczyznę.

Teresa Heda-Snopkiewicz, córka generała Antoniego Hedy „Szarego”, która uczestniczyła w dzisiejszych uroczystościach przypomniała słowa swojego ojca:

- Zawsze mówił, że nie byłoby partyzantki, gdyby nie leśnicy i gościnne progi ich domów. Tu żołnierze mieli schronienie, jedzenie i opiekę – opowiadała.

Z kolei poseł Andrzej Kryj przypominając o znaczeniu takich miejsc jak Piotrowe Pole mówił, że współcześnie zdarzają się próby pisania na nowo historii.

- Zamienia się role kata i ofiary, są próby obarczenia Polski odpowiedzialnością za obozy koncentracyjne czy Holokaust, dlatego trzeba wciąż na nowo przypominać prawdę o wydarzeniach II wojny światowej i lat późniejszych – przekonywał parlamentarzysta.

Galeria zdjęć Piotrowe Pole. Uroczystości w rocznicę bitwy z 1944 roku (04.10.2020) [Zdjęcia: 4]
icon-tag

Tagi do tego wpisu

IPN Armia Krajowa RK Starachowice Andrzej Kryj Iłża doktor Marek Jedynak Jan Skwark pseudonim „Szary” bitwa pod Piotrowym Polem Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych Piotr Kacprzak
other news

Podobne wiadomości

W Iłży oddano hołd bohaterom bitwy z 1944 roku

W Iłży oddano hołd bohaterom bitwy z 1944 roku

W Iłży przenieśli się do średniowiecza

W Iłży przenieśli się do średniowiecza

Malinowy chruśniak rósł koło Iłży

Malinowy chruśniak rósł koło Iłży