Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Wyjątkowe jubileusze u cystersów

Msza święta dziękczynna pod przewodnictwem biskupa Jana Piotrowskiego odprawiona została w opactwie cystersów w Jędrzejowie z okazji jubileuszu 880-lecia fundacji klasztoru. Jak powiedział w homilii ordynariusz diecezji kieleckiej, w wielowiekową historię opactwa, dawnej Brzeźnicy, wpisuje się skromny, ale niezwykle ważny jubileusz 75-lecia powrotu zakonników do miasta.

Autor: Ewa Pociejowska-Gawęda

23.09.2020 22:04

image 23.09.2020 Jędrzejów. Jubileuszowa msza święta w klasztorze cystersów. Na zdjęciu (w środku): biskup Jan Piotrowski Fot. Ewa Pociejowska-Gawęda / Radio Kielce

Nastąpiło to 90 lat po śmierci ostatniego cystersa, ojca Wilhelma Ulawskiego w 1855 roku. Hierarcha przytoczył fragment listu biskupa Czesława Kaczmarka, wysłanego 75 lat temu do opata w Szczyrzycu, w którym wyraził zgodę na powrót cystersów do Jędrzejowa.

„Miło mi będzie przyczynić się do naprawienia krzywdy, przed przeszło 100 laty zakonowi waszemu wyrządzonej” - pisał biskup Czesław Kaczmarek.

W uroczystej mszy, obok parafin, przedstawicieli władz wojewódzkich, gminnych i powiatowych udział wziął poseł Krzysztof Lipiec. Jak powiedział, dzisiaj, podczas jubileuszu radujemy się, że cystersi 75 lat temu wrócili do Jędrzejowa, aby w myśl benedyktyńskiej reguły „Ora et labora” dawać piękne świadectwo miejscowej ludności.

- Cystersi do tej pory modlą się i pracują, dając dobry przykład ludziom. Jestem im wdzięczny za to, że dbają o kulturowe dziedzictwo, ponieważ archiopactwo cysterskie to piękny zabytek naszej kultury i tradycji chrześcijańskiej - podkreślał poseł Lipiec.

Jak mówił Andrzej Pruś, przewodniczący Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego, w wyjątkowym miejscu, jakim jest archiopactwo, czuje się ogromną historię kościoła. Podniosłą atmosferę jubileuszu podkreśliła Eucharystia, która dla osób wierzących jest najważniejsza.

- Dla mieszkańców miasta na pewno bardzo ważne jest to, aby wspólnie zastanowić się nad historią, uczyć się z tego, co już za nami i czerpać siłę do tego, co w przyszłości - zaznaczył Andrzej Pruś.

- Jubileusz 880-lecia fundacji klasztoru oraz 75. rocznica powrotu cystersów do Jędrzejowa jest okazją, aby podziękować zakonnikom za dobro, które czynią nie tylko dla miasta, ale również dla województwa świętokrzyskiego - mówił Paweł Faryna, starosta powiatu jędrzejowskiego.

- Dzisiaj dziękujemy cystersom za pracę i serce włożone w umacnianie wiary na ziemi jędrzejowskiej. Wyrażamy podziw i szacunek dla miejsca kultu i ojców cystersów, którzy je tworzyli - dodał starosta.

- Nie ma historii Jędrzejowa bez cystersów i nie ma historii cystersów w Polsce bez Jędrzejowa - mówił po zakończeniu jubileuszowej mszy burmistrz Marcin Piszczek.

- Ja mogę tylko się cieszyć, że przez 75 lat, kiedy znów obecni są tutaj zakonnicy, wiele dobrego działo się w opactwie i mieście. Wielkie Bóg zapłać dla cystersów i tego świętego zakonu, który w Jędrzejowie ma swoje zaranie i początek - podkreślił burmistrz.

Jubileuszowi towarzyszy wystawa „Powrót do macierzy”. Wieczorem odbył się także koncert XXVI Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej, podczas którego wystąpił kwartet smyczkowy Orkiestry im. Georga Philippa Telemana z solistą Piotrem Sadowskim oraz grającym na organach Robertem Grudniem.

Galeria zdjęć Jędrzejów. Jubileuszowa msza święta w klasztorze cystersów (23.09.2020) [Zdjęcia: 16]
icon-tag

Tagi do tego wpisu

Krzysztof Lipiec klasztor Cystersów Andrzej Pruś bp Jan Piotrowski RK Jędrzejów Marcin Piszczek Paweł Faryna
other news

Podobne wiadomości

Jędrzejów świętuje z cystersami

Jędrzejów świętuje z cystersami

300-letni obraz znów w klasztorze cystersów

300-letni obraz znów w klasztorze cystersów

List do parafian od jędrzejowskich cystersów

List do parafian od jędrzejowskich cystersów

Klasztor Cystersów coraz piękniejszy

Klasztor Cystersów coraz piękniejszy