Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Wybory prezydenckie w regionie. Druga tura [RAPORT]

Dziś odbywa się druga tura wyborów prezydenckich. Każdy obywatel może oddać swój głos w lokalu wyborczym do godziny 21.

Autor: Grażyna Szlęzak-Wójcik , Ewa Pociejowska-Gawęda , Emilia Sitarska , Anna Głąb , Marta Gajda , Dorota Klusek

12.07.2020 07:47 / Aktualizacja 12.07.2020 17:16

image 12.07.2020 Kielce. Wybory prezydenckie. Komisja obwodowa nr 6 Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce
Komentarze

 KIELCE

 Trwa druga tura wyborów prezydenckich. W Kielcach przed lokalami wyborczymi jest o wiele mniej głosujących niż dwa tygodnie temu podczas pierwszej tury. Widać to na przykład w komisji wyborczej numer 48 przy ulicy Jana Nowaka Jeziorańskiego. Dwa tygodnie temu stała tu bardzo długa kolejka osób, które chciały oddać głos. Dziś o tej samej porze było zaledwie kilka osób. Nikt jednak nie miał wątpliwości, że trzeba zagłosować.

 Galeria zdjęć

12.07.2020 Kielce. Wybory prezydenckie. Komisja nr 61(Zdjęcia: [54])

 - Zawsze biorę udział, w każdych wyborach, bo ważna jest dla mnie przyszłość Polski. Jeżeli jest to możliwe, chcę decydować tym samym o swojej przyszłości - podkreślił jeden z młodszych wyborców.

- Żeby wybrać odpowiednią osobę - dodała jedna z kobiet.

- Pani już oddała głos, a ja zapomniałam dowodu osobistego i muszę się wrócić - przyznała jedna z głosujących.

W jednej z komisji mieszczących się w szkole podstawowej na kieleckim Barwinku od rana głosowanie przebiegało spokojnie. Jak wyjaśniła Urszula Dygas, zastępca przewodniczącego komisji, nie było żadnych niespodziewanych sytuacji.

- U nas było bardzo spokojnie. Wyższa frekwencja była po godzinie 14.00. Wybory przebiegają pomalutku. Wszystko na razie idzie bez zakłóceń - wyjaśniła.

Urszula Dygas dodała, że reżim sanitarny, który obowiązywał także podczas drugiej tury wyborów nie sprawiał kłopotów ani komisji, ani wyborcom. A przed nami już ostatnie chwile na głosowanie.

Przypominamy, że każdy kto chce oddać głos musi mieć ze sobą dokument ze zdjęciem, potwierdzający tożsamość. Obowiązkowa jest też maseczka zakrywającą nos i usta.

Lokale wyborcze będą dziś czynne do godziny 21.00.

JĘDRZEJÓW

22,35 proc. - to frekwencja jaka do godz. 12.00 wpłynęła z miasta i gminy Jędrzejów. W pierwszej turze wyborów prezydenckich na godz. 12.00 wyniosła ona 21,5 proc.

Na 21,885 tys. osób uprawnionych swój głos oddało 4867. Największa frekwencja była w obwodzie nr 12, czyli Przedszkolu nr 2 przy ul. 11-Listopada w Jędrzejowie i wyniosła 28,67 proc. Na 750 osób uprawnionych, głos oddało 215 osób. Natomiast najmniejszą odnotowano w obwodzie nr 19, który mieści się w Szkole Podstawowej w Jasionnie. Tam frekwencja wyniosła 17,16 proc. Na 670 osób do godz. 12.00 zagłosowało 115 osób.

12.07.2020. Skroniów. Wybory prezydenckie. Druga turaFot. Ewa Pociejowska-Gawęda / Radio Kielce

- Ponadto w największym obwodzie, jaki znajduje się w Zespole Placówek Oświatowych w Skroniowie, gdzie uprawnionych do głosowania jest 1529 osób, frekwencja wyniosła 20,60 proc. - poinformowała Renata Kawiorska, sekretarz gminy Jędrzejów, a także pełnomocnik okręgowej komisji wyborczej w Kielcach. Jak dodała, sytuacja podobnie wygląda jak podczas I tury.

12.07.2020 Jędrzejów. Renata Kawiorska - sekretarz gminyFot. Ewa Pociejowska-Gawęda / Radio Kielce

- Wybory przebiegają bez zakłóceń, nie odnotowano żadnych nieprawidłowości - podkreśliła Renata Kawiorska.

Mieszkańcy udział w wyborach traktują nie tylko jako swój obowiązek, ale również przywilej, bo mogą mieć wpływ na to, kto zostanie prezydentem. Jak podkreślali nie rozumieją osób, które nie biorą udziału w wyborach.  

- Wybory prezydenckie powinny być dla każdego ważnym dniem, aby w Polsce żyło się jak najlepiej. To my wybieramy prezydenta kraju. Dziś jest jeden z najważniejszych dni dla Polski - podkreślali mieszkańcy Skroniowa.

W Jędrzejowie, podobnie jak w latach poprzednich, urząd miejski zorganizował bezpłatny dowóz dla osób niepełnosprawnych i starszych do lokali wyborczych. Można go zamawiać pod numerem telefonu 41 386 10 10.

12.07.2020. Skroniów. Wybory prezydenckie. Druga turaFot. Ewa Pociejowska-Gawęda / Radio Kielce

KAZIMIERZA WIELKA

W gminie Kazimierza Wielka wszystkie lokale wyborcze zostały otwarte punktualnie. Przed lokalem wyborczym numer 6 mieszczącym się w budynku byłego Publicznego Gimnazjum Samorządowego w Kazimierzy Wielkiej pierwsi wyborcy pojawili się po godzinie 6.00. Zaś pierwszy głos został oddany tuż po otwarciu lokalu, czyli kilka minut po godzinie 7.00.

12.07.2020 Kazimierza Wielka. Wybory prezydenckie. Druga tura. Komisja wyborcza nr 6Fot. Marta Gajda / Radio Kielce

- Praca komisji przebiega płynnie i bez zakłóceń - powiedziała Dorota Przechera przewodnicząca okręgowej komisji nr 6 w Kazimierzy Wielkiej.

- Wyborcy przestrzegają obostrzeń sanitarnych, nie ma dużych kolejek - dodaje.

12.07.2020 Kazimierza Wielka. Wybory prezydenckie. Druga tura. Komisja wyborcza nr 6Fot. Marta Gajda / Radio Kielce

Ci, z którymi rozmawiała nasza reporterka podkreślali, że biorą udział w wyborach ponieważ wybierana jest głowa państwa i chcą mieć na to swój wpływ. Zaznaczają, że to na nas spoczywa odpowiedzialność za przyszłość kraju i przyszłych pokoleń.

- To święty obowiązek każdego obywatela. To także prawo wolności - zaznaczali mieszkańcy Kazimierzy Wielkiej.

Na terenie gminy Kazimierza Wielka pracuje 16 komisji obwodowych. Uprawionych do głosowania jest 12 tys. 921 osób. Na głosowanie korespondencyjne zdecydowało się 98 osób.

12.07.2020 Kazimierza Wielka. Wybory prezydenckie. Druga tura. Komisja wyborcza nr 6Fot. Marta Gajda / Radio Kielce

KLIMONTÓW

W Klimontowie, najmłodszym mieście powiatu sandomierskiego, który odzyskał prawa miejskie 1 stycznia tego roku, mieszkańcy przychodzą do urn wyborczych z reguły w ramach spaceru, a także po mszach w kościołach.

12.07.2020 Klimontów. Druga tura wyborów prezydenckichFot. Grażyna Szlęzak-Wójcik / Radio Kielce

Zdarzali się też rowerzyści, którzy robili przerwę w swojej wyprawie na dwóch kółkach, aby oddać głos. Częstym widokiem było głosowanie rodzinne. Pan Mateusz, który przyszedł wraz z żoną i dorosłym synem powiedział, że tak to powinno wyglądać - starsze pokolenie daje przykład młodszemu, jak wypełniać obywatelski obowiązek. Z kolei dwie inne mieszkanki Klimontowa stwierdziły, że wybory to istotna sprawa, ponieważ walczymy o własną przyszłość i o to, jak będzie się nam żyło.

Sylwia Burczyńska, przewodnicząca obwodowej komisji wyborczej nr 1 w Klimontowie powiedziała, że nie było żadnych problemów z tłokiem w lokalu. Ten ruch rozładował się w ciągu całego dnia. Dodała, że w tym obwodzie głosowało dużo osób przyjezdnych, znacznie więcej niż w pierwszej turze.

12.07.2020 Klimontów. Druga tura wyborów prezydenckichFot. Grażyna Szlęzak-Wójcik / Radio Kielce

W powiecie sandomierskim głosowanie przebiega spokojnie. W Sandomierzu frekwencja na godzinę 17.00 wyniosła 50 proc.

OSTROWIEC ŚWIĘTOKRZYSKI

  12.07.2020 Ostrowiec Świętokrzyski. Wybory prezydenckie. II tura. Obwodowa komisja wyborcza nr 11Fot. Emilia Sitarska / Radio Kielce

W Ostrowcu Świętokrzyskim uprawnionych do głosowania jest 53 tys. 420 osób. Już przed godziną 7:00 mieszkańcy ustawiali się w kolejce przed lokalem obwodowej komisji wyborczej nr 11 przy ulicy Sienkiewicza. Ostrowczanie podkreślają, że wybory są dla nich ważne.

- Twój głos się liczy, a jak nie zagłosujesz, to nie masz prawa potem narzekać - mówią ostrowczanie pytani o to, dlaczego warto głosować.

Nie odstraszają też kolejki, w których trzeba poczekać kilka minut.

- Kolejki zdarzają się wszędzie, więc nie może to być wymówką do uczestnictwa w wyborach - mówią głosujący.

12.07.2020 Ostrowiec Świętokrzyski. Wybory prezydenckie. II tura. Obwodowa komisja wyborcza nr 3Fot. Emilia Sitarska / Radio Kielce

W powiecie ostrowieckim frekwencja do godziny 12:00 wyniosła 23,38 proc. Dla porównania, dwa tygodnie temu było to 23,33 procent. Najwięcej osób zagłosowało w Ostrowcu Świętokrzyskim, bo 24,45 procent.

Jak mówi Małgorzata Pietruszka, przewodnicząca obwodowej komisji wyborczej nr 30, zainteresowanie wyborami jest takie samo, jak dwa tygodnie temu.

12.07.2020 Ostrowiec. Druga tura wyborów w obwodowej komisji wyborczej nr 30Fot. Emilia Sitarska / Radio Kielce

- Osób uprawnionych jest 1891, a według raportu na godzinę 12.00 zagłosowało 419 osób - informuje Małgorzata Pietruszka.

Znacznie wyższą frekwencję niż w pierwszej turze przewiduje przewodniczący obwodowej komisji wyborczej w Dołach Biskupich w gminie Kunów - Ireneusz Sierpień. Na 357 osób uprawnionych głos oddało już 200. Jak dodaje, częściowo mobilizacja wynika z możliwości pozyskania wozu dla OSP.

12.07.2020 Doły Biskupie. Druga tura wyborów w obwodowej komisji wyborczej nr 3 w gminie KunówFot. Emilia Sitarska / Radio Kielce

- Nawet bardziej są zmobilizowani niż w pierwszej turze, to widać po obecności wyborców - mówi Ireneusz Sierpień.

W powiecie ostrowieckim do godziny 17.00 nie doszło do incydentów związanych z łamaniem ciszy wyborczej.

OPATÓW

Mocne zainteresowanie II turą wyborów zauważalne jest także w mniejszych miejscowościach.

Maria Gilewska, przewodnicząca obwodowej komisji wyborczej nr 3 w Opatowie liczy na wysoką frekwencję. Dwie minuty po siódmej przyszło już sporo osób - dodaje Maria Gilewska. W pierwszej turze na 1,2 tys. osób uprawnionych, głos oddało 800 osób, więc liczy na podobny wynik, a nawet wyższy. Głosujący bardzo poważnie podchodzą do wymogów sanitarnych.

Cierpliwie czekają na swoją kolej, mają maseczki i dezynfekują dłonie.

W gminie Opatów uprawnionych do głosowania jest 9,5 tys. osób.

12.07.2020 Opatów. Wybory prezydenckie. II tura. Obwodowa komisja wyborcza nr 3Fot. Emilia Sitarska / Radio Kielce

PACANÓW

W gminie Pacanów działa osiem obwodowych komisji wyborczych. Uprawionych do głosowania w całej gminie jest 6028 mieszkańców. Na godzinę 12.00 frekwencja wyniosła 19,84 proc. Na głosowanie korespondencyjne zdecydowało się 17 osób.

12.07.2020 Pacanów. Komisja nr 1Fot. Marta Gajda / Radio Kielce

Leszek Bryk, przewodniczący obwodowej komisji nr 1, która dyżuruje w budynku Szkoły Podstawowej przy ulicy Karskiej w Pacanowie informuje, że lokal został otwarty punktualnie. Praca przebiega bardzo sprawnie i bez zakłóceń. Do godziny 16.00 frekwencja w obwodzie nr 1 wyniosła około 30 proc.

- Ludzie w Pacanowie do urn przychodzą regularnie. Najwięcej ich jest po mszach świętych - dodaje.

Wyborcy, którzy zdecydowali się oddać swój głos zaznaczali, że to ich obowiązek, od którego nie należy uciekać. Czują się odpowiedzialni za swój kraj. Według nich każdy głos jest decydujący.

12.07.2020 Pacanów. Komisja nr 1Fot. Marta Gajda / Radio Kielce

- Chcemy, aby Polska szła do przodu. To walka o nasz kraj, nasz byt. Każdy powinien się poczuwać do odpowiedzialności. Wziąć udział w wyborach i oddać swój głos - zaznaczają.

W skład okręgu wyborczego nr 1 w Pacanowie wchodzą mieszkańcy: Pacanowa, Niegosławic, Słupi, miejscowości Karsy Duże, Karsy Małe i Karsy Dolne.

PAWŁÓW:

W gminie Pawłów komisja wyborcza rozpoczęła pracę po godzinie 5.00. - Pierwsi głosujący czekali przed lokalem już przed 7.00 - mówi przewodnicząca obwodowej komisji wyborczej numer 5 w Pawłowie, Elżbieta Sławek.

- Jak przy pierwszej turze wyborów notujemy w naszej komisji wysoką frekwencję. Już przekroczyła 50 proc., a jest jeszcze czas, aby oddać głos. Na listach mamy ponad 1,5 tys. osób - mówi.

- Przed dwoma tygodniami sprawy formalne zajęły nam około trzech godzin, w domu byliśmy dobrze po północy, już po zatwierdzeniu protokołu - dodała.

Jak dotychczas w Pawłowie nie zanotowano żadnych zakłóceń podczas wyborów.

SANDOMIERZ

W Sandomierzu pierwsi wyborcy przyszli zagłosować punktualnie o godzinie 7. Wszystkie lokale wyborcze były otwarte na czas, nikt z członków komisji nie spóźnił się, nie było też innych przypadków, które utrudniałyby rozpoczęcie pracy. 

12.07.2020. Sandomierz. II tura wyborów prezydenckichFot. Grażyna-Szlęzak-Wójcik / Radio Kielce

Do urn przychodzą z reguły całe rodziny albo małe grupy znajomych.

- Decydujemy o tym, jaki będzie nasz los w przyszłości, dlatego to jest nasza powinność - stwierdziła sandomierzanka, która głosowała wraz z mężem i dorosłą córką. Ta z kolei powiedziała, że kiedy tylko są wybory, to zawsze bierze w nich udział, nawet jeżeli jest poza miejscem zamieszkania. Dla niej to naturalne, że idzie oddać głos zgodnie ze swoim wyborem.

12.07.2020. Sandomierz. II tura wyborów prezydenckichFot. Grażyna-Szlęzak-Wójcik / Radio Kielce

Z powodu epidemii koronawirusa w Sandomierzu zmieniły się siedziby dwóch lokali wyborczych. Osoby, które głosowały w Urzędzie Miasta przy Placu Poniatowskiego teraz robią to na parterze zabytkowego Ratusza. 

Natomiast wyborcy z bursy szkolnej głosują w Szkole Podstawowej nr 1.

12.07.2020. Sandomierz. II tura wyborów prezydenckichFot. Grażyna-Szlęzak-Wójcik / Radio Kielce

W Sandomierzu wszystkich uprawnionych do głosowania jest około 20 tys. osób.

SKALBMIERZ

Na terenie gminy Skalbmierz znajduje się 15 obwodowych komisji wyborczych. Uprawionych do głosowania w całej gminie jest 5,268 tys. mieszkańców. Na godzinę 17.00 frekwencja wyniosła 47,36 proc. Na głosowanie korespondencyjne zdecydowały się 43 osoby.

12.07.2020 Skalbmierz. Obwodowa komisja wyborcza nr 3Fot. Marta Gajda / Radio Kielce

W gminie Skalbmierz wybory przebiegają spokojnie. Do godziny 19.00 nie odnotowano żadnych nieprawidłowości. Ponadto głosowanie odbywa się zgodnie z zaleceniami Ministerstwa Zdrowia.

W lokalach wyborczych regularnie pojawiają się osoby, które oddają głosy. Ci, z którymi rozmawiała nasza reporterka, podkreślali, że co roku biorą udział w wyborach. Tłumaczą, że to ich obowiązek i chcą mieć wpływ na to, co dzieje się w kraju.

12.07.2020 Skalbmierz. Obwodowa komisja wyborcza nr 3Fot. Marta Gajda / Radio Kielce

- To ważny dzień - dodają. - Odkąd skończyłam 18 lat, zawsze głosuje. Każdy jeśli tylko ma prawo głosu, powinien z tego prawa skorzystać. To obywatelski obowiązek, wybieramy prezydenta naszego kraju, reprezentanta Polaków – mówiła jedna z głosujących.

SKARŻYSKO

- Pracujemy w podwyższonym reżimie sanitarnym, ale poza tym nie ma różnicy w przebiegu głosowania - mówi przewodniczący Obwodowej Komisji Wyborczej numer 22 w Skarżysku, Arkadiusz Bogucki. Punkt mieści się w budynku Zakładu Doskonalenia Zawodowego. Na listach wyborczych jest tam ponad 1100 osób.

- Frekwencja do tej godziny jest podobna jak przed dwoma tygodniami, w I turze wyborów. Przychodzą głównie osoby starsze, ale to nie jest reguła - mówi Arkadiusz Bogucki.

12.07.2020 Skarżysko. II tura wyborów prezydenckich. Obwodowa Komisja Wyborcza nr 22Fot. Anna Głąb / Radio Kielce

Osoby, które przychodzą do lokalu wyborczego, mówią o odpowiedzialności za kraj i skorzystaniu ze swojego prawa.

Głosowanie odbywa się z zachowaniem obostrzeń sanitarnych. Głosujący są zobowiązani mieć maseczkę, rękawiczki, wiele osób przychodzi z własnym długopisem.

Przy Obwodowej Komisji Wyborczej w Skarżysku prowadzone są także badania IPSOS. Ankiety pozwolą na przekazanie wstępnych wyników wyborów tuż po zamknięciu lokali wyborczych.

STARACHOWICE

W powiecie starachowickim uprawnionych do głosowania jest ponad 72 tys. osób. Komisje wyborcze tak, jak w całym kraju czynne są od godziny 7 do 21. Przed Obwodową Komisją Wyborczą, która mieści się w Szkole Podstawowej numer 12 kolejki ustawiają się głównie po mszach, ale od rana cały czas przychodzą mieszkańcy, aby oddać głos.

- Przychodzimy podczas każdych wyborów, bez względu na to, jakiego szczebla dotyczą. Byliśmy dwa tygodnie temu, dziś również głosujemy - mówili starachowiczanie.

Przestrzegane są także wymogi, aby osoby starsze, kobiety w ciąży, czy z małymi dziećmi nie stali w kolejce, ale do tej pory nie tworzyły się nadmierne zatory.

W Starachowicach jest możliwość dowiezienia osób niepełnosprawnych mających problem z poruszaniem się, z domu do lokalu wyborczego. Dowóz taki będzie odbywał się w godzinach od 13.00 do 17.00. Zapotrzebowanie należy zgłosić telefonicznie pod nr 41 273-83-17.

STASZÓW

Druga tura wyborów prezydenckich w powiecie staszowskim przebiega spokojnie. Nie odnotowano żadnych incydentów związanych z łamaniem ciszy wyborczej. W Osieku w godzinach przedpołudniowych frekwencja w lokalach wyborczych była mniejsza niż zwykle. 

- Spowodowała to pielgrzymka do Sanktuarium Maryjnego w Sulisławicach i ludzie odłożyli głosowanie na godziny późniejsze - mówi Mateusz Słodkowski, przewodniczący obwodowej komisji wyborczej nr 1 w Osieku.

- Jestem przekonany, że do wieczora wyborców będzie znacznie więcej. Na godzinę 12.00 frekwencja wyniosła u nas 21 proc. - dodaje.

W gminie Staszów uprawnionych do głosowania jest w sumie 21 tys. 700 osób . Na terenie miasta i gminy znajduje się 25 obwodów głosowa.

Galeria zdjęć

12.07.2020 Osiek. Wybory prezydenckie. Druga tura(Zdjęcia: [7])

icon-tag

Tagi do tego wpisu

wybory prezydenckie RK Ostrowiec Św. RK Starachowice RK Jędrzejów RK Kazimierza Wielka RK Sandomierz RK Kielce koronawirus
other news

Podobne wiadomości

Druga tura wyborów prezydenckich z ważną zmianą

Druga tura wyborów prezydenckich z ważną zmianą