Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Województwo świętokrzyskie idzie na wojnę z ASF

Województwo świętokrzyskie wdraża specjalną strategię zapobiegającą rozprzestrzenianiu się afrykańskiego pomoru świń.

Autor: Michał Kita

04.09.2020 17:28

image 04.09.2020 Kielce. Świętokrzyski Urząd Wojewódzki. Spotkanie z Bogdanem Konopką - głównym lekarzem weterynarii Fot. / Świętokrzyski Urząd Wojewódzki

W tym celu zaplanowano wiele działań mających ograniczyć możliwość wystąpienia w regionie choroby, która dziesiątkuje trzodę chlewną i jest niezwykle dotkliwa dla rolników.

Jak informuje Bogdan Konopka, główny lekarz weterynarii, który złożył dziś wizytę w Świętokrzyskim Urzędzie Wojewódzkim, ogniska ASF są coraz bliżej województwa świętokrzyskiego, mimo to nie należy bagatelizować ryzyka wystąpienia choroby.

- Na terenie województwa nie potwierdzono jeszcze żadnego przypadku afrykańskiego pomoru świń u dzików. Jednak mimo to, na wschodzie i północy województwa wyznaczono strefę buforową. W jej granicach prowadzony jest bierny monitoring, w ramach którego badane są wszystkie przypadki padłych dzików. Każdy dzik z odstrzału, nim trafi w ręce myśliwego, musi trafić do chłodni - dodaje.

Bogdan Konopka podkreśla, że celem strategicznym dla województwa świętokrzyskiego jest utworzenie dodatkowej bariery, poza naturalną granicą na Wiśle, uniemożliwiającej migrację dzików, które są głównym nośnikiem ASF, z ościennych regionów kraju.

- W związku z tym zarządziliśmy dziś prowadzenie przez dwa tygodnie akcji poszukiwania padłych dzików we wszystkich obwodach łowieckich. Dodatkowo, w porozumieniu z rolnikami i jednostkami samorządu terytorialnego, zarządzono ponowną inwentaryzację, aby ocenić skalę szkód wyrządzanych przez dziki. To pozwoli określić, czy ewentualny dodatkowy odstrzał dzików będzie konieczny. My nie walczymy z dzikami, tylko z wirusem ASF, w ten sposób chronimy gospodarkę - dodaje.

Główny lekarz weterynarii podkreśla, że ASF generuje ogromne straty dla rynku trzody chlewnej, który w Polsce wyceniony jest na ponad 20 mld zł.

- Wystąpienie ogniska choroby wiąże się z ogromnymi stratami. Zakłady i ubojnie tracą wówczas rynki zbytu, ponieważ nie mogą eksportować swojego mięsa. Na terenie województwa świętokrzyskiego znajduje się kilka zakładów, które posiadają uprawnienia do eksportu wieprzowiny na cały świat - wyjaśnia.

Rafał Nowak wicewojewoda świętokrzyski podkreśla, że strategia walki z ASF przedstawiona przez głównego lekarza weterynarii zakłada współdziałanie pomiędzy regionami, a także podjęcie zdecydowanych kroków, które mają zniwelować negatywne skutki choroby, m.in. odstrzał dzików, czy stawianie płotów ograniczających migrację dzikich zwierząt.

icon-tag

Tagi do tego wpisu

wicewojewoda Rafał Nowak Świętokrzyski Urząd Wojewódzki RK Kielce ASF Bogdan Konopka Główny Lekarz Weterynarii
other news

Podobne wiadomości

Drugi odstrzał dzików w Świętokrzyskiem. W obawie przed ASF

Drugi odstrzał dzików w Świętokrzyskiem. W obawie przed ASF

Baćkowice i Iwaniska w żółtej strefie mapy ASF

Baćkowice i Iwaniska w żółtej strefie mapy ASF

ASF coraz bliżej Świętokrzyskiego

ASF coraz bliżej Świętokrzyskiego

ASF prędzej czy później pojawi się w Świętokrzyskiem

ASF prędzej czy później pojawi się w Świętokrzyskiem