Województwo świętokrzyskie idzie na wojnę z ASF
Województwo świętokrzyskie wdraża specjalną strategię zapobiegającą rozprzestrzenianiu się afrykańskiego pomoru świń.
Autor: Michał Kita
04.09.2020 17:28

W tym celu zaplanowano wiele działań mających ograniczyć możliwość wystąpienia w regionie choroby, która dziesiątkuje trzodę chlewną i jest niezwykle dotkliwa dla rolników.
Jak informuje Bogdan Konopka, główny lekarz weterynarii, który złożył dziś wizytę w Świętokrzyskim Urzędzie Wojewódzkim, ogniska ASF są coraz bliżej województwa świętokrzyskiego, mimo to nie należy bagatelizować ryzyka wystąpienia choroby.
- Na terenie województwa nie potwierdzono jeszcze żadnego przypadku afrykańskiego pomoru świń u dzików. Jednak mimo to, na wschodzie i północy województwa wyznaczono strefę buforową. W jej granicach prowadzony jest bierny monitoring, w ramach którego badane są wszystkie przypadki padłych dzików. Każdy dzik z odstrzału, nim trafi w ręce myśliwego, musi trafić do chłodni - dodaje.
Bogdan Konopka podkreśla, że celem strategicznym dla województwa świętokrzyskiego jest utworzenie dodatkowej bariery, poza naturalną granicą na Wiśle, uniemożliwiającej migrację dzików, które są głównym nośnikiem ASF, z ościennych regionów kraju.
- W związku z tym zarządziliśmy dziś prowadzenie przez dwa tygodnie akcji poszukiwania padłych dzików we wszystkich obwodach łowieckich. Dodatkowo, w porozumieniu z rolnikami i jednostkami samorządu terytorialnego, zarządzono ponowną inwentaryzację, aby ocenić skalę szkód wyrządzanych przez dziki. To pozwoli określić, czy ewentualny dodatkowy odstrzał dzików będzie konieczny. My nie walczymy z dzikami, tylko z wirusem ASF, w ten sposób chronimy gospodarkę - dodaje.
Główny lekarz weterynarii podkreśla, że ASF generuje ogromne straty dla rynku trzody chlewnej, który w Polsce wyceniony jest na ponad 20 mld zł.
- Wystąpienie ogniska choroby wiąże się z ogromnymi stratami. Zakłady i ubojnie tracą wówczas rynki zbytu, ponieważ nie mogą eksportować swojego mięsa. Na terenie województwa świętokrzyskiego znajduje się kilka zakładów, które posiadają uprawnienia do eksportu wieprzowiny na cały świat - wyjaśnia.
Rafał Nowak wicewojewoda świętokrzyski podkreśla, że strategia walki z ASF przedstawiona przez głównego lekarza weterynarii zakłada współdziałanie pomiędzy regionami, a także podjęcie zdecydowanych kroków, które mają zniwelować negatywne skutki choroby, m.in. odstrzał dzików, czy stawianie płotów ograniczających migrację dzikich zwierząt.

Tagi do tego wpisu
wicewojewoda Rafał Nowak Świętokrzyski Urząd Wojewódzki RK Kielce ASF Bogdan Konopka Główny Lekarz Weterynarii
Podobne wiadomości

Drugi odstrzał dzików w Świętokrzyskiem. W obawie przed ASF
Baćkowice i Iwaniska w żółtej strefie mapy ASF

ASF coraz bliżej Świętokrzyskiego
ASF prędzej czy później pojawi się w Świętokrzyskiem