Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Wojewoda: każdy szpital powinien mieć łóżka dla osób cierpiących na choroby zakaźne

W każdym świętokrzyskim szpitalu powinno być przygotowanych kilka łóżek na potrzeby osób cierpiących na choroby zakaźne, nie tylko na COVID-19. Takie zalecenie wydał wojewoda świętokrzyski.

Autor: Iwona Murawska

23.06.2020 12:06

image Zdjęcie ilustracyjne Fot. Piotr Michalski / Radio Kielce

Jak przypomina Zbigniew Koniusz, zgodnie z zapowiedziami, w szpitalu jednoimiennym w Starachowicach likwidowane są łóżka dedykowane osobom chorym na koronawirusa. Obecnie z 412 pozostało ich ponad 360. Lecznica do pracy sprzed epidemii ma powrócić pod koniec czerwca lub na początku lipca.

- W związku z tym każdy szpital powinien mieć mechanizm obronny, ponieważ pacjent z chorobą zakaźną może się pojawić w każdej chwili i trzeba mu pomóc i go leczyć. Dlatego rekomendacja wojewody jest taka, aby każdy szpital posiadał albo specjalnie wydzieloną salę, albo kilka miejsc na terenie lecznicy przeznaczonych dla pacjentów z koronawirusem lub zakażonych innym patogenem - dodał Zbigniew Koniusz.

Oddział buforowy powstał m.in. w Szpitalu Specjalistycznym w Końskich. Wojciech Przybylski, dyrektor lecznicy informuje, że uruchomiony został ponad dwa miesiące temu. Dotychczas było tam hospitalizowanych około 300 pacjentów i u 10 z nich potwierdzono zachorowanie na COVID-19, dlatego zostali przetransportowani do szpitala w Starachowicach.

- Są to pacjenci, którzy wymagają leczenia szpitalnego, a mają objawy gorączki, zapalenia płuc i nie chcemy ich od razu wpuszczać na oddział macierzysty, czyli np. na nefrologiczny, internistyczny czy chirurgiczny. Takiego pacjenta najpierw diagnozujemy w ciągu maksymalnie 24 godzin. Gdy wynik testu jest negatywny, wówczas chorego przenosimy na właściwy jego schorzeniom oddział. To bezpieczne i dla pacjenta i całego personelu szpitala - wyjaśnia dyrektor.

Tzw. strefa buforowa, czyli kilka łóżek dedykowanych osobom zakażonym powstać ma także m.in. w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Czerwonej Górze.

icon-tag

Tagi do tego wpisu

Zbigniew Koniusz RK Końskie koronawirus
other news

Podobne wiadomości

Zbigniew Koniusz: zdjęcie pewnych nakazów zostało odczytane jako oznaka super normalności

Zbigniew Koniusz: zdjęcie pewnych nakazów zostało odczytane jako oznaka super normalności

Zbigniew Koniusz: na wczesnym etapie udało się opanować rozwój epidemii  [OGLĄDAJ]

Zbigniew Koniusz: na wczesnym etapie udało się opanować rozwój epidemii [OGLĄDAJ]

Zbigniew Koniusz: nie ma lawinowego wzrostu zachorowań

Zbigniew Koniusz: nie ma lawinowego wzrostu zachorowań

Skąd tyle zakażeń? Wojewoda wyjaśnia

Skąd tyle zakażeń? Wojewoda wyjaśnia