Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Wielki sukces kieleckich lekarzy! Pierwszy przeszczep nerki w szpitalu na Czarnowie

Pierwszy przeszczep nerki w regionie świętokrzyskim wykonali lekarze z Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach. Zabieg został wykonany 2 lipca w Klinice Chirurgii Ogólnej, Onkologicznej i Endokrynologicznej. Szpital poinformował o tym na swoim profilu na portalu społecznościowym.

Autor: Radosław Podsiadły

16.07.2020 18:41 / Aktualizacja 17.07.2020 10:41

image 06.05.2020. Kielce. Wojewódzki Szpital Zespolony Fot. Wiktor Taszłow / Radio Kielce

Profesor Stanisław Głuszek, kierownik kliniki oraz rektor elekt Uniwersytetu Jana Kochanowskiego informuje, że chora jest aktualnie w dobrym stanie. Nerka rozpoczęła pracę.

- Pacjentka jest przygotowywana do wypisu ze szpitala, ale musimy jeszcze ustalić zasady postępowania po zakończonej hospitalizacji - wyjaśnia profesor.

Kobieta ma 58 lat. Jest mieszkanką województwa świętokrzyskiego. Była dializowana przez 5 lat. Zaproponowano jej przeszczep. Transplantacja była możliwa, dzięki przeprowadzonemu wcześniej w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym pobraniu narządów. Zespół podkreśla wspaniałą postawę rodziny dawcy, która zgodziła się na to, by doszło do pobrania organów. Dawca, za życia, również nie sprzeciwił się ich oddaniu po śmierci. Pobrano od niego: nerki, serce i wątrobę. Dawca i jego bliscy uratowali tym samym, życie kilkorga osób.

Przy przeszczepieniu nerki obecnych było kilkanaście osób: zespół chirurgów, w tym ze specjalizacją z transplantologii, anestezjolodzy, instrumentariuszki, pielęgniarka anestezjologiczna. Byli to: dr n. med. Jacek Bicki, prof. Stanisław Głuszek, lek. Jakub Kuchinka, lek. Magdalena Kołomańska, anestezjolodzy: lek. Grażyna Markowska, lek. Tomasz Buda, pielęgniarki: mgr Marzena Piasecka, mgr Bożena Jamróz, mgr Iwona Kulińska.

Profesor Stanisław Głuszek przypomina, że przygotowania do uruchomienia w Szpitalu Zespolonym w Kielcach ośrodka transplantacji nerek trwały 2 lata.

- W pierwszej kolejności otworzono Poradnię Transplantacyjną, a następnie sprostaliśmy kolejnym wymaganiom: przeszliśmy audyty, aby uzyskać niezbędne zgody do rozpoczęcia procedury transplantacji nerek - podsumowuje profesor.

icon-tag

Tagi do tego wpisu

Wojewódzki Szpital Zespolony przeszczep Stanisław Głuszek
other news

Podobne wiadomości

Przed 50 laty odbył się pierwszy w Polsce przeszczep nerki

Przed 50 laty odbył się pierwszy w Polsce przeszczep nerki

Pierwszy przeszczep szpiku w ŚCO, będą kolejne

Pierwszy przeszczep szpiku w ŚCO, będą kolejne