Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Wielka bitwa narodów upamiętniona rajdem

„Marsz wolności”, czyli rajd kliszowski upamiętnił wielką bitwę narodów z 1702 roku, znaną jako „Bitwa pod Kliszowem”. Polskie chorągwie i wojska saskie stoczyły tam bitwę z armią szwedzką. Bitwa pod Kliszowem była ostatnią, w której uczestniczyła polska husaria.

Autor: Marta Gajda

25.09.2020 14:15

image IV Rajd Wolności na trasie Rębów-Kliszów-Kije, upamiętniający Bitwę pod Kliszowem Fot. Marta Gajda / Radio Kielce

Wiesława Zając - drużynowa 30. Drużyny Harcerskiej im. Tadeusza Kościuszki w Kijach przypomina, że bitwa, którą stoczono w czasie III wojny północnej, miała miejsce na polach pomiędzy Kijami, Kokotem i Kliszowem w stronę Nidy.

- Idziemy mówiąc „Nigdy więcej, zawsze pokój”. Wszystkie sprawy rozwiązujemy na drodze rozmów, kompromisu, nigdy zbrojnie - zaznacza.

Piotr Magdziarz - dyrektor instytucji kultury Kasztelania w Kijach informuje, że cześć bohaterom, którzy polegli w obronie ojczyzny, można oddawać w różny sposób.

- Przypominamy wydarzenia z historii, ale przede wszystkim promujemy sport - dodaje. - Chcemy pokazać dzieciom, młodzieży, że również i w taki sposób można uczcić pamięć wielkich bohaterów. Myślę, że taka forma przemawia do młodych ludzi, pewne rzeczy lepiej zapamiętują - zaznacza.

Mariusz Kudasiewicz - dyrektor Zespołu Placówek Oświatowych w Kijach zaznacza, że pierwotna nazwa rajdu brzmiała „Tożsamość i Pamięć”. Jak mówi, pamięć o wydarzeniach historycznych jest naszym obowiązkiem i powinna być zawsze żywa.

- Najważniejsze jest wychowanie dzieci, młodzieży w duchu patriotycznym - dodaje.

Uczestniczący z rajdzie patriotycznym harcerze mówili, że to niezwykła lekcja historii, ale i podniesienie sprawności fizycznej.

Na polach pod Kliszowem starło się ponad 40 tys. żołnierzy z kilku państw. Była to jedna z największych bitew w dziejach. Sześciogodzinny bój zakończył się zwycięstwem Szwedów.

Galeria zdjęć IV Rajd Wolności na trasie Rębów-Kliszów-Kije (25.09.2020) [Zdjęcia: 15]
icon-tag

Tagi do tego wpisu

Kije RK Kazimierza Wielka
other news

Podobne wiadomości

Świętokrzyski Rajd Pielgrzymkowy w zmienionej formule

Świętokrzyski Rajd Pielgrzymkowy w zmienionej formule

Poznają uroki powiatu koneckiego. Trwa rajd PTTK

Poznają uroki powiatu koneckiego. Trwa rajd PTTK

W Wąchocku odbędą się bieg i rajd nocny

W Wąchocku odbędą się bieg i rajd nocny

Pijacki rajd przez centrum Kielc. Policja szuka świadków [ZDJĘCIA, WIDEO]

Pijacki rajd przez centrum Kielc. Policja szuka świadków [ZDJĘCIA, WIDEO]