Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Wielka atrakcja Pacanowa jest już otwarta

W Pacanowie po prawie dwóch latach przygotowań, uroczyście i z wielką pompą otwarto najnowszą atrakcję Europejskiego Centrum Bajki im. Koziołka Matołka. To „Akademia Bajki” - całoroczny park edukacyjny, rozlokowany na powierzchni dwóch hektarów, który powstał w sąsiedztwie Europejskiego Centrum Bajki.

Autor: Marta Gajda-Kruk

04.07.2021 17:56

image 04.07.2021. Pacanów. Wielkie otwarcie Akademii Bajki w Pacanowie. Na zdjęciu (od lewej): Aleksandra Stachniak - dyrektor Europejskiego Centrum Bajki im. Koziołka Matołka, Wiesław Skop - burmistrz Pacanowa, Mariusz Gosek - poseł i Marek Strzała, radny Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego Fot. Marta Gajda / Radio Kielce
Komentarze

- Misją akademii jest nauka poprzez kreatywną zabawę, rozwijanie wyobraźni i ciekawości świata. Ma być niezapomnianą przygodą dla zwiedzających. To niezwykle wzruszający moment dla całego zespołu Europejskiego Centrum Bajki. To najpiękniejszy park edukacyjny w całej Polsce - podkreśliła Aleksandra Stachniak, dyrektor placówki.

Park bajki dzieli się na dwie strefy. Pierwsza z nich jest ogólnodostępna, niebiletowana ze skateparkiem dla młodzieży, strefą relaksu, fontanną i bistro u Koziołka. Z kolei strefa biletowana, to mnóstwo atrakcji - dodaje dyrektor.

- Nawiązujemy tutaj do czterech ogrodów tematycznych. Rozpoczynamy podróż po literaturze od ogrodu komiksu Tytusa, Romka i A’Tomka, następnie plac Profesora Talenta, a kolejnym ogrodem, jest ogród bajek i baśni, gdzie na najmłodszych, czeka twórczość Marii Konopnickiej, jak również zwierzęta - zaznacza.

W zwierzyńcu można podziwiać m.in kuce, alpaki o wdzięcznych imionach Ela i Euforia. Kolejnym przystankiem Akademii Bajki jest ogród legend.

- W tym ogrodzie atrakcje zarówno ekstremalne, park linowy jak również grota solna z przepięknym spektaklem lalkowym, pierścień św. Kingi oraz otwarty plac zabaw „Bajkowe wydmy”. Wszystko połączone dodatkową fontanną. Ostatni element parku to ogród powieści. Są tu postaci z powieści „Porwanie Baltazara Gąbki” - wymienia Aleksandra Stachniak.

Najmłodsi, którzy odwiedzili Park Bajki są oczarowani. Ci, z którymi rozmawiała nasza reporterka zaznaczali, że to świetne miejsce.

- Oprócz zabawy można się sporo nauczyć i poczuć się jak w zoo - mówili mali zwiedzający.

Marek Strzała, radny Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego, podkreślił, że dla regionu to wspaniała promocja, zwiększająca możliwości turystyczne.

Wiesław Skop, burmistrz Pacanowa podziękował wszystkim, którzy przyczynili się do tego, aby to miejsce nie uległo stagnacji, ale się rozwijało, tworzyło nową jakość i przyciągało odwiedzających.

- Dziękuje wszystkim partnerom tego strategicznego obiektu, którzy włożyli tu swoją energię, wolę działania i serce. Bez tych partnerów byłoby trudniej - dodał.

Poseł Mariusz Gosek pogratulował i podziękował Aleksandrze Stachniak za sprawne rozwiązywanie problemów, które napotykała podczas realizacji inwestycji. Dodał, że Pacanów pięknieje, a Park Bajki i Europejskie Centrum Bajki jest wizytówką tego miasteczka.

Z nowej inwestycji w Pacanowie cieszy się też europoseł Adam Jarubas.

- Brawo Pacanów, brawo za konsekwencję, za energię, która przekonała dorosłych, że warto tutaj inwestować - powiedział.

Artur Bławat, wykonawca inwestycji podkreślił, że w Pacanowie powstało istotne w Europie miejsce rozrywki i zabawy dla najmłodszych.

- Tutaj w tym miejscu był staw. To miejsce dziś robi wrażenie. Dziś jesteśmy dumni z tej pracy, dumni z naszej firmy - dodał.

Z kolei Karolina Kępczyk, wieloletnia była dyrektor Europejskiego Centrum Bajki dodała, że kilka lat temu wyznaczono ścieżkę Europejskiego Centrum Bajki jako miejsce o europejskim znaczeniu.

Realizacja projektu „Rozbudowa Europejskiego Centrum Bajki o Park Edukacyjny „Akademia Bajki” w Pacanowie” kosztowała 21,6 mln zł, prawie 16,5 mln zł pochodzi z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego na lata 2014-2020.

Otwarcie Akademii Bajki wpisało się w tegoroczny Festiwal Kultury Dziecięcej - Pacanów - Gruzja. Wydarzenie zostało objęte honorowym patronatem Pierwszej Damy RP Agaty Kornhauser-Dudy.

Dziś w Pacanowie odbywają się z tej okazji liczne warsztaty w strefie twórczości: kaligrafii gruzińskiej, kowalstwa artystycznego, garncarskie, ceramiczne, chemiczne, z drzewa osikowego, slime, tworzenia pierożków chinkali, czy magnesów na plastrze brzozy, a także EKO ludków, kolorowych mikstur, żelowych świec, łapaczy snów, laleczek z włóczki, malowania na wodzie, ozdabiania kamieni i budowy domków dla owadów. Organizatorzy zapraszają również na warsztaty cyrkowe w wykonaniu Fundacji CircArt, upowszechniającej ideę nowocyrkową, a także artystów z Teatru Ognia Los Fuegos ze sztukami cyrkowymi w nowoczesnym podaniu.

Galeria zdjęć Pacanów. Wielkie otwarcie Akademii Bajki w Pacanowie (04.07.2021) [Zdjęcia: 21]
icon-tag

Tagi do tego wpisu

Adam Jarubas Europejskie Centrum Bajki Pacanów RK Kazimierza Wielka Mariusz Gosek Karolina Kępczyk Marek Strzała Aleksandra Stachniak
other news

Podobne wiadomości

Akademia Bajki kolejną atrakcją Pacanowa

Akademia Bajki kolejną atrakcją Pacanowa

Akademia Bajki będzie gotowa wiosną. Dla turystów przygotowano wiele atrakcji

Akademia Bajki będzie gotowa wiosną. Dla turystów przygotowano wiele atrakcji

Akademia Bajki w przyszłym roku dostępna dla zwiedzających

Akademia Bajki w przyszłym roku dostępna dla zwiedzających