Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Wiele wydarzeń na 40-lecie Solidarności

Wystawy, okolicznościowe wydawnictwo, jak również msza święta, warsztaty, programy radiowe i telewizyjne, a nawet konkurs. Między innymi te przedsięwzięcia wpiszą się w obchody 40-lecia powstania Solidarności. Niestety z powodu pandemii pierwotne założenia musiały ulec zmianie. Główne uroczystości zaplanowane są na 31 sierpnia.

Autor: Dorota Klusek

23.06.2020 15:25

Jak podkreśla Waldemar Bartosz, przewodniczący świętokrzyskiej Solidarności, tego dnia w siedzibie związku przy Plantach zostanie otwarta Biblioteka Solidarności. Będzie ona ogólnodostępna. W jej tworzeniu uczestniczy Instytut Pamięci Narodowej. W tym dniu odbędzie się także promocja nowego wydawnictwa – zapowiada Waldemar Bartosz.

- Będzie to „Kalendarium Solidarności świętokrzyskiej 1980-2020”. Mam nadzieję, że to będzie świetne źródło historyczne, dla tych ludzi, którzy interesują się historią, a być może pracują także naukowo – wyjaśnia.

O godzinie 18.00 w bazylice kataralnej w Kielcach rozpocznie się nabożeństwo sprawowane przez ordynariusza diecezji kieleckiej, biskupa Jana Piotrowskiego. W tym samym dniu, na Skwerze Żeromskiego zostanie otwarta ekspozycja przygotowana przez kielecką delegaturę Instytutu Pamięci Narodowej.

- Będzie to wystawa plenerowa pod tytułem „Tu rodziła się Solidarność”, ukazująca historię jej powstawania na terenie byłego województwa kieleckiego – mówi Patrycja Zatorska-Milewska, z IPN. Wcześniej ta wystawa będzie prezentowana w Końskich (od 1 lipca) oraz w Starachowicach (od 21 lipca).

Waldemar Bartosz zaznacza, że głównym obchodom będą towarzyszyły liczne wydarzenia, które zaplanowano na jesień.

- W pierwszej dekadzie września, w Wojewódzkim Domu Kultury w Kielcach, odbędzie się wystawa historyczna, która będzie miała podwójny wymiar. Z jednej strony będzie pokazywała te 40 lat Solidarności w różnych wydawnictwach, plakatach, a z drugiej – znajdą się na niej plakaty, które Solidarność wydawała przez 40 lat. Myślę, że to będzie znamienne wydarzenie, ponieważ w naszym regionie posiadamy wszystkie plakaty, które Solidarność wydawała w kraju – podkreśla przewodniczący.

Skoro o dawnych wydawnictwach mowa, Archiwum Państwowe w Kielcach zorganizuje warsztaty, na których uczestnicy dowiedzą się, jak zabezpieczyć materiały historyczne.

- Te wydawnictwa związane z Solidarnością sprzed 40 lat były drukowane w bardzo prymitywny sposób, bo tylko taki był możliwy. One powoli znikają, ale żeby nie uległy całkowitemu zniszczeniu pracownicy Archiwum Państwowego pokażą domowe wręcz techniki ich zabezpieczenia – tłumaczy Waldemar Bartosz. Do działań zostanie włączona także młodzież z Ochotniczych Hufców Pracy. Młodzi ludzie mają zorganizować rajd Solidarności, jak również wezmą udział w konkursie plastycznym.

W upamiętnienie rocznicy 40-lecia istnienia Solidarności włączyło się także  Radio Kielce. W wakacje na naszej antenie w audycji „(Nie)bezpieczne związki” pokażemy historię związku – wydarzenia i ich konsekwencje.

Z kolei w wakacyjne poniedziałki będzie można usłyszeć mini-wywiady z ludźmi świętokrzyskiej Solidarności. Natomiast 31 sierpnia, historia Solidarności będzie prezentowana po serwisach. Informacje te będzie też można znaleźć na naszej stronie internetowej.

Wydarzenia rocznicowe się planowane także w każdym z powiatów województwa świętokrzyskiego. Ich szczegóły dopiero poznamy.

icon-tag

Tagi do tego wpisu

NSZZ Solidarność Waldemar Bartosz IPN Archiwum Państwowe bp Jan Piotrowski RK Kielce Wojewódzki Dom Kultury Bazylika Katedralna Biblioteka Solidarności wystawa „Tu rodziła się Solidarność” Patrycja Zatorska-Milewska
other news

Podobne wiadomości

Przypomnimy ludzi „Solidarności”

Przypomnimy ludzi „Solidarności”

Koncerty, konferencje i wystawy. Przygotowania do 40. rocznicy powstania „Solidarności”

Koncerty, konferencje i wystawy. Przygotowania do 40. rocznicy powstania „Solidarności”

Związkowcy z Solidarności podsumowali rok

Związkowcy z Solidarności podsumowali rok

Waldemar Bartosz: trzeba bronić tradycji „Solidarności”

Waldemar Bartosz: trzeba bronić tradycji „Solidarności”