Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Wewnątrz zalewu w Radoszycach bije źródło

W zalewie Antoniów w Radoszycach możliwa jest kąpiel w źródlanej wodzie. Wstępne badania sanepidu wykazały doskonałą jakość wody, której źródło bije dodatkowo w samym zalewie. Zbiornik powstał w 2019 roku i ma ponad 20 hektarów powierzchni.

Autor: Magdalena Galas-Klusek

16.07.2020 12:43

image 28.05.2020. Radoszyce. Zalew Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Burmistrz gminy Michał Pękala zapewnia, że doskonałą jakość wody wykazały badania przeprowadzone przed rozpoczęciem sezonu.

- Sanepid stwierdził, że jest to woda najwyższej jakości. Wkrótce badania będą przez tę instytucję powtarzane, dodatkowo sami na bieżąco monitorujemy stan wody, mamy swoją jednostkę, która wykonuje badania - mówi burmistrz.

Michał Pękala podkreśla, że woda w kąpielisku zawdzięcza swoją jakość źródlanej wodzie, która wpływa do zalewu i bijącym źródle o dużej wydajności, odkrytym w północnej części zbiornika.
Nad zalewem funkcjonują 2 strzeżone w sezonie kąpieliska (w godzinach 10.00-18.00).

Jak informuje Robert Orzechowski, kierownik Nadzoru Higieny Środowiska w Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Kielcach, wodę w kąpieliskach zgodnie z rozporządzeniem klasyfikuje się jako niedostateczną, dostateczną, dobrą lub doskonałą. Pełna klasyfikacja kąpieliska możliwa jest dopiero po 4 latach.

Według ubiegłorocznych wskaźników doskonałą wodę odnotowano w Sielpi w powiecie koneckim oraz Sędziszowie w powiecie jędrzejowskim. Natomiast jako dobrą oceniono wodę w Suchedniowie w powiecie skarżyskim, Gutwinie w powiecie ostrowieckim i Piachach w starachowickim. Pozostałe zbiorniki nie są sklasyfikowane.

Galeria zdjęć Radoszyce. Zalew (28.05.2020) [Zdjęcia: 16]
icon-tag

Tagi do tego wpisu

zalew Sielpia Gutwin Radoszyce Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Kielcach Piachy Michał Pękala RK Końskie Robert Orzechowski
other news

Podobne wiadomości

Nowa atrakcja turystyczna w powiecie koneckim

Nowa atrakcja turystyczna w powiecie koneckim

Radoszyce chcą konkurować z Sielpią. Powstanie miejsce do odpoczynku i rekreacji

Radoszyce chcą konkurować z Sielpią. Powstanie miejsce do odpoczynku i rekreacji

Przybędzie nowa wyspa. Skończy się tłok na plaży?

Przybędzie nowa wyspa. Skończy się tłok na plaży?

W Radoszycach powstanie 22-hektarowy zalew

W Radoszycach powstanie 22-hektarowy zalew