Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Wąchock będzie miał obwodnicę. Ogłoszono przetarg [OGLĄDAJ]

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad w Kielcach ogłosiła przetarg na budowę obwodnicy Wąchocka. To pierwszy krok do wykonania tej inwestycji.

Autor: Marek Orkisz , Anna Głąb

15.06.2020 09:38 / Aktualizacja 15.06.2020 13:33

image 15.06.2020. Wąchock. Konferencja wiceministra infrastruktury. Na zdjęciu (od lewej): Krzysztof Strzelczyk - dyrektor Kieleckiego Oddziału GDDKiA, Krzysztof Słoń - senator PiS, Anna Krupka - wiceminister sportu, Rafał Weber - wiceminister infrastruktury, Agata Wojtyszek - poseł PiS, Jarosław Rusiecki - senator PiS i Zbigniew Koniusz - wojewoda świętokrzyski Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

- Trasa znalazła się w rządowym programie budowy stu obwodnic - poinformował wiceminister infrastruktury Rafał Weber. Jak dodał, trzy miesiące temu w tym samym miejscu podpisywany był program inwestycyjny na budowę. W tym czasie udało się przygotować dokumenty potrzebne do ogłoszenia przetargu.

Program budowy stu obwodnic skierowany jest do małych miejscowości, w których ruch tranzytowy utrudnia codzienne życie. Rząd przeznacza na ten cel 28 mld zł. W naszym województwie w ramach tego programu znalazła się także budowa obwodnicy Starachowic i Osieka.

Krzysztof Strzelczyk, dyrektor GDDKiA w Kielcach przypomina, że trasa będzie miała prawie 13 kilometrów długości, będzie drogą dwujezdniową. Patrząc od strony Skarżyska, będzie poprowadzona równolegle do drogi krajowej nr 42, przetnie ją na wysokości Wielkiej Wsi. Dalej będzie wiodła południową stroną do miejscowości Rataje, skąd zejdzie do Starachowic.

Wiceminister sportu Anna Krupka przypomniała, że program budowy stu obwodnic był ogłoszony podczas kampanii parlamentarnej, a teraz następuje jego realizacja.

- My dotrzymujemy obietnic. O obwodnicę od pierwszych dni pracy zabiegali także radni Wąchocka - przypomniała wiceminister Anna Krupka.

Poseł Agata Wojtyszek przez wiele lat pracy w samorządzie i jako wojewoda pracowała nad doprowadzeniem budowy do finału.

- Odbyłam wiele rozmów z radnymi Wąchocka. Później były prace w parlamentarnej komisji infrastruktury. Jestem przekonana, że ta droga rozwiąże problemy komunikacyjne również Starachowic. Problem bezpieczeństwa przechodniów i dzieci idących do szkoły - dodała.

Senator Jarosław Rusiecki mówił, że to historyczny moment. Inwestycja pozwoli spiąć ruch w północnej części województwa i znacząco wpłynie na gospodarkę. Przypomniał, że wśród strategicznych inwestycji drogowych w tej części jest obwodnica Opatowa oraz most nad Kamienną w Starachowicach.

Senator Krzysztof Słoń podkreślił, że spotkanie takie jak dzisiejsze to dowód na to, że nasze państwo funkcjonuje, nie zostało zablokowane przez pandemię.

- Nie czekamy zamknięci, pracujemy nawet więcej niż w zwykłym trybie. Teraz potrzeba nam takich inwestycji, bo one są kołem napędowym gospodarki. W południowej części kraju podobnym przykładem jest budowa Via Carpatia - powiedział.

Wojewoda świętokrzyski Zbigniew Koniusz dodał, że reprezentuje rząd, który kontynuuje prace rozpoczęte przez poprzedników.

- Budujemy relacje między ludźmi, a Polska kwitnie. Mimo tego, że świat jest nieprzewidywalny. Prowadzimy statek, jakim jest Polska, do bezpiecznego portu, jakim jest dobrobyt - zaznaczył.

Oferty na wykonanie obwodnicy Wąchocka można składać do końca lipca. Rozstrzygnięcie postępowania przetargowego ma nastąpić do końca roku. Oddanie inwestycji planowane jest na 2024 rok.

Galeria zdjęć Wąchock. Konferencja wiceministra infrastruktury (15.06.2020) [Zdjęcia: 11]
icon-tag

Tagi do tego wpisu

Krzysztof Słoń Wąchock GDDKiA Jarosław Rusiecki Anna Krupka Agata Wojtyszek RK Starachowice Krzysztof Strzelczyk Zbigniew Koniusz Program budowy 100 obwodnic
other news

Podobne wiadomości

Powstaną obwodnice Chmielnika i Osieka

Powstaną obwodnice Chmielnika i Osieka

Będą rządowe pieniądze na obwodnicę Ostrowca

Będą rządowe pieniądze na obwodnicę Ostrowca

Są pieniądze na małą obwodnicę Ostrowca. Dokument podpisany

Są pieniądze na małą obwodnicę Ostrowca. Dokument podpisany

Wąchock będzie miał obwodnicę. Przetarg w ciągu trzech miesięcy [OGLĄDAJ]

Wąchock będzie miał obwodnicę. Przetarg w ciągu trzech miesięcy [OGLĄDAJ]