Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

W Zochcinku powstanie pszczela farma. Pierwsza taka w województwie

W Zochcinku w powiecie opatowskim powstanie pierwszy w województwie „pszczeli świat”. Będzie to ośrodek edukacji ekologicznej, w którym prowadzone będą m.in. zajęcia zwracające uwagę na rolę pszczół w środowisku oraz wzrost świadomości przyrodniczej.

Autor: Michał Kita

15.06.2020 15:45

image 15.06.2020. Kielce. Podpisanie umów w WFOŚiGW. Przemawia Ryszard Gliwiński - prezes WFOŚiGW Fot. Michał Kita / Radio Kielce

„Pszczeli świat” będzie znajdował się na terenie Domu Pomocy Społecznej w Zochcinku. Oprócz pasieki z 27 ulami powstanie tam m.in. dom pszczelarza, czy stanowiska do apiterapii, czyli leczenia miodem i produktami pszczelimi. Inwestycja będzie zrealizowana dzięki wsparciu z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, który przekazał na ten cel dofinansowanie w wysokości 200 tys. zł.   

Zdaniem Ryszarda Gliwińskiego, prezesa funduszu, powiat opatowski jako pierwszy w regionie wyraził zainteresowanie projektem uwzględniającym ważną rolę pszczół w ekosystemie.  

- Inwestycja ma przede wszystkim walor edukacyjny. Skorzystają z niej także osoby starsze m.in. pensjonariusze Domu Pomocy Społecznej. Ścieżka edukacyjna „pszczeli świat” będzie mogła stać się sporą atrakcją nie tylko w powiecie opatowskim, ale w całym województwie świętokrzyskim - dodaje.

Małgorzata Jalowska, wicestarosta powiatu opatowskiego podkreśla, że realizowany projekt pozwoli zwrócić uwagę na rolę pszczół w środowisku oraz wzrost świadomości przyrodniczej oraz aktywizacji lokalnej społeczności.

- Dzięki tej inicjatywie uczniowie szkół średnich, wśród, których mamy także klasy rolnicze będą mogły praktycznie poznawać życie pszczół i zasady dotyczące ich hodowli.

Oferta „pszczelego świata” skierowana będzie także do mieszkańców DPS-u, którzy m.in. podczas warsztatów terapii zajęciowej będą mogli odbywać zajęcia w ramach apiterapii - wyjaśnia.

W podpisaniu umowy na dofinansowanie dla powiatu opatowskiego wzięła udział wiceminister sportu Anna Krupka. Świętokrzyska parlamentarzystka Prawa i Sprawiedliwości podkreśliła, że udzielenie wsparcia na powstanie ośrodka wspierającego pszczelarstwo jest wyrazem wszechstronnej troski o środowisko naturalne.

- Cieszę się z tej inwestycji. Pszczeli świat pozwoli na to, aby dzieci i młodzież mogły poznawać, jakimi prawami rządzi się przyroda, to nie tylko inwestycja w środowisko, przyrodę, ale także w edukacje młodych pokoleń - podkreśla.

Poseł Andrzej Kryj, podkreśla, że inwestycja w Zochcinku pozwoli zwrócić uwagę na ważną rolę pszczół w naszym ekosystemie.

- Często słyszymy, że nieumiejętne stosowanie oprysków przez rolników powoduje, ze pszczoły giną. Czasem także dochodzi do złośliwych aktów wandalizmu, niszczenia, czy podpalania uli i pasiek. To ogromna tragedia dla pszczelarzy, ale także ogromny problem dla środowiska. Myślę, ze ośrodek zlokalizowany w Zochcinku pozwoli zwiększyć świadomość społeczeństwa dotyczącą   roli tych pożytecznych owadów w przyrodzie - zaznacza.

Zdaniem senatora Krzysztofa Słonia, inicjatywa przyczyni się do  popularyzowania i wsparcia polskiego pszczelarstwa.

- Takie działania edukacyjne i wspierające, to przyszłość najbliższych lat. Życzę, aby inne samorządy poszły za przykładem powiatu opatowskiego. Wato to robić, jeśli nadal chcemy żyć w zdrowym, czystym i ekologicznym środowisku - dodaje.

Powierzchnia bazy edukacyjnej „pszczeli świat” w Zochcinku wyniesie 1,3 ha. Inwestycja ma zostać zrealizowana do listopada 2020 roku.

Galeria zdjęć Kielce. Podpisanie umów w WFOŚiGW (15.06.2020) [Zdjęcia: 13]
icon-tag

Tagi do tego wpisu

Krzysztof Słoń Opatów DPS Zochcinek Anna Krupka Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej RK Ostrowiec Św. RK Kielce Andrzej Kryj Ryszard Gliwiński Małgorzata Jalowska pszczoły Pszczeli świat
other news

Podobne wiadomości

Opryski zabijają pszczoły

Opryski zabijają pszczoły

Pszczoły murarki zamieszkały w parku

Pszczoły murarki zamieszkały w parku

Fatalny okres dla pszczelarzy. Owady masowo wymierają

Fatalny okres dla pszczelarzy. Owady masowo wymierają

Pszczoły wracają do lasów

Pszczoły wracają do lasów