Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

W Skarżysku będą produkować karabin Black Widow III

Czarna Wdowa, czyli Black Widow III to nowy karabin wymyślony i wyprodukowany w Skarżysku-Kamiennej. Trwają rozmowy nad kontraktacją produkcji tej broni dla wojska.

Autor: Anna Głąb

01.10.2021 19:52

image 01.10.2021. Starachowice. Prezentacja karabinu Black Widow III. Na zdjęciu (od lewej): konstruktorzy Przemysław Jaworski i Rafał Cygański Fot. Anna Głąb / Radio Kielce
Komentarze

Przemysław Jaworski i Rafał Cygański tworzą dwuosobową firmę, działającą w Skarżyskim Inkubatorze Przedsiębiorczości.  W planach maja produkcję broni na szeroki rynek, zarówno krajowy jak i zagraniczny.

Black Widow nadaje się do walki na bliskich dystansach, np. w budynkach czy statkach powietrznych, ale ze względu na niewielkie rozmiary może stanowić uzbrojenie załóg pojazdów pancernych. Najmniejszy karabin waży 2,7 kg, ale trwają prace nad zmniejszeniem jego wagi jeszcze o ok. 300 g. Amunicja do niego jest standardowa, o kalibrze 5,56 mm. W magazynku zmieści się 30 nabojów, a karabin jest w stanie oddać nawet 900 strzałów na minutę, ale realnie szybkostrzelność wynosi około 500 strzałów. Pociski są niesione na odległość 300 m. Karabin został opracowany w kilku modelach, z różnymi rodzajami kolb i celowników.

- Nasz karabin łączy cechy pistoletu maszynowego i karabinka szturmowego. Jest celny. Może strzelać ogniem pojedynczym i ciągłym, jest odporny na zabrudzenia, a wykonujemy go z wysokiej jakości stopu aluminium - mówi jeden z konstruktorów, Rafał Cygański.

Jak do tej pory powstało 30 egzemplarzy broni, ale trwają rozmowy nad podpisaniem kontraktów wojskowych w kraju i za granicą, wówczas może się rozpocząć produkcja seryjna. Nie będzie to broń tania, bo do jej produkcji wykorzystane są materiały wysokiej jakości.

Karabin Black Widow został zaprezentowany podczas ostatniego Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach, a jego konstruktorzy już pracują nad kolejnymi rodzajami uzbrojenia. Na warsztacie jest granatnik kaliber 40 milimetrów i karabin na amunicję podkalibrową, przeznaczonym wyłącznie na potrzeby wojska.

Galeria zdjęć Starachowice. Prezentacja karabinu Black Widow III (01.10.2021) [Zdjęcia: 7]
icon-tag

Tagi do tego wpisu

Skarżysko-Kamienna broń RK Starachowice