Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

W Piekoszowie nowa droga dzięki rządowej dotacji

Po wielu latach jazdy po piachu i błocie, mieszkańcy ulic Klonowej i Kasztanowej w Piekoszowie mają w końcu asfaltową drogę. Ulice już są używane, ale dziś oficjalnie otworzył je Zbigniew Piątek, wójt gminy.

Autor: Daniel Lenart

10.07.2020 17:02

image 10.07.2020. Piekoszów. Otwarcie nowej drogi. Na zdjęciu (od lewej): Bartłomiej Dorywalski - poseł, Agata Wojtyszek - poseł, Zbigniew Piątek - wójt gminy Piekoszów, Zbigniew Koniusz - wojewoda świętokrzyski, Krzysztof Lipiec - poseł, Krzysztof Słoń - senator Fot. Wiktor Taszłow / Radio Kielce

- W ramach inwestycji została położona nawierzchnia asfaltowa, po dwóch stronach są chodniki, jest nowoczesne, ledowe oświetlenie, jak również odwodnienie i kanalizacja deszczowa. Całość inwestycji zamknęła się w kwocie 4,8 mln zł – powiedział wójt.

Jak podkreśla, modernizacja dróg nie byłaby możliwa, gdyby nie rządowe wsparcie z Funduszu Dróg Samorządowych, który wyłożył na inwestycję ponad 2 mln zł. Obecny na otwarciu dróg, poseł Krzysztof Lipiec, lider świętokrzyskich struktur Prawa i Sprawiedliwości mówił, że rząd wsparł wiele inwestycji drogowych w naszym regionie.

- W 2019 ruszyły duże pieniądze. Do województwa świętokrzyskiego w ramach Funduszu Dróg Samorządowych trafiło ponad 300 mln zł. Ponad 300 kilometrów dróg zostało przeprojektowanych, zmodernizowanych, czy nawet wybudowanych. To jest znacząca pomoc dla samorządów – podkreślał Krzysztof Lipiec.

Dofinansowanie rządowe gminie Piekoszów przekazała Agata Wojtyszek, jeszcze jako wojewoda. Obecna posłanka Prawa i Sprawiedliwości wspominała, że w roku 2018 odwiedziła mieszkańców oddawanych dziś ulic.

- Mieszkańcy prosili, aby spowodować, że remont ulicy będzie możliwy. Ksiądz święcąc dziś drogę mówił, że jeszcze w styczniu chodził tu po kolędzie przez błoto. Dziś możemy przejechać nowoczesną trasą  – podkreślała parlamentarzystka.

Krzysztof Słoń, senator Prawa i Sprawiedliwości informował, że wsparcie dla samorządów było możliwe dzięki dobrej współpracy premiera i prezydenta Andrzeja Dudy.

– Fundusz Dróg Samorządowych, to dzieło naszego rządu, które zostało potwierdzone przez pana prezydenta Andrzeja Dudę. To również pokazanie, że w samorządach można robić coś na dużą skalę – stwierdził senator.

Mieszkańcy zmodernizowanej ulicy, Wiesław Kaczmarski i Ryszard Fatyga twierdzą, że nie ma sensu porównywać starej drogi do nowej. Zmiana jest ogromna.

- Jak było sucho, to kurz i pył unosił się na kilometr, wlatywał do mieszkań. Jak był deszcz, to wszędzie były kałuże i błoto – opowiadali.

Nie wszyscy są jednak zadowoleni z inwestycji. Marian Derbis, również mieszkaniec ulicy twierdzi, że droga jest pełna fuszerek. On i jego sąsiedzi nie mają parkingów przed swoimi posesjami, bo różnica wysokości między podwórkiem, a drogą jest zbyt duża. Jak twierdzą, to uniemożliwia im prowadzenie działalności gospodarczej. – Przed modernizacją droga i podwórka były na jednym poziomie – zarzucał Marian Derbis.

Zbigniew Piątek z zarzutami się nie zgadza. Jak tłumaczy posesje przy żwirowej drodze były na różnych wysokościach i nie sposób było tak zaprojektować ulicy, żeby dopasować ją do każdej nieruchomości. – Tak wygląda sytuacja, kiedy mieszkania są budowane zanim powstanie asfaltowa droga. Wszystko jest zgodnie z projektem – stwierdził wójt.

Poparł go Marek Sorbian, sołtys Piekoszowa. – Ta droga była fatalna, bo wszędzie były dziury. Trzeba było je co rok uzupełniać. Dzięki zabiegom pana wójta i obecnych gości mamy teraz drogę o wysokim poziomie wykonania – powiedział sołtys.

Zbigniew Koniusz, wojewoda świętokrzyski zaapelował do samorządowców o korzystanie z rządowego wsparcia. – Nie potrzeba zabiegać, rząd do was biegnie z pieniędzmi. 36 mld na drogi samorządowe, to są takie pieniądze, że praktycznie nie do przerobienia. Wystarczy aplikować do urzędu i te pieniądze będą – przekonywał Zbigniew Koniusz.

Galeria zdjęć Piekoszów. Otwarcie nowej drogi (10.07.2020) [Zdjęcia: 23]
icon-tag

Tagi do tego wpisu

Krzysztof Lipiec Krzysztof Słoń Piekoszów PiS Zbigniew Piątek Agata Wojtyszek RK Kielce Fundusz Dróg Samorządowych Zbigniew Koniusz Marek Sorbian
other news

Podobne wiadomości

„Łączy nas Polska” w Piekoszowie. Aktywna i bardzo udana kadencja prezydenta Dudy

„Łączy nas Polska” w Piekoszowie. Aktywna i bardzo udana kadencja prezydenta Dudy

Pierwsza dama z wizytą w Piekoszowie

Pierwsza dama z wizytą w Piekoszowie

Wielka inwestycja w Piekoszowie. Dziś gmina otrzymała dofinansowanie

Wielka inwestycja w Piekoszowie. Dziś gmina otrzymała dofinansowanie

Dom Kultury w Piekoszowie będzie ładniejszy i bardziej funkcjonalny

Dom Kultury w Piekoszowie będzie ładniejszy i bardziej funkcjonalny