Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

W Osieku znów będzie posterunek. Umowa została podpisana

Mieszkańcy Osieka znów będą mieli posterunek policji. Placówka zostanie przywrócona po 8 latach. Została zlikwidowana w 2012 roku, w czasie rządów PO-PSL. Dziś została podpisana umowa na modernizację siedziby dla jednostki.

Autor: Monika Miller

01.07.2020 12:22

image 01.07.2020. Kielce. Podpisanie umowy na modernizację posterunku policji w Osieku. Na zdjęciu (od lewej): Grzegorz Leszczyński - właściciel firmy A-Z Elektryka, nadinsp. Paweł Dzierżak - komendant wojewódzki policji w Kielcach i Zbigniew Koniusz - wojewoda świętokrzyski Fot. Monika Miller / Radio Kielce

Nadinspektor Paweł Dzierżak, komendant wojewódzki policji w Kielcach informuje, że przywrócenie posterunku to inicjatywa lokalnej społeczności.

- Przeprowadziliśmy analizy poziomu bezpieczeństwa w gminie i z naszej strony zyskało to akceptację - mówi.

Pracę znajdzie tam 5 policjantów. Rafał Łysiak, burmistrz Osieka zauważa, że w gminie jest 8 tys. mieszkańców i 17 sołectw. Jest tam także skrzyżowanie ruchliwej drogi krajowej 79 z drogą wojewódzką 765.

- Co prawda w gminie jest bezpiecznie, jednak nie ukrywam, że reaktywacja posterunku jest bardzo ważna, zarówno w opinii mieszkańców, jak i mojej. Posterunek funkcjonował wcześniej kilkadziesiąt lat i został zlikwidowany w 2012 roku - mówi.

Mieszkańcy w celu skontaktowania się z funkcjonariuszami musieli dojeżdżać do oddalonego o 20 km Staszowa lub Połańca. Wojewoda świętokrzyski Zbigniew Koniusz zauważył, że od 5 lat rząd odtwarza infrastrukturę, która została zlikwidowana w czasie poprzednich rządów.

- Nie tylko robimy remonty, ale także planujemy otwieranie nowych posterunków. To jest kluczem do tworzenia państwa opiekuńczego - dodał wojewoda.

Siedziba policji w Osieku będzie mieściła się przy miejscowym rynku. To niewielki, wolnostojący budynek. Łączny koszt inwestycji to ponad 1 mln zł. Gmina Osiek przeznaczy na ten cel 250 tys. zł. Pozostałe pieniądze będą pochodziły z MSWiA.

Za modernizację odpowiedzialna będzie firma A-Z Elektryka. Właściciel firmy Grzegorz Leszczyński informuje, że zaplanowano generalny remont posterunku i garażu. Ponadto zostaną wymienione wszystkie instalacje wraz z przyłączami. Przekazanie placu budowy odbędzie się w przyszłym tygodniu. Całość ma być gotowa w 2021 roku.

Przypomnijmy, przywracanie posterunków policji to jedno z priorytetowych działań rządu Prawa i Sprawiedliwości. W województwie świętokrzyskim do tej pory odtworzono między innymi komisariat w Mircu i Bielinach. Trwają prace w Chmielniku i Chęcinach.

icon-tag

Tagi do tego wpisu

Osiek MSWiA posterunek policji RK Sandomierz Paweł Dzierżak Zbigniew Koniusz
other news

Podobne wiadomości

Kolejny posterunek dla mieszkańców świętokrzyskiego

Kolejny posterunek dla mieszkańców świętokrzyskiego

Bieliny będą miały posterunek policji

Bieliny będą miały posterunek policji