Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

W Maleńcu cofnęli się w czasie. Wyjątkowa lekcja historii podczas Kuźnic Koneckich

Jak pozyskiwano węgiel drzewny do XIX-wiecznej fabryki i jak przetapiano żelazo z kruchej rudy z pobliskich kopalni - tego można się było dowiedzieć podczas 21. Kuźnic Koneckich w Maleńcu.

Autor: Magdalena Galas-Klusek

26.09.2020 17:58

image 26.09.2020 Maleniec. Kuźnice Koneckie Fot. Magdalena Galas-Klusek / Radio Kielce

Przy Zabytkowym Zakładzie Hutniczym w Maleńcu można było zobaczyć tradycyjny mielerz, czyli niepozorny, dymiący się kopiec ziemi, wewnątrz którego usypano drewno. Jak wyjaśnia Maciej Chłopek, dyrektor muzeum, to rekonstrukcja jednego z tysięcy mielerzy z lat 20. XIX wieku, jakie pracowały w świętokrzyskich lasach.

- Pozyskiwano z nich węgiel drzewny, który napędzał XIX-wieczne fabryki. Węgiel pozyskiwano z twardych drzew liściastych: buków i brzóz - mówi dyrektor.

Po uzyskaniu węgla drzewnego z mielerza uczestnicy mogli przejść do stanowiska Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach, gdzie Maciej Szlęzak prezentował wytop żelaza tradycyjną metodą w piecu kotlinkowym, zwanym też dymarką.

- Dosypujemy węgiel drzewny na dno pieca, a później na zmianę kruchą rudę i węgiel drzewny. Taki proces mógł trwać dobę lub dłużej - wyjaśnia.

Podczas tegorocznych Kuźnic Koneckich wręczono nagrody dla wyróżniających się osobowości i firm, a całość wydarzenia zakończy teatr ognia - taniec z żywym ogniem.

Galeria zdjęć Maleniec. Kuźnice Koneckie (26.09.2020) [Zdjęcia: 8]
icon-tag

Tagi do tego wpisu

Maleniec kuźnice koneckie RK Końskie
other news

Podobne wiadomości

Bieg Rolnika inauguruje Kuźnice Koneckie

Bieg Rolnika inauguruje Kuźnice Koneckie

Niezwykłe walki podczas „Kuźnic Koneckich” [ZDJĘCIA]

Niezwykłe walki podczas „Kuźnic Koneckich” [ZDJĘCIA]