Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

W konkursie „Przedwiośnie 2020” przyznano aż dwie grand prix [LISTA]

Małgorzata Stępnik i Rafał Urbański zdobyli dwie równorzędne grand prix podczas 43. Interdyscyplinarnego Konkursu Plastycznego Województwa Świętokrzyskiego „Przedwiośnie 2020”. Zostali wyłonieni spośród 67 finalistów. Wręczenie nagród odbyło się w piątek w Biurze Wystaw Artystycznych w Kielcach.

Autor: Dorota Klusek

26.06.2020 21:41

image 26.06.2020 Kielce. Wręczenie nagród w konkursie „Przedwiośnie 2020” Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

„Przedwiośnie” to najpoważniejszy konkurs organizowany przez BWA, ale też coroczne święto świętokrzyskich artystów. Udział w mim mogą wziąć profesjonalni twórcy związani z naszym województwem przez pochodzenie, wykształcenie lub przynależność do związków twórczych.

Tegoroczna edycja, z powodu pandemii, stała pod znakiem zapytania, ale jak podkreśla Stanisława Zacharko-Łagowska, dyrektor BWA, udało się zachować ciągłość imprezy.

- Jesteśmy zadowoleni, bo artyści dopisali. Do konkursu zgłosiło się 87 osób. Weryfikację przez bardzo surowe jury przeszło 67. Ponad 150 prac prezentujemy w dwóch salach galerii górnej i dolnej. Ale co bardzo nas cieszy, dopisali sponsorzy, którzy często mając sami problemy i trudności, dowartościowali naszych artystów, mając na względzie zapewne również i to, że w obecnej sytuacji nagroda na „Przedwiośniu” to nie jest tylko satysfakcja, ale również bardzo ważne wsparcie materialne - podkreśla.

Dyrektor zwróciła uwagę na poziom dzieł prezentowanych podczas tegorocznego „Przedwiośnia”.

- Jest wiele naprawdę interesujących prac, które niejednokrotnie korespondują z bieżącą sytuacją, z pandemią również. Kilkoro artystów podjęło się tego tematu, w pracach dwojga z nich pojawiają się maseczki ochronne. Również jedna z nagrodzonych prac odnosi się do wirtualnego zwiedzania muzeum. Artyści na bieżąco reagują na to, co się wokół nas dzieje i od razu to komentują – zauważyła.

- To bogactwo różnorodności techniki, tematów, konwencji plastycznych jest zawsze bodaj największą wartością „Przedwiośnia”, bo też świadczy o tym, jak bardzo kreatywne, interesujące jest nasze środowisko plastyczne - dodała.

Jury pod przewodnictwem profesor Ireny Nawrot-Trzcińskiej, artystki multimedialnej związanej z Uniwersytetem Marii Curie-Skłodowskiej, zadecydowało o przyznaniu dwóch równorzędnych nagród głównych.

Pierwsza trafiła do Małgorzaty Stępnik za pracę pod tytułem „Pytania i rozmowy przy stole”. Artystka operuje symbolami znanymi każdemu z nas i bazując na nich, prowokuje odbiorcę do zastanowienia się nad kwestiami egzystencjalnymi.

- Jest stół, a na nim talerze. Natomiast na talerzach nie ma posiłku, tylko podane różne myśli, pytania, zagadnienia, które prowokują widza do tego, by się zastanowić jak wyglądają nasze relacje, jak wygląda dzisiejszy świat - tłumaczy.

Co ciekawe Małgorzata Stępnik dotychczas najczęściej prezentowała na wystawach zdjęcia, a teraz zaskoczyła instalacją.

- Tym razem chciałam pokazać coś innego niż fotografia - wyjaśniła.

Drugą równorzędną grand prix otrzymał Rafał Urbański za interaktywną instalację muzealną, w której centrum jest „Portret kobiety ze szklanką”. W ten sposób zabrał głos w sprawie wartościowania sztuki.

- Tą pracą chciałem zwrócić uwagę, że nie tylko złote ramy, nie tylko obraz, który jest przedstawiający, ma wartość. Chciałbym, żeby wreszcie były doceniane obrazy abstrakcyjne. Zrobiłem taką pracę, która jest ironiczna, która piętnuje nasze postrzeganie sztuki. Nie może być tak, że my co jakiś czas odsuwamy sztukę na boczne tory, bo nikt jej nie rozumie - mówił.

Podczas wieczoru swojej nagrody przyznali także sponsorzy.

W tym roku finał „Przedwiośnia” był połączony z wręczeniem nagród kieleckiego urzędu miasta za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej oraz upowszechniania i ochrony kultury za 2019 rok.

LISTA NAGRODZONYCH:

NAGRODA PREZYDENTA MIASTA KIELCE GRAND PRIX EX AEQUO:

Małgorzata Stępnik za instalację-obiekt

Rafał Urbański za zestaw dwóch prac;

NAGRODA MARSZAŁKA WOJEWÓDZTWA ŚWIĘTOKRZYSKIEGO:

Andrzej Brzegowy za rzeźbę;

NAGRODA BIURA WYSTAW ARTYSTYCZNYCH W KIELCACH:

Dariusz Słota za zestaw prac;

NAGRODA WOJEWODY ŚWIĘTOKRZYSKIEGO:

Ewa Banaszczyk za zestaw prac;

NAGRODA BURMISTRZA BUSKA-ZDRÓJ:

Waldemar Musik za rzeźbę;

NAGRODA BIURA WYSTAW ARTYSTYCZNYCH W SANDOMIERZU:

Anna Ciszek za zestaw rysunków;

NAGRODA WODOCIĄGÓW KIELECKICH:

Piotr Kaleta za zestaw prac;

NAGRODA ZPAP OKRĘG KIELECKI (DLA MŁODEGO ARTYSTY):

Ewa Hapek-Rejmer za zestaw prac;

NAGRODA TVP KIELCE:

Grzegorz Sideł za zestaw prac.

NAGRODY SPECJALNE:

Nagroda Hotelu Bristol Art & Medical SPA w Busku-Zdroju - weekend dla 2 osób w Hotelu Bristol Art & Medical SPA i prezentacja prac:

Beata Bugaj-Tomaszewska za zestaw prac;

Nagroda Domu Środowisk Twórczych - prezentacja prac artysty, wystawa indywidualna w Galerii Sztuki Współczesnej Oranżeria w 2020 lub 2021 roku:

Katarzyna Ziołowicz za zestaw prac.

W konkursie na plakat „Przedwiośnie 43” jury oceniło 12 prac 5 autorów.

Wybrano do realizacji plakat autorstwa Krzysztofa Szafulskiego.

Kielce. Wręczenie nagród w konkursie „Przedwiośnie 2020” (26.06.2020) [Zdjęcia: 5]
icon-tag

Tagi do tego wpisu

BWA RK Kielce Stanisława Zacharko-Łagowska
other news

Podobne wiadomości

Ludzie kieleckiej kultury zostali nagrodzeni [LISTA]

Ludzie kieleckiej kultury zostali nagrodzeni [LISTA]

„Przedwiośnie” trwa. Doroczne święto plastyków w czasie pandemii

„Przedwiośnie” trwa. Doroczne święto plastyków w czasie pandemii

„Przedwiośnie”, doroczne święto świętokrzyskich plastyków

„Przedwiośnie”, doroczne święto świętokrzyskich plastyków

„Przedwiośnie” świętokrzyskich artystów. Znamy laureatów

„Przedwiośnie” świętokrzyskich artystów. Znamy laureatów